Akropol ateński to wzgórze o wysokości ok 70 m n.p.m, na którym w czasach starożytnych znajdował się pałac z megaronem, w tym od VI w.p.n.e było to miejsce kultu greckiej bogini Ateny. Budowle, które znajdują się na wzgórzu, przetrwały liczne wojny i trzęsienia ziemi, a mimo to przetrwały. Obecnie, trudno trafić na moment, kiedy największa świątynia na Akropolu nie byłaby remontowana, przebudowywane i odrestaurowywana: stąd na zdjęciach turystów wciąż obecne rusztowania przy monumentalnych kolumnach.
W czasach neolitu, na który datuje się okres zamieszkiwania Akropolu, ludzie osadzali się na wzgórzach. Było to strategicznie najlepsze miejsce do monitorowania przestrzeni wokół w poszukiwaniu wrogich najeźdźców. Wokół Akropolu znajdował się wielki mur, którego fragmenty przetrwały do dziś, co jest dowodem na to, jak silna była ta konstrukcja.
Najbardziej znane budynki na Akropolu to oczywiście Partenon, brama Propyleje, a także świątynia Nike. Wszystkie te budowle zostały wzniesione w ciągu kilku tylko dekad, w V w. p.n.e., po spektakularnym zwycięstwie Ateńczyków nad Persami.
Co ciekawe, budowle znajdujące się na Akropolu zostały skonstruowane z marmuru pochodzącego z oddalonego o około 10 mil na północ od Aten wzgórza Pantelicus. Marmur z tamtych okolic słynął ze swojej nieskazitelnej bieli. Budowniczowie tamtych czasów używali żelaznych klinów i młotów do rozbijania bloków marmuru. Trudno wyobrazić sobie wysiłek, jaki podjęto w tamtych czasach, aby przetransportować ciężkie marmurowe bloki aż do Aten, a następnie aby wnieść je na wzgórze.
Ciekawostką jest fakt, że budowle w dawnych czasach usiłowano kolorować. Ślady pigmentu odkryto zupełnie niedawno, podczas kolejnych prac archeologicznych, które na tym terenie trwają bez końca. To właśnie praca archeologów pozwoliła na uporządkowanie zdarzeń, które rozgrywały się na Akropolu w chronologiczną całość. Ustalono między innymi, że świątynie na Akropolu przez długi czas miały charakter zupełnie pogański. Tożsamość religijna znajdujących się tam obiektów kultu religijnego była właściwie zmieniana w zależności od tego, kto akurat najechał na Ateny. Dość wspomnieć, że w pewnym momencie ( 693 r.) Partenon został przekształcony w katedrę bizantyjską… a w XV wieku był to na przykład muzułmański meczet. Zawiła również jest historia Partenonu w czasach wojen z Turkami, kiedy przez jakiś czas świątynia sluzyla jako przechowalnia prochu. Ostatecznie jednak należy zaznaczyć, że naród grecki ma faktyczną władzę nad tym miejscem dopiero od 1822 roku. Nie spowodowało to jednak, że w czasie okupacji hitlerowskich Niemiec nad Grecją (przy poparciu faszystowskich Włoch), nie powiewała nad Akropolem nazistowska flaga. Widok z dzisiejszej perspektywy byłby zdumiewający.