Śląska kuchnia słynie z tego, że jest jednocześnie wyjątkowo prosta i sycąca. Królują oczywiście ziemniaki, mięso wołowe, ale spotkać tutaj można także bardziej zaskakujące dania. Warto przyjrzeć się tej wyjątkowej polsko-niemieckiej kuchni z ciekawymi korzeniami. Kuchnię śląską spotyka jest coraz częściej na weselach. Jest obecna także na dużych rodzinnych imprezach, weselach, a nawet imprezach firmowych. Cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest bardzo smaczna. Zaspokoić ona potrafi oczekiwania nawet najbardziej wymagającego smakosza.
- Śląski niedzielny obiad
- Na różne sposoby
Śląski niedzielny obiad
Kuchnia śląska w swojej codziennej wersji jest prosta i ekonomiczna. Bardziej rozbudowane dania pojawiają się głównie na niedzielnym stole i to właśnie z tych dań kuchnia śląska słynie przede wszystkim. Wskazać tutaj należy przede wszystkim na:
- rosół z nudlami, czyli makaronem (koniecznie!) domowej roboty,
- roladę wołową z charakterystycznym sosem,
- śląskie kluski,
- sałatkę z czerwonej kapusty (tutaj określanej mianem modrej kapusty).
Na niedzielnym stole mogły pojawić się również takie dania jak: pieczeń na kwaśno (inaczej pieczeń huzarska) lub schab sztygarski. Rzeczą wartą spróbowania są hekele ze śledzi (rodzaj sałatki śledziowej) oraz słynny szałot śląski (oryginalna niemiecka sałatka na bazie ziemniaków i kiszonych ogórków). Nie brakuje także wędlin mięsnych lub podrobów własnego wyrobu (kiełbasy, wątrobianka, krupniok, salceson), które funkcjonują często jako przystawki.
Na różne sposoby
Restauracja Katowice to miejsce, w którym spotkać można spotkać typowe śląskie dania pod różnymi postaciami. Ambicją śląskiej kuchni było od zawsze, aby regionalne dania zaskakiwały gości. Dlatego też dbano, aby najsłynniejsze dania były podawane na kilka różnych sposobów. Dobrym przykładem są na to zaskakujące postaci rolady wołowej. W katowickich restauracjach można więc spotkać:
- jaskółcze gniazda− rolady z mięsa wieprzowego podawane razem z jajkami gotowanymi na twardo,
- ptaszki cielęce − delikatne rolady z mięsa cielęcego,
- rolady z mięsa wołowego z farszami różnego typu.
Ciekawym dodatkiem może być kasza ze słoniną. Placki ziemniaczane z kiełbasą lub boczkiem wędzonym, jarmuż z kaszą i boczkiem wędzonym. Oprócz śląskich klusek można spotkać również tzw. czarne kluski. Na Śląsku uważano, że kluski są lepsze od gotowanych ziemniaków, ponieważ są od nich bardziej pożywne i dłużej „siedzą” w żołądku. Na podwieczorek podać można swacynę. Na kolację natomiast podaje się potrawy gotowane. Spotkać można w Katowicach, także w restauracjach, na przykład żur z ziemniakami, kwaśne mleko z kaszą lub z tzw. bratkartoflami (pochodzącymi z kuchni niemieckiej).