czy warto kupić kamper

Wynajem kampera na dłuższy okres po to, aby podróżować nim bez większego planu, ku wielkiej swobodzie, to marzenie coraz większej ilości osób. Pozytywnych stron podróżowania w ten sposób nie trzeba wam przedstawiać. Sami doskonale wiecie. Poniżej jednak zrobimy lista spraw, przez które być może kiedyś pożałujecie, że zdecydowaliście się na wielką podróż w taki sposób.

Wysoki koszt zakupu/wynajmu kampera

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, dobrze rozejrzyjmy sie na rynku. Przed zakupem warto wypożyczyć dwa odległe od siebie modele i wypróbować w praktyce, co się sprawdza, a co nie. Niezależnie jednak od tego, jak przemyślany będzie nasz wybór, zawsze będzie drogo i właśnie to powtarzają wszyscy ci, którzy zdecydowali się na ten odważny krok i zainwestowali w kamper. Najtańsza opcja to przyczepa, którą ciągniemy za samochodem – cena może zaczynać się na 12 tyś zł. Jednak aby mieć coś komfortowego, trzeba liczyć się ze znacznie większymi wydatkami. Nawet jeśli ceny na portalach ogłoszeniowych nas nie odstraszają, to powinniśmy z całą pewnością założyć, że wydamy jeszcze więcej na wyposażenie. Prawdopodobnie potrzebne będą nowe materace na łóżka, nowe tkaniny obiciowe, być może trzeba będzie zmienić okna lub dopasować oświetlenie do własnych preferencji. Często także dodatkowe elementy zwiększające komfort użytkowania okażą się kluczowe. Namiot przylegający do kampera, specjalne naczynia, które nie będą tłukły się po drodze, czy nowoczesna kuchenka lub specjalne rozwiązania ułatwiające wzięcie prysznica. Lista zakupów zawsze będzie się wydłużać w trakcie przystosowywania kampera do wizji z naszych marzeń, a koszty nas zawsze zaskoczą.

Dodatkowo, trzeba przygotować się na to, że pieniądze włożone w kampera nie są inwestycją na miarę zakupu mieszkania i wykańczania go z myślą o ewentualnej odsprzedaży (prawdopodobnie z zyskiem). Kampery zawsze tylko i wyłącznie będą tracić na wartości. Dramatycznie szybko.

Polisa, benzyna dla kamperów

Po drugie, kampery zwykle spalają sporo paliwa. Potrzebują również droższego niż samochód osobowy ubezpieczenia. Często też początkującym kierowcom takich kamperów zdarzają się rozmaite wypadki i kolizje spowodowane tylko i wyłącznie problemami z przystosowaniem sie do prowadzenia tego typu pojazdu. Naprawa usterek będzie oczywiście kosztowna.

Odprowadzanie ścieków w kamperze

Życie większości z nas nie zaprzątają takie sprawy jak zastanawianie sie, dokąd wędruje woda, której używamy do brania prysznica. Będąc użytkownikiem kampera, nad pozbywaniem sie ścieków będziemy myśleli codziennie. Podróżowanie będzie zorganizowane wokół możliwości znalezienia miejsca do pozbycia sie ścieków, uzupełnienia baniaków z wodą, czy zatankowania gazu potrzebnego do działania kuchenki do gotowania potraw.

Zbyt mała powierzchnia dla zbyt dużej liczby osób w kamperze

Jeśli podróżujesz kamperem z rodziną, z czasem doskwierać może brak przestrzeni. Każdy potrzebuje momentami się odciąć. Problem wzrasta, gdy podróżuje z nami zwierzak. Na tak małej powierzchni, przy zmęczeniu i braku możliwości uzyskania pełnej niezależności zawsze wtedy, kiedy tego chcemy, mogą powstawać konflikty. Warto tak planować trasę, aby zawierała w sobie elementy wyjścia na świat i możliwość odseparowania się poszczególnych członków podróży od siebie nawzajem. Należy też zadbać o taką aranżację przestrzeni w kamperze, aby możliwe było tymczasowe wydzielenie przestrzeni na dwie części.

Planowanie trasy dla kamperów

Kamery nie mogą jechać tak szybko jak osobówki, dlatego niektóre drogi szybkiego ruchu są nie dla nich. To oznacza, że trzeba odpowiednio dopasowywać trasę, nie można pojechać gdziekolwiek się chce. Należy zwracać uwagę na wysokość mijanych mostów, a także na to, czy po drodze znajdziemy odpowiednie miejsce do spania w nocy. Popularne jest parkowanie na parkingach centrów handlowych, jednak w większości przypadków właściciele kamperów są zmuszeni szukać miejsc  z dostępem do elektryczności, miejscem do zrzutu ścieków oraz stacją ze źródłem wody pitnej. Najlepiej jest oczywiście podróżować planując trasę od campingu do campingu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. 

2 komentarze

  1. No tak. Jakiś czas temu przeszedł mi przez głowę taki pomysł, ale sam znalazłem parę minusów. Ten artykuł dodał kolejne. Wielkie dzięki.

  2. 1. Wysoki koszt zakupu/wynajmu kampera
    Tutaj się zgodzę, ale jest też pewien wyjątek. Jeżeli dokonałeś zakupu kampera przed pandemią to spokojnie możesz go sprzedać teraz z zyskiem. Jednak myślę, że kampera powinno traktować się jak każdy inny pojazd jako środek lokomocji, a nie inwestycję. Jeżeli jednak masz już kampera i planujesz nocować na dziko to odchodzą ci koszty noclegów, co w przypadku częstych podróży może dać oszczędność.

    2. Polisa, benzyna dla kamperów
    Tutaj się nie zgodzę. Dużo zależy w odniesieniu do jakiego samochodu porównujemy. W moim przypadku koszt ubezpieczenia jest niższy w przypadku kampera, spalanie wynosi 9-10l/100 km i jest porównywalne z moim samochodem osobowym. Częste problemy i kolizje też uważam, że można włożyć między bajki. Jak ktoś potrafi jeździć to nie ma znaczenia jaki pojazd prowadzi.

    3. Odprowadzanie ścieków w kamperze
    Tutaj ponownie zależy w ile osób podróżujecie i jak duże zbiorniki posiadacie. Ja podróżując w dwie osoby jestem w stanie przetrwać 4-5 dni bez uzupełniania zapasów wody czy też opróżniania zbiorników. Zgadzam się, że może być to uciążliwe, szczególnie w Polsce, gdzie infrastruktura praktycznie nie istnieje. Jednak będąc na zachodzie Europy czy w Skandynawii nie ma z tym najmniejszego problemu.

    4. Zbyt mała powierzchnia dla zbyt dużej liczby osób w kamperze
    To jest bardzo indywidualna kwestia. Dużo osób po wybuchu pandemii zaczęło pracować zdalnie, co sprawiło że spędzali znacznie więcej czasu np. z żoną. Takie nieustanne przebywanie 24h ze sobą rodziło wiele kłótni i problemów. Jeżeli jednak ci to nie przeszkadza to tak samo nie powinno przeszkadzać ci w kamperze. Przestrzeń życiowa może i nie jest zbyt duża, ale po kilku wyjazdach pewnie zrozumiesz, że nie o to chodzi w życiu, że z tych stada ubrań które zabrałeś przydało się zaledwie kilka. Minimalizm jest dobry i nie oznacza wcale, że trzeba z czegoś rezygnować czy żyje się źle.

    5. Planowanie trasy dla kamperów
    Jak jedziesz samochodem to nie planujesz trasy? Oczywiście że planujesz! I tutaj jest tak samo, wrzucasz punkt w Google Maps i jedziesz. Faktycznie czasem się zdarza, że nie można gdzieś przejechać, bo nasz pojazd jest np. zbyt wysoki, ale są to sporadyczne sytuacje. Zawsze można zakupić nawigację z możliwością wpisania wymiarów pojazdu i problem z głowy. Co do noclegów to oczywiście można jeździć od kempingu do kempingu, ale moim zdaniem spanie na dziko jest o wiele lepsze. Obcujesz wtedy z naturą, omijasz tłumy ludzi, możesz prawdziwie wypocząć. Polecam taki sposób podróżowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *