bieszczady

Województwo podkarpackie jest trochę niedoceniane z perspektywy turystycznej względem innych regionów w Polsce. Głównie kojarzy się je ze szlakami w Bieszczadach, choć atrakcji jest tu zdecydowanie więcej. Wyróżnić należy ładne miasta uzdrowiskowe, zabytki albo muzea. Nie można zapominać o słynnym jeziorze solińskim. Do jakich miejsc warto udać się w pierwszej kolejności?

Bieszczady oraz inne atrakcje przyrodnicze 

Bieszczady to według wielu osób najładniejsze góry w Polsce. Dodatkowo nie są tak wymagające jak Tatry, przez co mogą zdecydować się na nie mniej doświadczeni wspinacze. Rozciągają się również na inne województwa, ale najsłynniejsze rejony są kojarzone z Podkarpaciem. To właśnie tutaj znajduje się słynna Tarnica, czyli najwyższy szczyt po polskiej stronie. Usytuowany jest tu wspaniały punkt widokowy, z którego można zaobserwować Tatry albo Beskidy. Po drodze można natknąć się np. na tajemnicze ruiny cerkwi oraz opuszczone wioski. 

Podkarpacie to jednak również inne ciekawe atrakcje przyrodnicze. Mało kto wie, że na terenie województwa można spotkać żubry, których populacja przekroczyła już 650 osobników. Da się je znaleźć w Zagrodzie Pokazowej w Mucznem. To niemal 7 hektarów tarasów, do których wstęp jest wolny. Na terenie województwa można też spotkać niedźwiedzie oraz wilki. To z pewnością wspaniałe tereny dla fanów unikalnej fauny. 

Zamki, cerkwie oraz murale 

Na terenie Podkarpacia nie brakuje również ciekawych zabytków, które są zdecydowanie zbyt słabo rozpoznawalne w skali kraju. Wrażenie robi zamek w Łańcucie, w którym znajduje się wyjątkowe muzeum. Dawna rezydencja magnacka została wpisana na polską listę pomników historii. Warto odwiedzić też zamek w Zawadzie. Znajduje się on niedaleko Dębicy, dlatego warto odwiedzić Hotel Grand Chotowa. To znakomite miejsce pod względem lokalizacji, gdzie blisko do najciekawszych atrakcji Podkarpacia. Hotel Dębica oferuje ponadto strefę SPA, dlatego można w nim odpocząć po całodniowym zwiedzaniu. 

W województwie podkarpackim zawsze mieszkało sporo osób o wierze prawosławnej. Wynika to z umiejscowienia po wschodniej granicy Polski. Nie dziwi więc liczna obecność cerkwi pochodzenia ukraińskiego albo rosyjskiego. Warto podążyć Szlakiem Architektury Drewnianej, gdzie po drodze można znaleźć 127 różnych obiektów. Należą do nich m.in. słynne cerkwie łemkowskie. Trzeba też wspomnieć o Arkadiuszu Andrejkowie, który zasłynął tworzeniem murali na stodołach lub opuszczonych budynkach. Jego słynny projekt “Cichy Memoriał” kojarzą wszyscy mieszkańcy Podkarpacia. 

Najciekawsze miasta zdrojowe  

Oprócz Dębicy warto zwiedzić inne miasta województwa, które często są pięknymi uzdrowiskami. Jednym z najstarszych miejsc tego typu w Polsce jest Iwonicz-Zdrój. Otoczony przez lasy i wzgórze jest idealną miejscowością do spacerowania. Znany jest także z pijalni wód. Równie ciekawym miejscem jest Rymanów-Zdrój. Lecznicze wody wydobywane tu są już od 1876 roku. Od tamtego czasu powstało tutaj mnóstwo willi, pensjonatów oraz baz noclegowych. Fani rowerów docenią ładne ścieżki pośród zieleni, które nadają miejscu specyficznej atmosfery. 

Słynne jezioro solińskie  

Nie wszyscy lubią długie podróże górskie, dlatego alternatywą dla nich jest jezioro solińskie. Znajdziemy tu plaże i punkty gastronomiczne, dlatego miejsce jest często odwiedzane przez turystów. Zbiornik retencyjny to aż 22 km² powierzchni, dlatego można wybrać się na długi spacer wokół jeziora. Jest największym akwenem w Polsce pod względem pojemności. Uprawiane jest tu żeglarstwo oraz windsurfing. W sezonie letnim kursują tu też stateczki wycieczkowe. Jezioro solińskie znane jest też z nietypowej fauny, co docenią fani łowienia ryb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *