Rozpalenie ogniska w lesie w dowolnie wybranym przez siebie miejscu jest zakazane. Nadleśnictwa organizują specjalne miejsca dla osób, które chcą rozpalić ognisko lub grilla w lesie i tylko tam można rozniecić ogień. Miejsca takie są odpowiednio zabezpieczone przed roznieceniem pożaru. Mapy z oznaczeniem miejsc, w których można legalnie palić ognisko w lesie znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw. Można także poszukać ośrodków rekreacyjnych (stadnin koni, pensjonatów, kwater agroturystycznych), które mają stałe pozwolenie na rozniecanie ognia na terenie leśnym. A co z miejscami przyległymi do lasów? Przepisy mówią jasno, że ogniska nie należy rozniecać w odległości do 100 metrów od granicy lasu.
Jak Lasy Państwowe wykrywają ogniska na terenie lasów?
Nie łudźmy się, że ognisko rozpalane w lesie nie zostanie zauważone. Lasy Państwowe dysponują narzędziami, które pozwalają wykryć dym unoszący się nad lasem. Po dostrzeżeniu dymu, na miejsce natychmiast wysyłana jest straż pożarna lub leśniczy, do skontrolowania sytuacji. Jeśli las znajduje się w prywatnych rękach, również obowiązuje zakaz rozpalania ogniska, chyba że właściciel wyznaczył ku temu specjalne miejsce,jasno oznaczone jako takie, na terenie którego może być palony ogień.

Jak uzyskać pozwolenie na rozpalenie ogniska w lesie?
Jeśli jednak uprzemy się i zechcemy rozpalić ognisko w lesie, wówczas należy zgłosić się do nadleśnictwa z prośbą o wydanie czasowego pozwolenia. Nadleśniczy określa wtedy dokładnie miejsce, gdzie takie ognisko może zostać rozpalone. W piśmie określa także, w jaki sposób ognisko powinno zostać zabezpieczone oraz kto ma być odpowiedzialny za żywy ogień w lesie. Zwykle za wystarczające zabezpieczenie ogniska w lesie uważa się usunięcie ściółki leśnej z terenu, na którym będzie znajdowało się ognisko, a także na odsłonięciu pasa gleby wokół paleniska. Dodatkowe zabezpieczenie to okrążenie ogniska kamieniami, ale nie jest to konieczne.

Czy trzeba mieć gaśnicę rozpalając ognisko w lesie?
Pamiętajmy, że nawet jeśli otrzymamy pozwolenie na rozpalenie ogniska w lesie i odpowiednio zabezpieczymy ziemię przed rozprzestrzenianiem się ognia, to konieczne jest jeszcze zachowanie zasady, że nie rozpalamy ognia w odległości mniejszej niż 6 metrów od najbliższych drzew. Dodatkowo, wysokość płomienia palącego się ogniska nie może nigdy przekraczać 2 metrów. Osoby rozpalające ognisko w lesie zawsze muszą mieć przy sobie sprzęt, który pozwoli im dać się skontaktować ze strażą pożarna lub służbami leśnymi. Dodatkowo, trzeba mieć na pokładzie środek do gaszenia ognia (butelkę z wodą lub gaśnice). Po zakończeniu imprezy, konieczne jest dokładne ugaszenie ognia. Nie można zostawiać tlących się kawałków drewna, czy węgla. Ogień trzeba zalać wodą lub zasypać piaskiem.
Czy można skorzystać z drewna znajdującego się w lesie, aby rozpalić ognisko?
Jeśli rozpalamy ognisko na terenie lasu, powinniśmy zgłosić się wcześniej do nadleśnictwa nie tylko z prośbą o ustalenie miejsca oraz o ustalenie zasad zabezpieczania ognia, ale także z prośbą o przygotowanie nam drewna. Nie można zbierać chrustu, gałęzi, ani tym bardziej ścinać drzewek bez żadnej kontroli. Drewno jest pod kontrolą Lasów Państwowych, które ściśle ewidencjonują obrót drewnem porastajacym lasy. Zbieranie chrustu z lasu grozi karą grzywny.