Porto to miasto, które przez wieki żyło głównie z handlu. Było głównym źródłem zaopatrzenia dla Krzyżowców, którzy podążali tymi terenami do Ziemi Świętej. Budowano tutaj galery i stopniowo pomnażano majątki poszczególnych rodów, co przekładało się na ogólny dobrostan wszystkich mieszkańców. To właśnie do Porto przypływały statki, które na pokładzie zwoziły do Europy cenne przyprawy korzenne, a także srebro i złoto wprost z Brazylii. Na początku XVIII w. miasto dodatkowo zaczęło zbijać majątek na produkowaniu pysznego wina – znanego zresztą na całym świecie do dziś.
Obecnie Porto kojarzy się samym Portugalczykom z hałaśliwym ośrodkiem miejskim. Jest to nadal centrum handlu, przemysłu miasto, zabiegane i gwarne. Mimo to, warto odwiedzić to miejsce dla samej starówki, znajdującej się na Ribeira, na wzgórzu. Jest to niezwykle urokliwa i nastrojowa dzielnica, leżąca nad rzeką Douro. Nad dzielnicą króluje katedra Se. Jest niezwykle eklektyczna: przez wieki na jej konstrukcji odcisnęły się wpływy chyba wszystkich epok. Znajdziemy tutaj wielką rozetę romańską, czy ułożone z błękitnych azulejos sceny z „Metamorfoz“ Owidiusza. Gotyckie krużganki, barokowy ołtarz. To właśnie z tego miejsca warto rozpocząć spacer po mieście i zwiedzanie wszystkich najpiękniejszych zakątków starego miasta w Porto.
Oprócz katedry Se, warta odwiedzenia jest też barokowa wieża Igreja dos Clerigos. Wieża ma 75 metrów. Aby wejść na jej szczyt, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę, trzeba pokonać około 240 stopni. Wieża przylega do pierwszego w tym kraju kościoła o owalnym kształcie.
Kolejna świątynia warta zobaczenia w Porto to Igreja de Sao Francisco. Wnętrze jest utrzymane w pełnym przepychu stylu rokoko. Aby wykonać rzeźby, filary i inne zdobienia w kościele, zużyto prawie 200 kg kruszcu, co miało być wielką demonstracją zamożności Porto w dawnych czasach.
Poza ciekawymi świątyniami, w Porto z pewnością warto zobaczyć przynajmniej jedną ze starych piwnicy z winem w Vila Nova de Gaia. Piwnice znajdujące się w tym miejscu reprezentują ponad 50 producentów tego rozsławionego na cały świat wina portugalskiego. Tradycja wina Porto sięga wojen secesyjnych, gdy skutkiem ubocznych utarczek między władcami krajów był zakaz importowania do Wielkiej Brytanii win francuskich. Anglicy zaczęli interesować się wówczas winem z okolic Porto i na wielką skalę zaczęli zakładać tutaj własne winnice, składy i firmy spedytorskie. Monopol brytyjski na wytwarzanie wina w tych rejonach przerwał markiz de Pombal, który założył stowarzyszenia kupców portugalskich skupionych właśnie w Vila Nova de Gaia. OD tej pory ustanawianie cen, granic winnic oraz wyznaczanie procedur produkcji i receptury był już w rekach Portugalczyków.
Wycieczka po piwnicach z winem Porto to raj dla osób, które lubią dobrej jakości wina. Zwiedzanie połączone ze smakowaniem wina to swoista wycieczka w głąb starych rytuałów tworzenia i smakowania wina.