Copenhagen Citybike – bezpłatne wypożyczenie roweru w Kopenhadze
Na terenie całej Kopenhagi znajdują się stacje rowerowe, z których rower można wypożyczyć bezpłatnie, zostawiając kaucję w taki sposób, w jaki zostawia się ją w koszyku z supermarketu w Polsce. Wrzucamy żeton (20 koron) i po sprawie. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest około 3,5 tys rowerów. Nie trzeba być zameldowanym, nie trzeba mieć żadnej karty. Zważywszy na to, że miasto jest bardzo przyjazne rowerzystom (wszędzie ścieżki rowerowe!) warto urządzić sobie zwiedzanie właśnie tą drogą. O ile znowu nie pada oczywiście. Z rowerów można korzystać wyłącznie na terenie miasta.
Szlak stokrotki dla zwiedzających Danię na rowerze
Dania jest przyjazna rowerzystom nie tylko w większych miastach. Popularne jest zwiedzanie całego kraju na rowerze. Specjalnie dla turystów opracowano nawet szlak Stokrotki, który ma ponad 3 tyś kilometrów długości i który prowadzi przez większość najbardziej istotnych i najbardziej atrakcyjnych z drugiej strony zabytków, pięknych miejsc do zobaczenia w tym kraju. Mapę tego szlaku można kupić w punktach turystycznych, a na żywo można kierować się zawsze symbolem białej stokrotki, namalowanej na brązowej tabliczce.
Biwakowanie w Danii
Dania to kraj przyjazny osobom podróżującym z plecakami, z namiotami, na rowerach, czy podróżującym pieszo. W tym kraju istnieją nawet zwyczaje udostępniania tak zwanych domowych pól namiotowych, co oznacza, że za cenę do 20 zł można wynająć sobie miejsce na namiot na prywatnym podwórku. Czasami także gospodarze zgadzają się, aby tacy turyści mogli wykapać się na miejscu, jednak należy być przygotowanym na to, że będzie to usługa dodatkowo płatna.
Duńczycy, podobnie jak Niemcy, uwielbiają biwakowanie. Campery, karawaning – mają mnóstwo pól namiotowych w całym kraju. Kategoryzowane są gwiazdkami, gdzie jedna oznacza podstawowe udogodnienia, a 5 – wersję luksusową. Nierzadko można spotkać się z całodobową ochroną na polu namiotowym, sklepiku działającym na terenie pola, czy z elektrycznością w standardzie. Zdecydowanie – warto wybrać się do Danii właśnie karawanem!
Ci, którzy chcieliby rozbić się w Danii na dziko, musza uważać: kraj ten nie zezwala n rozbijanie dzikich obozowisk.
Większość campingów usytuowana jest blisko brzegu morza, ale znajda się również takie, które sąsiadują z największymi atrakcjami. Ciekawe są też te campingi w Danii, które znajdują się w pobliżu lasu: na uboczu. Służą relaksowaniu się na łonie natury. Ceny za miejsca na campingu od osoby zaczynają się już od 30 zł, dlatego należy zwrócić uwagę na tę formę zwiedzania kraju jako na jedną z tańszych.
Karta ACSI
Osoby wyrusza jace do Danii z camperem, przejeżdżające przez Niemcy, powinny zwrócić uwagę na europejską kartę dla camperów, która uprawnia do korzystania z campingów na całym kontynencie w cenie obniżonej o 10 do 20 %. Jest to karta ACSI. Zrzesza ponad 2 tyś campingów z całego kontynentu, a informacji o niej można znaleźć na stronie stowarzyszenia ACSI.
Wynajem samochodu w Danii
Ci, którzy wpadają na pomysł wylotu do Danii tanimi liniami lotniczymi z założeniem, że na miejscu wypożyczą niedrogo samochód, droga się zawiodą. Usługi typu wypożyczanie aut w Danii nie są najtańsze. Zdecydowanie jest drożej niż w Hiszpanii czy we Włoszech. O wiele taniej jest podróżować nieskończoną siatek połączeń autobusowych oraz korzystając ze ścieżek rowerowych. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami czterech kółek, możemy dojechać do Danii z Polski własnym samochodem. Ceny paliwa w tym kraju są zbliżone do cen obowiązujących w Polsce.
Jakie są ulgi w Danii na przejazdy publiczne dla senior 65 +?