Ten wpis jest dla osób, u których minęły już czasy beztroskiego podróżowania stopem po Europie i skończyły się też powroty z wakacji w środku nocy po to, aby po dwóch godzinach snu udać się na zajęcia na uczelnię. Uwierzcie, że nawet u największych kocurów czasy takiego końskiego zdrowia mijają, a kres tego pojawia się tuż około trzydziestki. Zmienia się też z wiekiem styl życia i najczęściej – większość zapalonych podróżników wędruje na etat, pojawiają się dzieci, buduje się dom i zaczyna się rutyna. W takich warunkach, aby żyć sprawnie, siłą rzeczy potrzebne są konstruktywne nawyki. Poniżej kilka z nawyków, którym warto się przyjrzeć i wypróbować we własnym życiu. Wszystkie dotyczą tego, jak zachować się po powrocie z wakacji, aby nie wpadać w kociokwik.
- Rozpakuj się do końca
Pamiętam czasy, gdy ostatnie rzeczy z plecaka wyjmowałam dopiero…przed następną podróżą. A w międzyczasie na śmierć zapominałam, że to czego tak usilnie szukam w mieszkaniu, znajduje się w plecaku. Kurtka przeciwdeszczowa, pilnik do paznokci, powerbank, nożyczki, czy zapasowe słuchawki. Naprawdę, warto wyjąć wszystko od razu, aby uniknąć chaosu. I odstawić plecak/walizkę na swoje miejsce. A rzeczy z nich wyjęte – od razu do pralki lub również na swoje miejsce. Najlepiej zrobić to w rozbiegu, ewentualnie po wypiciu kawy po powrocie.

- Zrób pranie
Wspomniane pranie robione od razu po powrocie pozwoli nam jak najszybciej odzyskać ubrania przywiezione z podróży. Dodatkowo, warto uprać plecak, wyczyścić buty i sprzęt. Jeśli mieliśmy śpiwór lub koc, również powinniśmy je wyprać. A jeśli karimatę – od razu nadaje się do czyszczenia. W takich rzeczach zbiera się mnóstwo zarazków – z każdego miejsca, w którym byliśmy. Koniecznie też przetrzyjmy telefon i klucze od auta środkiem dezynfekującym. - Zrób zakupy
Powrót do domu, gdzie lodówka świeci pustkami, a w szafkach nie ma żadnego suchego prowiantu, jest niekomfortowy. Zdecydowanie warto zadbać o to jeszcze przed wyjazdem (podobnie jak o wyczyszczenie szafek i lodówki ze wszystkiego, co może się zepsuć lub spleśnieć). Nie zawsze jednak mamy na to czas. Zakupy warto więc zrobić w drodze powrotnej lub wybrać się na nie od razu po powrocie do domu. Niektórzy praktykują udanie się natychmiast do ulubionej knajpy. W wielu przypadkach jednak jest to niemożliwe. Dodatkowo, wielu z nas tęskni za domową kuchnią po dłuższych wojażach. Dlatego przydatne jest nabranie nawyku kończenia wyjazdu np. wizytą w sklepie ze świeżym pieczywem lub kupienia świeżych owoców po drodze.

- Uporządkuj zdjęcia
Wielokrotnie już niejeden z was przekonał się o tym, że zdjęcia robione w podróży ogląda się dwa razy: pierwszy na chwilę po ich zrobieniu, a drugi: po powrocie. Później już do nich z reguły nie wracamy. A szkoda, bo ze zdjęć warto zrobić pożytek. Po pierwsze, warto zrobić z nich kolaż za pomocą aplikacji w telefonie lub na komputerze. Komponowanie jednego obrazu ze scenek z wakacji jest czynnością, którą polubi chyba każdy, a osoby, które są na tych zdjęciach, zawsze ucieszą się z prezentu w postaci takiej galerii. W zależności od jakości papieru, na jakim wydrukujemy taki kolaż, może on służyć nam jako obraz na ścianie. Oprawiony w antyramę, może ozdabiać mieszkanie. Szczególnie, jeśli na zdjęciach jest sporo zieleni, słoneczne niebo i roześmiani ludzie.
Kolaż można zrobić też ze zdjęć wywołanych w zakładzie fotograficznym. Obecnie każdy zakład fotograficzny pozostawia możliwość uzyskania zdjęć niemal w każdym możliwym formacie. Ich jakość zdecydowanie różni się od tego, co pamiętamy jeszcze z czasów gdy takie odbitki zdjęć były jedyną alternatywą. Obecnie są to niesamowicie kolorowe, nasycone, ostre zdjęcia na dobrej jakości papierze. Co więcej, nie musimy udawać się do fotografa na wywoływanie zdjęć. Można zrobić odbitki online – wysłać mailem zdjęcia i otrzymać pocztą lub odebrać w punkcie gotowe zdjęcia.

Jeśli nasz wyjazd był szczególnie istotny lub jeśli odbywał się w istotnym dla rodziny momencie, warto zrobić ze zdjęć fotoobraz lub na przykład plan lekcji z wakacyjnymi ujęciami. Szczególnie udane zdjęcia warto wydrukować na poduszce lub na kubku. Tego typu gadżet może być też doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby i są znacznie bardziej atrakcyjną formą przechowywania zdjęć niż standardowe odbitki zdjęć.

- Weź wolne w pracy
Powrót z wakacji wieczorem i pójście do pracy natychmiast rano następnego dnia nie pozwala nam odetchnąć i przygotować się psychicznie do trybu pozaurlopowego. To właśnie przy takim trybie zapominamy o tym, że gdziekolwiek byliśmy już dzień po powrocie. Najlepiej jest wrócić z urlopu w piątek, nieżałując weekendu nieprzeznaczonego na przedłużenie urlopu. Powrót do normalności powinien być powolny, a my powinniśmy wychodzić z urlopowego nastroju stopniowo. Tylko w takim trybie będziemy mieli szansę w pełni odpocząć, uniknąć stresu i zapamiętać nasze wakacje.