Poznawanie różnych kultur i podróżowanie po świecie nie musi być trudne ani kosztowne – nawet dla młodych osób. Możliwości jest całkiem sporo. Wystarczy przyjrzeć się bliżej programom umożliwiającym przeżycie wymiany kulturowej. Kto będzie najlepszym kandydatem do zostania au pair? Co oferuje taki program? Czego się można nauczyć, a na jakie wyzwania warto się przygotować? Sprawdźmy to.
Kto może zdecydować się na taki wyjazd?
Wymagania względem zainteresowanych są ściśle określone, a ostateczna decyzja przyjęcia do programu składa się z kilku etapów. Osoby, które chciałyby skorzystać z oferowanych możliwości wymiany, muszą spełnić konkretne warunki – dowiedz się więcej na turystawchojnicach.pl. Co należy do podstawowych oczekiwań względem kandydatów? Niezbędna jest oczywiście dobra znajomość języka – najczęściej angielskiego. Poza tym maksymalny wiek dla kobiet i mężczyzn wynosi 26 lat, trzeba posiadać co najmniej średnie wykształcenie i prawo jazdy kategorii B. Co ważne, kandydat musi przejść także test psychologiczny.
Decydując się na taki wyjazd, należy pamiętać o obowiązkach au pair. Pomimo tego, że dotyczą one opieki nad dzieckiem, taka praca zajmuje ok. 10 godzin dziennie. Jednak można liczyć na wynagrodzenie (co prawda niewielkie) i płatny urlop, który warto wykorzystać na podróżowanie.

Na czym polega Program Wymiany?
Program wymiany kulturowej polega na wyjeździe młodej osoby do kraju, w którym będzie ona mogła szlifować swoje umiejętności językowe, zwiedzać dane państwo, a jednocześnie pracować jako opiekunka dziecka w rodzinie, u której zamieszka. Trwa to co najmniej 3 miesiące, przy czym najczęściej rok, ale niektórzy wyjeżdżają nawet na 2 lata. Program obejmuje państwa takie jak Hiszpania, Francja, Norwegia, Stany Zjednoczone i wiele więcej – wybór należy do kandydatów składających aplikacje.
Działanie takiej wymiany zależy od zawarcia umowy z rodziną. Znalezienie tak zwanych hostów może zająć nawet kilka miesięcy, jednak warto dokładnie zapoznać się z ich stylem życia i wymaganiami, aby dalsza współpraca okazała się satysfakcjonująca dla obu stron. Goszczący powinni traktować au pair poniekąd jak członka własnej rodziny, a cała relacja musi opierać się na zaufaniu. Opiekę nad młodą osobą i spełnianiem przez nią swoich obowiązków sprawuje przydzielony koordynator. Za jego pośrednictwem można nawiązać kontakt także z innymi podopiecznymi.
Należy przygotować się na poniesienie pewnych powinności. Choć nocleg i wyżywienie zapewnia rodzina hostów, to zanim ją znajdziemy, musimy wnieść opłatę programową, która pokryje koszty związane z polisą ubezpieczeniową czy biletami lotniczymi. Jednak wiele zależy od poszczególnej oferty programu, dlatego najpierw warto dowiedzieć się o szczegółach wszystkich kosztów.
Programy wymiany studenckiej – alternatywa
Jeśli wyjazd w pojedynkę do obcego kraju to zbyt duże wyzwanie, można postawić na standardowy program wymiany studenckiej, który zapewnia równie ciekawe doświadczenia. Trwający semestr lub rok wyjazd w większej grupie to szansa dla młodych osób zainteresowanych poszerzaniem wiedzy w innym środowisku. Studiowanie nie zostanie przerwane, ale jeszcze dodatkowo urozmaicone przez obcowanie z nową kulturą.
*Artykuł sponsorowany