Wycieczka do Danii kojarzy nam się przede wszystkim ze zwiedzaniem Kopenhagi, Billund i Odense. Warto jednak pamiętać, że Dania to również Bornholm, czyli skandynawska wyspa położona zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża, a do terytoriów zależnych Danii możemy zaliczyć Wyspy Owcze i Grenlandię. W każdym z tych miejsc dogadasz się po duńsku (jeśli oczywiście znasz ten język), a każde z nich ma do zaoferowania coś zupełnie innego. Poniżej znajdziesz najciekawsze atrakcje turystyczne Bornholmu, Wysp Owczych i Grenlandii.
Bornholm w jeden weekend
Położony w południowo-zachodniej części Bałtyku Bornholm to duńska wyspa, na którą znacznie szybciej można dotrzeć z polskiego Świnoujścia lub ze szwedzkiego Ystad niż z duńskiej Kopenhagi. Wycieczka na Bornholm to okazja, by nieco odpocząć od zgiełku miasta – nie bez powodu Bornholm bywa nazywany „zieloną wyspą na Bałtyku”. Rejs na Bornholm to opcja szczególnie polecana osobom, które uwielbiają wycieczki piesze i rowerowe.
Najprostszym sposobem na dotarcie na wyspę jest dopłynięcie do Ystad, skąd kursują promy na Bornholm. Prom dopływa do Rønne, czyli stolicy Bornholmu, a zarazem największego miasta wyspy. W tym miejscu znajduje się XIII-wieczny kościół Sankt Nikolai kirke, a także najstarszy teatr w Danii, który działa od 1823 roku. Około 10 km na wschód od stolicy mieści się Nylars, mała wioska, która słynie z kamieni runicznych, fresków z 1250 roku i XII-wiecznego kościoła Nylars kirke.
Podczas pobytu na Bornholmie warto zajrzeć też do Allinge, gdzie zlokalizowane są ruiny monumentalnego zamku Hammershus – największej tego typu budowli w północnej Europie. Na odwiedzających Nexø czeka natomiast Park Motyli, czyli unikalna cieplarnia z motylami, ptakami, rybami i roślinami tropikalnymi. Nie zapomnij też pojechać do Dueodde, gdzie znajduje się najsłynniejsza plaża na Bornholmie, nazywana Lazurowym Wybrzeżem Północy. Do popularnych atrakcji zaliczamy również duńskie Stonehenge w Louisenlund oraz Dolinę Echa (Ekkodalen), która rozciąga się od Vallensgård Mose przez Almindingen, Flæskedal, Kløvedal i Kelseådal aż do Saltuna.

Wycieczka na Wyspy Owcze
Wyjazd na Wyspy Owcze to już spore przedsięwzięcie, gdyż miejsce to leży ponad 1600 km od Kopenhagi. Na Wyspy Owcze można dostać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest prom ze Świnoujścia do Ystad, skąd jedziemy do Malmö i Kopenhagi, a stamtąd już prosto do Hirtshals, gdzie cumuje prom Norröna – płynie on z Danii do Islandii, mijając po drodze Wyspy Owcze. Jeśli jednak nie masz ochoty na długą wycieczkę promem, możesz zdecydować się na lot farerską linią Atlantic Airways lub duńskimi liniami SAS. Najpierw jednak musisz dotrzeć do Kopenhagi, gdyż samoloty do Vágar nie latają z Polski.
Co warto zobaczyć na Wyspach Owczych? Archipelag składa się z 17 zamieszkanych wysp i jednej bezludnej (Lítla Dímun). Turyści najchętniej odwiedzają Streymoy, gdzie znajduje się stolica kraju Tórshavn. Popularne atrakcje wyspy to fort Skansin z 1580 roku, który powstał jako zabezpieczenie przed piratami, a podczas II wojny światowej pełnił funkcję brytyjskiej bazy wojskowej. Miłośnicy kultury znajdą tu również Muzeum Narodowe Wysp Owczych (Føroya Farnminnisavn) i Narodową Galerię Sztuki (Listasavn Føroya).
Podmorski tunel wiedzie ze Streymoy do Vágar, gdzie mieści się między innymi lotnisko. Na wyspie znajdziemy największe jezioro archipelagu (Sørvágsvatn) oraz potok wpadający 45-metrowym wodospadem do Oceanu Atlantyckiego. Jeśli chcesz zobaczyć maskonury, koniecznie udaj się natomiast na Mykines, wyspę leżącą na zachód od Vágar.
Jedyny most na Oceanie Atlantyckim znajduje się z kolei między wyspami Streymoy i Eysturoy. Na tej drugiej turyści mogą odwiedzić Muzeum Látrið w wiosce Eiði, czyli skansen, który odtwarza warunki życia na Wyspach Owczych w 1850 roku. Tutaj również znajdziemy Slættaratindur – najwyższy szczyt archipelagu o wysokości 880 m n.p.m.
Grenlandia dla odważnych
Na najbardziej wytrwałych czeka Grenlandia, autonomiczne terytorium zależne Danii, a zarazem największa wyspa na świecie niebędąca kontynentem (2 166 086 km²). Co ciekawe nazwa wyspy oznacza „zielony kraj” – ten termin miał bowiem działać jako zachęta dla obcokrajowców szukających miejsca do życia. Aż 89% mieszkańców kraju stanowią Inuici. Nie jest łatwo dostać się na Grenlandię, a przed podróżą trzeba najpierw dotrzeć do Danii lub Islandii. Najprostszym, choć przy okazji najdroższym rozwiązaniem, jest lot liniami Air Greenland z Kopenhagi do Kangerlussuaq lub Narsarsuaq albo z islandzkiego Keflavik do Nuuk lub Ilulissat. Na pierwszy raz warto wybrać Nuuk, czyli stolicę kraju.
Jeśli już uda Ci się dostać na Grenlandię, koniecznie odwiedź Muzeum Narodowe Grenlandii w Nuuk, które prezentuje poszczególne etapy historii wyspy. Warto też udać się na popularne punkty widokowe, z których można podziwiać stolicę kraju – jednym z nich jest wzgórze z pomnikiem Hansa Egede (założyciela Nuuk). Podczas wizyty w stolicy polecamy również odwiedzić stary port kolonialny, który jest jedną z najbardziej urokliwych części Nuuk.