O ile zwiedzanie cmentarza nie wydaje się oczywistą atrakcją, to jednak w tym przypadku wycieczka na cmentarz żydowski w Warszawie to ciekawy pomysł na weekend w stolicy. Niewiele osób wie o jego istnieniu, a szkoda, bo gdy przekroczymy przez bramy, wejdziemy do całkowicie odrębnego świata: geste drzewa powodują, że jest dość ciemno. Mury oddzielają nas od zgiełku miasta. Po cmentarzu można poruszać się wąskimi ścieżkami, wybrukowanymi specjalnie dla turystów. Ogromna cześć cmentarza nie ma żadnych ścieżek – wchodzimy wówczas w gęstwinę grobów. Niestrukturyzowanych, wystających z ziemi niekiedy przypadkowo. Wiele z nich jest zdewastowanych: niektóre mają po kilkaset lat. Zejście ze ścieżki niemal zawsze oznacza, że stąpamy po grobie, dlatego zaleca się ostrożność nie tylko ze względu na konieczność oddania szacunku, ale też ze względu na możliwe zapadliska.

Teren cmentarza jest ogromny: ponad 33 hektarów. W środku odnotowano ponad dwieście tysięcy przyjętych pochówków, co powoduje, że jest to jeden z największych cmentarzy żydowskich na całym świecie.
Co ciekawe, nadal odbywają się tutaj pochówki, co czyni ten cmentarz jedyną nadal czynną nekropolią żydowską w Warszawie.

Czy warto odwiedzić cmentarz żydowski w Warszawie?

Goście cmentarza doceniają to miejsce ze względu na specyficzny klimat. Niektórzy wprost porównują do klimatów z gier typu Diablo. Ze względu na to, że cmentarz można zwiedzać samodzielnie (nie trzeba wykupować usługi zwiedzania w grupie z przewodnikiem), można zwiedzać cmentarz będąc zupełnie samemu na całym terenie, szczególnie gdy robimy to poza weekendem. Cmentarz bowiem nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów.
Odwiedzenie cmentarza poleca się robić uważnie: warto czytać informacje na nagrobkach, to ślad dawnej Warszawy.

Ścieżka na cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie

Dlaczego cmentarz żydowski w Warszawie jest zaniedbany?

Teren cmentarza jest dziki, nieuporządkowany, trudno doszukiwać się tutaj konserwacji nagrobków. Jest to oczywiście zaleta pod względem turystycznym, jednak warto powiedzieć sobie, dlaczego tak jest? Przyczyna jest prosta: większość Żydów opuściło nie tylko Polskę, ale również Europę. Dbanie o groby krewnych jest w tej sytuacji utrudnione. Macewy wystające z ziemi przechylają się, niektóre rozlatują, jeszcze inne wprost leżą na ziemi. Nie przestawiajmy ich i nie depczmy.

cmentarz zydowski warszawa
Cmentarz Żydowski, Warszawa 

Cmentarz żydowski: cena za bilet

Bilet wstępu kosztuje 10 zł. Bilety kupujemy w kasie, znajdującej się w budce zlokalizowanej tuż przy wejściu na cmentarz. Środki pochodzące z biletów wędrują na utrzymanie cmentarza.

Cmentarz żydowski: gdzie jest wejście?

Wejście na cmentarz żydowski w Warszawie znajduje się przy ul. Okopowej. Mimo że jest to duża brama, turyści łatwo ją przeoczają, być może ze względu na złe oznaczenia.

Zwiedzanie cmentarza żydowskiego: tylko bez czapki!

Informacje dodatkowe: mężczyźni wchodzący na teren cmentarza powinni mieć nakrycie głowy.

Która część cmentarza żydowskiego jest najciekawsza?

Turyści twierdzą, że najlepiej jest zwiedzać cmentarz od strony ul. Młynarskiej: to właśnie tam jest najstarsza i jednocześnie najciekawsza część nekropolii. Nie ma tam jednak ścieżek przeznaczonych do bezpiecznego poruszania się.

Cmentarz żydowski w Warszawie: godziny otwarcia

Cmentarz przy ul. Okopowej w Warszawie otwarty jest codziennie, poza sobotą.
Godziny otwarcia: poniedziałek – czwartek: 10:00-17:00
piątek: 9:00-13:00
niedziela: 9:00-16:00

Adres: ul. Okopowa 49/51, 01-043 Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *