Sposobów na wymianę pieniędzy na inne waluty podczas podróży jest wiele: od skorzystania ze stacjonarnych kantorów, poprzez kartę Revolut, aż po internetowe kantory. Dziś zajmiemy się kantorem internetowym: co to jest, jak można wymieniać pieniądze, a nawet: jak zacząć zarabiać na obracaniu walutami? Czy korzystanie z kantoru internetowego nadal się opłaca? Wszystko na przykładzie największej tego typu platformy w Polsce i na świecie, czyli Walutomatu (walutomat.pl), który ze swoim przedsięwzięciem w listopadzie będzie obchodził dziesięciolecie istnienia. Walutomat należy do Currency One, operatora, który jest totalnie bezpieczny (posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego), opiera się o innowacyjną jak na czasy swojego powstania formułę ustalania kursu waluty indywidualnie przez użytkowników kantoru: to oni, dokonując transakcji między sobą, sprzedają lub kupują odpowiadające im waluty.
Jak działa kantor internetowy?
Aby skorzystać z kantoru internetowego, nie musimy posiadać dwóch kont w bankach (jednego w złotówkach, drugiego w obcej walucie). Na platformie walutomat.pl wygląda to tak, że, chcąc przewalutować pieniądze, składamy dyspozycję zakupu waluty. Kantor przygotowuje dla nas dane do wpłaty pieniędzy, prosząc nas jednocześnie o dane odbiorcy przewalutowanej kwoty. Podajemy wówczas numer konta odbiorcy, do którego ma dotrzeć waluta (czyli, najczęściej, swój numer). Po wpłaceniu przez nas pieniędzy na konto kantoru internetowego, otrzymujemy potwierdzenie dokonanej transakcji na maila, a następnie możemy już spodziewać się przewalutowanych pieniędzy na koncie, które określiliśmy jako konto odbiorcy. Czas oczekiwania na przelew przewalutowanej kwoty wygląda różnie i zależy od banku, z którego korzystamy. Warto sięgnąć tutaj po tabelkę Eliksir. O postępach transakcji w Walutomacie informuje nas SMS.
Kantory internetowe różnią się między sobą zaawansowaniem technicznym. W najlepszym wypadku, tak jak odbywa się to Walutomacie, poza przelewem tradycyjnym, pieniądze można wpłacać przez Przelewy24.pl, płacąc kartą lub używając QR kod. Dostęp do kantorów jest oczywiście nieograniczony, co oznacza, że możemy przewalutować sobie środki o dowolnej porze dnia i nocy.
Kantor internetowy do regularnego zarabiania na walutach
To tyle jeśli chodzi o szybką i okazjonalną usługę wymiany walut dla osób podróżujących w krajach, które są poza strefą polskiego złotego. Czyli we wszystkich poza Polską. Jak wybierać natomiast kantor internetowy, jeśli obracanie walutami spodoba nam się i uczynimy sobie z tego źródło dodatkowego zarobku? Przede wszystkim, zacznijmy gromadzić informacje. Co to znaczy, że kantor jest bezpieczny? Na co zwrócić uwagę? Co powinno znajdować się na stronie internetowej? Po pierwsze, takie absolutne minimum to oczywiście certyfikat SSL. Ma go każda szanująca się strona, która chce przeprowadzać transakcje płatnicze.
Idąc dalej, sprawdzamy, czy platforma posiada licencję KNF. Licencja jest znakiem, że kantor spełnia potrzebne standardy bezpieczeństwa dla realizowania usług płatniczych. KNF weryfikuje tego typu platformy niekiedy przez kilka miesięcy przed wydaniem stosownej licencji. Licencja jest znakiem, że firma ma zapewnioną wydolność finansową, jest w dobrej kondycji, nic nie zwiastuje jej upadku, ma zabezpieczenie finansowe na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Jest to też znak, że zarządzanie kantorem przebiega stabilnie oraz że w kasie firmy znajduje się odpowiednio dużo pieniędzy, aby wszystkie transakcje był chronione. Dodatkowo, jest to też potwierdzenie, że pieniądze przeznaczone na transakcje płatnicze trafiają zawsze na oddzielne konta, co zabezpiecza je choćby przed włączeniem do masy upadłościowej.
Jesteśmy ciekawi, jak Wy radzicie sobie z wymienianiem walut w trakcie Waszych podróży? Z których kantorów internetowych korzystacie? Jakie są Wasze kryteria doboru odpowiedniego kantoru?
* Wymień walutę, odbierz bon do empik.com na 30 zł i zawalcz o Samsung Galaxy S10!
- W tym wpisie sprawdzicie, czy lepiej płacić kartą, czy Revolutem podczas zagranicznych wojaży.