etiopia

Etiopia położona jest we wschodniej Afryce. Graniczy z Kenią, Sudanem, Sudanem Południowym, Dżibuti, Somalią oraz Erytreą. Etiopia kojarzona jest głównie z wojną domową z Erytreą, biedą, głodem i cierpieniem. Ale czy na pewno? Jeden krótki wyjazd do Etiopii może już na zawsze zmienić to krzywdzące wyobrażenie. Wystarczy choć raz tam pojechać, aby zakochać się bez pamięci w kraju o bogatej historii i mocno zakorzenionej kulturze. Etiopia to tak naprawdę przede wszystkim miłość i szczerość żyjących tam plemion, piękne krajobrazy, cudowne widoki i niezapomniane przeżycia.

Góry Semien – pasmo górskie w północnej Etiopii

Góry Semien to pasmo górskie położone na północny wschód od miejscowości Gondar. W 1969 roku podjęto decyzję o tym, że cały obszar gór zostanie objęty ochroną i z tej okazji otrzymał on nazwę Parku Narodowego Semien. Najwyższe szczyty gór to Ras Daszan, Biuat i Abba Jaried. Najwyższy szczyt Ras Daszan jest wygasłym wulkanem, jest to też jednocześnie czwarty co do wysokości szczyt w Afryce. Pierwszego wejścia na ten szczyt dokonali Ferret i Galinier w 1841 roku. Bardzo charakterystyczne dla tego obszaru są zwierzęta, takie jak koziorożec abisyński, dżelada, wilk etiopski, orłosęp brodaty oraz kruk grubodzioby. Park Narodowy Semien w 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lalibella – święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego

Lalibella jest kolebką świętości. Miejsce to słynie z jedenastu precyzyjnie wykutych w litej skale monumentalnych kościołów. Historia wskazuje na to, że stało się tak za sprawą decyzji ówczesnego cesarza Lalibelli – od niego wzięła się też ta nazwa. To święte miejsce oblegane jest przez chrześcijan, którzy zmierzają na liczne pielgrzymi do etiopskiej świętej ziemi. Szacuje się, że co roku do Lalibelli trafia ponad 10 tysięcy turystów. W 1978 roku wpisano to święte miejsce na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. 

Aksum – historyczne miasto z tradycjami 

Atrakcje turystyczne Etiopiato również miasto Aksum. Miejscowość leży w północnej części kraju we wschodniej części Afryki. Kiedyś Aksum było miejscem tętniącym życiem, dziś jednak w dużej mierze to tylko pozostałości archeologiczne – grobowce, pałace, klasztory, ruiny zamków. Najważniejszym budynkiem w Aksum, któremu nadawane jest bardzo duże znaczenie, jest Kościół Najświętszej Maryi Panny. Jak wskazuje historia, to w tym kościele odbywała się koronacja wszystkich ówczesnych etiopskich książąt. Tuż obok świątyni w 1955 roku wybudowano kolejny, nowszy kościół. Przez wielu Etiopczyków budowla nazywana jest Kaplicą Tablic. W etiopskiej tradycji wierzy się, że kaplica jest tak zwanym ”domem” Arki Przymierza, którą podobno przywiózł z Izraela pierwszy król Etiopii Menelik I. Według wierzeń Arka strzeżona jest w Aksum przez wyznaczonego do tego zadania mnicha. Co więcej, miejscowa ludność obawia się, że konsekwencją przypadkowego zobaczenia Arki Przymierza będzie choroba, ślepota lub spalenie żywcem. W 1980 roku pozostałości starożytnego miasta zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Tana – początek Błękitnego Nilu 

Tana to największe jezioro Etiopii. Na jeziorze znajduje się 37 wysp, z czego na 19 z nich znajdują się kościoły i klasztory Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, a także miejsca pochówków cesarzy Etiopii. James Bruce był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do jeziora Tana. Z jeziora wypływa Nil Błękitny – rzeka w Afryce, a także najdłuższy i najbardziej zasobny w wodę dopływ Nilu. Szacuje się, że Nil Błękitny dostarcza ponad 70% wód dostarczanych przez dopływ Nilu. W Etiopii jest całe mnóstwo atrakcji turystycznych, natomiast każda zorganizowana wycieczka skupia się na innych ważnych aspektach tego kraju. Więcej informacji o wycieczkach jest dostępnych na stronie https://logostour.pl/kraje/etiopia.

Etiopskie Muzeum Narodowe – szkielet Lucy

Etiopskie Muzeum Narodowe należy do najważniejszych punktów na liście rzeczy do zobaczenia w tym kraju. Muzeum skupia wszystkie informacje dotyczące dotychczasowej historii Etiopii. Najważniejsza część zbiorów to przede wszystkim informacje związane z przodkami człowieka, a także sztuką etiopską. Ważnym osiągnięciem i odkryciem naukowców było odnalezienie szkieletu Lucy. Lucy była istotą dwunożną o małym mózgu i dużej twarzy. Jej wzrost sięgał metra, a waga z pewnością nie przekraczała 30 kilogramów. Wiek kości określono na około 3,2 mln lat. Odkrywcy dokonali tych obliczeń na podstawie izotopów argonu i potasu. 

Park Narodowy Mago – duma Etiopczyków

Park Narodowy został założony w roku 1979 i obecnie ma około 2162 kilometrów kwadratowych powierzchni. Na terenie Parku występuje sawanna i lasy akacjowe. Rosną tam nieliczne drzewa, np. akacje, baobaby, palmy, które zwykle zrzucają liście w porze suchej. Na terytorium Parku żyje wiele zagrożonych gatunków zwierząt, między innymi żyrafy, bawoły i słonie. Przez Park przepływa rzeka Mago – stąd jego nazwa.

Etiopia to kraj, w którym atrakcji turystycznych na pewno nie brakuje. Od chrześcijańskich budowli przez wszechobecne miejsca kultu, po przepiękną przyrodę i krajobrazy. Warto też wspomnieć tutaj, że Etiopia to też przede wszystkim ludzie. Plemiona afrykańskie są przyjaźnie nastawione do turystów. Chętnie pokazują swoje rytuały i dzielą się swoją codziennością. Etiopia choć biedna, jest krajem bogatym w coś, czego nie potrafią dać jakiekolwiek pieniądze. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *