Brakowało takiej pozycji w Polsce. Jest to kawałek dobrego reportażu o Tajlandii. Jeśli choć raz zaciekawiło Was, dlaczego Tajlandia jest biedna, dlaczego tak wiele kobiet trudni się tam prostytucją, a rząd w zasadzie nic z tym nie robi oraz dlaczego w Tajlandii jest tak wielu transwestytów – to książka będzie lekkostrawną podpowiedzią na temat tego, jak rozumieć mechanizmy rządzące myślenie Tajów.
Autorka, na przykładzie przytaczania autentycznych życiorysów Tajów spotkanych przez nią w Tajlandii opowiada nam o tym zdumiewającym kraju. Szczególnie ciekawa jest historia kobiety nazwanej w książce „Barbie“ i jej rodziny, która może być w sumie obrazem tego, co jest nie tak z tym krajem. Barbie jako młoda dziewczyna widziała, jak „przedstawiciele handlowi“ burdeli z Bangkoku wyprawiali się na wieś, aby przekonywać miejscowe dziewczyny, że w mieście mogą zarobić realne pieniądze jako sprzątaczki, barmanki czy kucharki. Pożyczyli takim dziewczynom pieniądze na start i zabierali ze sobą wiedząc, że taka Tajka już po kilku miesiącach ciężkiej pracy w kuchni za grosze szybko przekona sie, że po tym co wyśle swojej zadłużonej na wsi rodzinie, niewiele jej zostanie. Wtedy, tak jak całe masy tajskich kobiet, powędruje do burdelu („w czym masz problem? wszystkie tak robią“). Tam zaczną zarabiać kilkanaście razy więcej, a ich praca nigdy się nie skończy – nie dlatego, że na wzór zachodnich prostytutek wciągną się w luksusowe życie, narkotyki i wtrąca kompetencje do pełnienia innych ról społecznych. W Tajlandii problemem jest to, że do takiej dziewczyny wciąż, przez lata, będzie dzwonić zadłużona na wsi rodzina z prośbą o pieniądze. Dziewczyny pracują na długi, które wiejscy Tajowie zaciągali masowo na opłacenie codziennych wydatków oraz na mężczyzn w rodzinach, którzy za te pieniądze będą mogli się wykształcić. Nierzadko ci wykształceni za pieniądze prostytuujących się sióstr mężczyźni pogardzają nimi później, bo nie są to porządne kobiety. W końcu są prostytutkami.
Historie postaci opisanych w książce są przejmujące. Jednocześnie, autorce nie brakuje dobrego rozeznania w przyczynach takiego, a nie innego stanu rzeczy i opowiada nam o tym w sposób, który nie wymaga od nas szerokiej wiedzy na temat wschodnich kultur, aby zrozumieć o co chodzi. Książka zdecydowanie do polecenia wszystkim, którzy wybrali się do Tajlandii i zechcieli dowiedzieć się o tym kraju nieco więcej, niż tylko to co napisane jest w przewodnikach turystycznych.
Książka jest obecnie do kupienia na każdym szanującym się stoisku z książkami i w księgarniach internetowych (poniżej stale aktualizowane porównanie cen w sprzedaży online)