Hotel zarezerwowany, bilety kupione i już tylko chwila dzieli Cię od upragnionych wakacji? Oczekiwanie na upragniony wyjazd jest pełne ekscytacji. Czy miejscowość będzie ładna? Jak aktywnie spędzić czas? Gdzie zjeść? Co zwiedzić? Przecież tyle wspaniałych miejsc, przeżyć i rzeczy czeka na ciebie podczas podróży! Zanim jednak ona nastąpi dobrze jest zadać o to, by nic nie zepsuło wymarzonego wypoczynku. Poza dobrze spakowanym bagażem i dokumentami, warto mieć ze sobą dobre ubezpieczenie podróży, tak by żadne niespodziewane wydarzenie nie popsuło uroków zwiedzania obcych krajów.

Zarówno jeżeli planujemy wyjazd z wycieczką zorganizowaną, ale też w sytuacji, gdy będziemy podróżować indywidualnie – sprawdzone ubezpieczenie turystyczne to pewność, że otrzymamy niezbędną pomoc w przypadku różnego typu zdarzeń – począwszy od kradzieży bagażu, poprzez zachorowanie, a skończywszy na złamaniu ręki lub innym, nieszczęśliwym wypadku. Co powinno obejmować takie ubezpieczenie?

Tajemnicze KLZ

Polisa turystyczna powinna przede wszystkim obejmować tzw. KLZ. Skrót ten oznacza koszty leczenia za granicą. Kupując tego typu polisę, zapewniamy sobie ochronę na wypadek zachorowania lub wypadku, który będzie wymagał wizyty lekarskiej, leczenia w szpitalu, a nawet akcji ratowniczej i transportu medycznego. Myślisz, że to nie dla Ciebie i wystarczy Ci karta EKUZ? To błąd! Po pierwsze karta EKUZ działa tylko na terenie Unii Europejskiej, czyli w tak popularnych krajach wśród Polaków, jak Egipt, czy Turcja nie będzie przydatna. Po drugie EKUZ może okazać się niewystarczająca w placówkach medycznych, ponieważ zapewnia ona opiekę na takich zasadach, na jakich jest ona dostępna w kraju, w którym planujemy przebywać. Ponadto dostępne świadczenia mogą być inne niż w Polsce. Dlatego każdy powinien zadbać o to, by mieć ze sobą ubezpieczenie KLZ, które zapewni pomoc zarówno w prywatnych, jak i w państwowych szpitalach czy gabinetach lekarskich za granicą.

Co więcej, każda osoba, która choruje przewlekle np. na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, astmę itp. – powinna zadbać o to, by ubezpieczyciel zapewnił jej leczenie na wypadek nasilenia się takiego schorzenia. Najczęściej w podstawowym zakresie ubezpieczyciele nie oferują tego typu usług, ale są one dostępne za opłaceniem dodatkowej składki. Warto o tym pamiętać na etapie zakupu polisy. Podobnie, jeżeli na wakacjach planujemy uprawiać sport – wówczas nasza polisa podróżna  powinna obejmować taką możliwość. Warto przy tym pamiętać, że do amatorskiego uprawiania sportów zalicza się poza popularnymi dyscyplinami także takie czynności jak jazda na wielbłądzie, uczestnictwo w jeep-safari, jazdę na quadach, czy pływanie rowerem wodnym, a nawet paintball. 

Przydatne NNW

Kolejnym ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego jest NNW. Nie powinniśmy o nim zapominać, ponieważ zapewnia ono odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub doznamy uszczerbku na zdrowiu. Wypadek może być mały i obejmować złamanie ręki, ale może to być też uszkodzenie kręgosłupa, o które nietrudno podczas np. uprawiania sportów wodnych. W tego typu sytuacji NNW może zapewnić nam odszkodowanie, które finansowo postawi nas lub naszą rodzinę na nogi po wypadku. 

OC i ubezpieczenie bagażu

Uzupełnieniem powyższych polis może być też OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu podróżnego. Ta pierwsza działa, gdy przez nieuwagę wyrządzimy komuś szkodę na mieniu lub wyrządzimy jej krzywdę. Najczęściej chodzi o takie sytuacje jak wypadek podczas uprawiania sportów, podczas którego możemy ucierpieć nie tylko my, ale też osoby trzecie.  Z tego tytułu osoby te mogą mieć do nas roszczenie i przed finansowymi skutkami tego typu sytuacji chroni właśnie OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie bagażu to oczywiście polisa, która zapewni nam zwrot kosztów za zniszczony lub skradziony bagaż.

Jak kupić?

Najprostszą metodą na zakup ubezpieczenia turystycznego jest oczywiście skorzystanie z internetu lub telefonu. Dzięki temu możemy samodzielnie zapoznać się z warunkami polisy i w domowym zaciszu wybrać dla siebie odpowiednią opcję. Ubezpieczenia turystyczne online kupuje się poprzez skorzystanie kalkulatora, dzięki czemu od razu otrzymujemy informację o wysokości składki. Jeżeli jest ona za wysoka, możemy łatwo zmienić kryteria wyboru i dostosować zakres do naszych potrzeb i możliwości finansowych. W formularzu wypełnia się takie dane takie jak kraj wyjazdu, termin, liczba osób obejmowanych ochroną oraz ich wiek, a także sumę  leczenia – czyli limit odpowiedzialności ubezpieczyciela za ewentualną szkodę. 

Suma ubezpieczenia

Określając sumę ubezpieczenia w podróży (zobacz tutaj), należy wziąć pod uwagę, że koszty leczenia oraz innych usług medycznych za granicą mogą być znacznie wyższe niż w Polsce. Przykładem sytuacji, która uświadamia, jak wysokie mogą być koszty tego typu usług, jest akcja ratunkowa na morzu lub w górach. Zaangażowanie ratowników, śmigłowców, sprzętu ratunkowego itp. to wydatki, które mogą przekroczyć nie tylko nasze oszczędności, ale dorobek życia nawet bardzo zamożnych osób. Dlatego suma ubezpieczenia powinna być na tyle duża, by pokryła tego typu koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *