styl srodziemnomorski w aranzacji

Dlaczego balkon w stylu śródziemnomorskim rzadko wygląda dobrze w polskim krajobrazie?

Zauroczeni urokliwymi uliczkami podejrzanymi na wakacjach w Grecji czy we Włoszech, po powrocie do kraju zabieramy się za urządzanie podobnego zakątka w naszych czterech kątach. Pozornie wydaje się to nietrudne: wszak aranżacje w stylu śródziemnomorskim bazują na prostocie. Kilka glinianych doniczek, pnącza z kolorowymi kwiatami i klimatyczny parasol/markiza. W praktyce jednak często okazuje się, że możemy zrobić wszystko jak z podręcznika, a efekt i tak będzie mizerny. Dlaczego? Poniżej kilka wskazówek.

Czego unikać urządzając balkon w stylu śródziemnomorskim?

Po pierwsze, do aranżacji naprawdę przydatne będą rośliny oryginalnie występujące w środowisku śródziemnomorskim. Pelargonia czy fuksja nigdy nie zastąpi bugenwilli, a paproć palmy.

bugenwilla
Na zdjęciu: śródziemnomorskie rozłożyste pnącza wsparte na trejażu. Chania, Kreta, Grecja

Ważne jest otoczenie balkonu

Po drugie, bardzo ważne jest otoczenie, w jakim osadzona jest aranżowana przez nas przestrzeń. Często urządzenie śródziemnomorskiego balkonu, tarasu, werandy czy zakątka ogrodowego wydaje nam się proste, bo w oryginalnej wersji wystarczy, że gospodarz ustawi kilka ceramicznych doniczek z przypadkowymi roślinami przed wejściem do domu, tak jak widzimy na zdjęciu poniżej. Doniczki mają różny kształt, rośliny też do siebie pozornie nie pasują. Mimo to, aranżacja frontu tego budynku jest bardzo dobra, ściśle związana z klimatem śródziemnomorskim. Trzeba jednak być świadomym, że za tak dobry efekt odpowiedzialna jest spójność, jaką osiągnięto zestawiając ze sobą wszystkie elementy:  okiennice, firanki w oknach (!), kolor budynku, to jak wyglądają budynki sąsiadujące, a nawet rodzaj zastosowanej nawierzchni na chodniku.

Front budynku zaaranżowany w stylu śródziemnomorskim
Front budynku zaaranżowany w stylu śródziemnomorskim, Grecja

Wyobraźmy sobie, że usiłujemy osiągnąć podobny efekt ustawiając kilka ceramicznych doniczek w budynku z czerwonej cegły, z równo pociętą blachodachówką, w otoczeniu brzózek. To się z pewnością nie uda.

Tutaj: ulica, na której znajduje się budynek z poprzedniego zdjęcia

Zrezygnuj z północnych akcentów

Urządzając balkon lub zakątek ogrodowy w stylu śródziemnomorskim, zrezygnuj z ustępstw: warto podążać konsekwentnie w obranym kierunku. Jeśli chcemy mieć balkon w stylu śródziemnomorskim, zarzućmy nasze uwielbienie do hygge. Wplatając zbyt dużo dodatków w stylu skandynawskim, czy rustykalnym, doprowadzimy do chaosu aranżacyjnego, a przewodni nurt gdzieś się zagubi w przytulnych ciepłych kocach, meblach z palet, czy w niezliczonych cotton balls. Balkony czy tarasy w stylu śródziemnomorskim lubią ceramiczne lub kamienne podłoże, ściany pokryte cegłówką, kamieniem lub innym naturalnym materiałem. Na pewno nie siding!

Wakacje w Grecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *