Podróżowanie własnym autem na zagraniczne wakacje nie jest w Polsce zbyt popularne. Zdecydowanie częściej wybieramy tanie linie lotnicze. Nic w tym dziwnego: gdy mamy tylko 10 dni na podróż, zdecydowanie nie chcemy przeznaczyć czterech z nich za kółkiem właśnie. I w wielu przypadkach jest to słuszne. Z drugiej jednak strony, wyruszając autem na wakacje do Chorwacji lub do środkowych Włoch, dajemy sobie szansę na zwiedzenie wielu ciekawych miejsc po drodze. Jeśli zechcemy dojechać autem do Rzymu, zobaczymy po drodze wspaniałe austriackie Alpy, Wenecję, czy kawałek Słowenii. Poruszając się po półwyspie Apenińskim na południe, będziemy oczarowani widokami na góry. Gdy wybierzemy się samochodem do Makarskiej w Chorwacji, po drodze możemy zobaczyć Budapeszt, czy Zagrzeb. Wszystko to jednak wymaga przygotowania: zarówno opracowania sensownej mapy, jak i przygotowania auta do jazdy. Samochód do wyruszenia w dalszą podróż powinien być przede wszystkim naprawiony z wszelkich usterek: jeśli co chwilę daje o sobie znać usterka, którą okresowo tylko zaleczamy, to przed wielodniową podróżą na koniec Europy należy koniecznie rozprawić się w końcu z przyczyną usterki. Do weryfikacji stanu technicznego samochodu należy podejść bez taryf ulgowych. Jeśli obecne koszty naprawy napawają nas niechęcią, to we Francji nas po prostu zadłużą po uszy.
Co sprawdzić w aucie przed wyjazdem?
Przed samym wyjazdem sprawdźmy dokładnie, jaki jest poziom oleju, ile mamy płynu chłodniczego, a także czy płyn hamulcowy jest w porządku. Warto również monitorować ciśnienie w oponach – równie w zapasowej. Ciśnienie nie może być zbyt wysokie, bo zmniejsza się przyczepność auta do podłoża, co w prostej linii wpływa na nasze bezpieczeństwo. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, opony zużywają się szybciej. Będąc w trakcie podróży, warto kontrolować stan ciśnienia po tym, jak będziemy już przez jakiś czas na postoju. Sprawdzanie ciśnienia na gorąco, gdy auto jest bezpośrednio po długiej jeździ nie da nam wiarygodnego pomiaru.
Wyruszając na wakacje własnym autem należy mieć zawsze przy sobie linkę holowniczą, a także skrzynkę z narzędziami, która czasami umożliwi nam dokonanie drobnych napraw i uchroni przed wizytą u mechanika.
Awaria akumulatora w podróży
Dodatkowo też pamiętajmy, że istnieje szereg popularnych awarii, z którymi większość z nas może poradzić sobie sama. Taką często pojawiająca się awarią jest zaszwankowanie akumulatora. Gdy akumulator wyładuje nam się w trasie, wystarczy wykorzystać prostownik, który każdy z nas powinien zabrać na dłuższą podróż po Europie. Jeśli ładowanie nic nie da, spokojnie damy sobie radę z samodzielną wymianą akumulatora, bez konieczności oddawania auta w tym celu do warsztatu samochodowego za granicą.
Assistance a awaria auta za granicą
Mimo że większość z nas korzysta z ubezpieczeń podróżnych i motoryzacyjnych, gdy wyjeżdża na dłuższe wakacje autem, to jednak wiedza o tym, w jaki sposób pomoże nam np. assistance samochodowe podczas awarii auta na drodze, jest niewielka. Assistance to dodatek do ubezpieczenia auta, które bywa bardzo pomocne w razie usterki na drodze: dzięki assistance nie utkniemy na autostradzie na długie godziny, tylko przyjedzie po nas auto zastępcze. Również dzięki assistance nasz zepsuty samochód zostanie odholowany. Jednak assistance nie pozwala na uzyskanie zwrotu za zlecenie naprawy samochodu za granicą w miejscowym warsztacie samochodowym. Warto wiedzieć o tych i o wielu innych szczegółach już na etapie kupowania ubezpieczenia dla samochodu: zarówno OC, AS, jak i Assistance. Często ułatwimy sobie sprawę, gdy wykupimy ubezpieczenie samochodowe dedykowane do konkretnej marki. Takie ubezpieczenia generuje na przykład dealer Honda: są to ubezpieczenia Honda Insurance, zapewniające przeprowadzenie napraw auta z wykorzystaniem tylko oryginalnych części, produkowanych dla Hondy, bez zamienników.