trasatrekkingowa

Klasyczna, złota polska jesień jest zdecydowanie jednym z najlepszych okresów na trekkingowe wycieczki i piesze wyprawy w tej strefie klimatycznej. Obok często słonecznej aury, świeżego powietrza i optymalnej temperatury, jesienne trasy trekkingowe witają turystów i amatorów wędrówek pięknymi widokami zachęcającymi do dłuższych spacerów. Jakie kierunki warto obrać, planując weekendową wycieczkę? Poznaj najciekawsze jesienne trasy trekkingowe w Polsce.

Najciekawsze jesienne trasy trekkingowe w Polsce

Duże zróżnicowanie terenu w Polsce daje fanom trekkingu niepowtarzalne warunki do uprawiania pieszych wędrówek niezależnie od regionu, w jakim aktualnie się znajdują. Piękne i wymagające trasy znajdziemy zarówno w górach, na nizinach, jak i nad jeziorami czy wzdłuż morskiego brzegu. W gronie najciekawszych postaraliśmy się zebrać trasy tak, by każdy mógł znaleźć propozycję w sam raz dla siebie. 

1. Trasy trekkingowe w Parku Kampinoskim

Zaczynając w centrum kraju, na ciekawą wycieczkę trekkingową możemy wybrać się do Kampinoskiego Parku Narodowego położonego tuż pod Warszawą. Poza ciekawymi punktami turystycznymi, takimi jak cmentarz partyzantów z 1994 roku, Muzeum Puszczy Kampinoskiej czy Żelazową Wolę, a więc miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, zdecydowanie największe wrażenie robią tu same trasy spacerowe. Poza ścieżkami zaobserwujemy zarówno wydmy z lasami sosnowymi, jak i bagna z różnego rodzaju łąkami i zaroślami charakterystycznymi dla terenów podmokłych. Park Kampinoski jest doskonale oznaczony, ze szlakami pieszymi i rowerowymi wyznaczonymi na całym obszarze – zależnie od tego jak długą wycieczkę planujesz, długość i intensywność trasy z łatwością dostosujesz tu do swoich możliwości.

2. Spacer po terenach nadmorskich

Czas na wakacyjny wypoczynek nad morzem już dawno za nami, ale jesień to najlepsza okazja by pozwiedzać okoliczne lasy i parki w poszukiwaniu ciekawych tras trekkingowych. Zarówno okolice wyspy Wolin i Wolińskiego Parku Narodowego, jak i tereny wzdłuż całego wybrzeża morza bałtyckiego oferują sporo tras spacerowych o niskim i średnim poziomie trudności. W samym Wolińskim Parku Narodowym pojawia się sporo stromych klifów górujących nad wybrzeżem – warto obrać je sobie jako końcowy punkt wycieczki, by docierając do punktu widokowego na Wzgórzu Gosań podziwiać niezwykłe widoki na morze ze szczytów klifu. Spacery po okolicach mogą być też dobrą gratką dla obserwatorów dzikiej zwierzyny – w lasach można natknąć się m.in. na dziki, jelenie oraz żubry żyjące tu w zamkniętym rezerwacie. 

Wszystkie trasy trekkingowe i rowerowe w rejonach nadmorskich są dobrze oznaczone i pozwalają na dowolne modyfikowanie długości pieszej wycieczki w zależności od Twoich możliwości i aktualnej pogody. Jeśli wybierzesz las, większość tras prowadzi pomiędzy bukami i dębami, które o tej porze roku przybierają najpiękniejsze kolory jesieni.

3. Karkonosze

Myśląc o trasach trekkingowych w Polsce nie sposób nie wymienić Karkonoszy, które o każdej porze roku cieszą jednymi z najpiękniejszych widoków podczas pieszych wędrówek. Trasy ciągnące się wzdłuż granicy polsko-czeskiej składają się w przeważającej części z lasów świerkowych, a ze względu na teren górzysty sprzyjają bardziej wymagającym i wysiłkowym pieszym wycieczkom. Wybierając Karkonosze jesienią trzeba jednak pamiętać, że pogoda lubi być tu kapryśna – ciepłe ubrania, wodoodporna i wiatroodporna warstwa wierzchnia, czapka, kaptur i rękawiczki to podstawa, jeśli nie chcesz natknąć się na nieprzyjemności ze strony deszczu i silniejszego wiatru. Późniejszą jesienią lubi pojawić się tu także śnieg, przez co niektóre trasy mogą okazać się dość śliskie i wymagać szczególnej ostrożności.

Jak przygotować się do jesiennego trekkingu? 

Choć jesień jest bez wątpienia doskonałą porą na piesze wycieczki, planując wypad na jakąkolwiek trasę warto odpowiednio przygotować się na różne okoliczności. Zmienna pogoda, chłodniejsze poranki i wieczory, możliwe przelotne deszcze oraz wilgotne podłoże zachęcają do tego, by dobrze przemyśleć każdy ubierany element odzieży. Wprawieni trekkingowcy polecają przede wszystkim ubiór na cebulkę – warstwy termiczne łączymy z lżejszą odzieżą wierzchnią, którą w razie potrzeby zdejmiesz i schowasz do plecaka lub zarzucisz na wierzch, chroniąc się przed deszczem i wiatrem. Praktyczne plecaki trekkingowe idealne na jesienne wycieczki znajdziesz w sklepie Addnature.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *