Komu spodoba się Karpacz i czym różni się ta górska miejscowość od Zakopanego? Czym różni się od innych górskich miasteczek? Co warto zobaczyć w Karpaczu? Jakie są warunki do jazdy na nartach i urządzania sobie górskich wycieczek w okolicach Karpacza? Szczegóły poniżej!
Karpacz to ciekawa górska miejscowość w Sudetach, położona w południowo zachodnim zakątki Polski. Mimo że każdy słyszał o Karpaczu, to nadal nie jest to jeszcze miejsce tak chętnie oblegane przez turystów jak Zakopane. Czy warto tam pojechać? Jaki charakter ma ta górska miejscowość? Na pierwszy ogień podstawowy dylemat dla osób, które zastanawiają się dokąd pojechać na narty, czyli:
Karpacz czy Zakopane?
Karpacz to doskonała alternatywa dla Zakopanego z punktu widzenia tych osób, które szukają przyjemnego miejsca na zimowy wyjazd na narty. Karpacz tym różni się od Zakopanego, że nie jest jeszcze tak skomercjalizowany. Tłumy turystów nie są jeszcze tak przytłaczające jak w Zakopanem, ceny są niższe, dostępność noclegów większa, w komfort jazdy na nartach i dostępność szlaków tak samo dobra jak w Zakopanem. Zdecydowanie więc, jeśli nie zależy nam na górskich pieszych wycieczkach po wyższych Tatrach, w których znajduje się Zakopane, a których nie znajdziemy w okolicach Karpacza, poleca się wypróbowanie tego sudeckiego miasteczka na zimowy wypoczynek.
Fani górskich wędrówek wprawdzie nie mają obok Tart z ich alpejskim charakterem, jednak i tutaj znajdą się ciekawe, malownicze ścieżki. Najważniejsza z nich to oczywiście trasa na Śnieżkę – górę o wysokości nieco ponad 1600 m n. p. m. – Karpacz znajduje się właściwe u stóp tej góry.

Jak wejść na Śnieżkę?
Aby wejść na Śnieżkę, musimy zdecydować się na jedną z kilku tras. Najtrudniejszy, czarny, oznacza drogę trwającą około 2,5 h w górę. Startujemy na tę trasę z wyciągu na Małej Kopie. Jest to wejście odpowiednie dla osób, które są wysportowane: trasa jest stroma, uboga w widoki (małą ekspozycja). Jest dość monotonnie. Łączna długość trasy to około 6 km.
Jeśli szukamy ciekawych widoków po drodze, zdecydujmy się wejść na Śnieżkę trasą czerwoną, która rozpoczyna się obok hotelu Orlinek, a dalej wiedzie przez Dolinę Łomniczki. Niestety, część tej trasy jest zamknięta zimą, ze względu na zagrożenie lawinowe. Czas wejścia tą trasą jest trochę dłuższy niż w przypadku trasy czarnej.
Najprostsze natomiast są szlaki: żółty i zielony. Ich początek znajduje się na terenie Czech. Aby rozpocząć łagodniej, można podjechać autem na parking Zeleny potok (latem trudno o wolne miejsce), a stamtąd ruszyć na górę. Koszt parkingu to około 130 koron czeskich. Jest to prosta, spacerowa trasa, która pozwala cieszyć się pięknymi widokami. Drogi te otwarte są zimą. Czas wejścia jest długi: 3,5 h w jedną stroną (schodzimy około 2,5 h). Długość trasy to nieco ponad 6 km.

Wędrówki po górach wokół Karpacza
Czy ścieżki wokół Karpacza są trudne? Wokół Karpacza znajdują się zarówno szlaki podobne do tych, które mamy miedzy Zakopanem a Kuźnicami (pod kątem trudności): czyli takie, z którymi poradzą sobie spacerujące rodziny z małymi dziećmi. Są tutaj też trasy wymagające kondycji, forsujące. Sama Śnieżka – najbardziej znany oka gór okalających Karpacz, jest niestety wymagająca. Jeśli jednak chcielibyśmy zobaczyć niesamowite widoki rozpościerające się z tej góry, można dostać się na wzniesienie kolejką górską (od strony czeskiej).
Wjazd kolejką na szczyt Śnieżki
Mimo że Śnieżka wygląda niepozornie, to jednak jest to spore wzniesienie. Osoby, które zdecydują się wjechać na nią kolejką, powinny ubrać się ciepło (różnica temperatur między podnóżami góry, a jej szczytem mogą wynieść kilkanaście stopni). Aby wjechać na górę kolejką, trzeba przygotować się na wydatek ok. 35 zł, a także na spędzenie w wagoniku około pół godziny. Koniecznie trzeba też zaplanować trasę tak, aby móc zjechać ostatnim wagonikiem z góry około 19:00. Kolejka jest niestety nieczynna w listopadzie oraz w kwietniu.Kolejka bywa też wyłączona z użytku w wybiórczych dniach pozostałych miesięcy w roku, gdy wiatr jest szczególnie wietrzny.
Co robić w Karpaczu?
Co robić jednak w Karpaczu, gdy nie jesteśmy fanami snowboardu, nart, ani chodzenia po górach? Okazuje się, że Karpacz najzwyczajniej w świecie jest miejscem, w którym można przyjemnie spędzić weekend: widoki z miasteczka są bardzo ładne, architektura unikalna, a samo miasteczko obłożone jest hotelami i restauracjami, które zapewnią każdemu odpoczynek. W ostatnich latach jak grzyby po deszczu powstają takie przybytki jak hotel spa w Karpaczu, bardzo dobre restauracje, nowoczesne pensjonaty z basenami i wszystko to, czego życzylibyśmy sobie podczas relaksującego weekendu. Hotel w Karpaczu można wynająć sobie przez Booking, coraz częściej też przez Airbnb i bezpośrednio na stronach obiektów. Pewnym wyzwaniem może być dojazd: aby dostać się tutaj z Warszawy, trzeba dojechać do Wrocławia, a stamtąd jeszcze ok. 130 km. Jest to wiec wyprawa na miarę tej, którą trzeba urządzić sobie wyjeżdżając do Zakopanego, ale nadal mniejsza, niż gdybyśmy chcieli udać się w Alpy.
Snowboard i narty w Karpaczu
Najlepsze warunki do uprawiania narciarstwa panują na Polanie Jakuszyckiej. Karpacz to jedyna miejscowość na Dolnym Śląsku, w której znajduje się rynna snowboardowa.

Weekend SPA w Karpaczu
Jeden z hoteli o nieprzesadzonych cenach za pobyt to Hotel Spa Mercure Skalny Karpacz: wnętrza są przyjemne, dojazd niekłopotliwy, a w cenie noclegu mamy masaż dla pary. Jest to hotel z basenem, zajęciami fitness, z sauną fińską, z kortem tenisowym. Szczególnie ciekawie wygląda oferta dla dzieci: sala do gier dla starszych dzieci i basen z piłkami dla młodszych. Obiekt znajduje się w cichym zakątku miasteczka, z którego jest dobra baza wypadowa dla osób, które chcą uprawiać nordic walking i urządzać sobie wyprawy rowerowe.
Karpacz – atrakcje w pobliżu
Rodziny z dziećmi, dla których Karpacz jest bazą wypadową do urządzania sobie wycieczek, mają do dyspozycji takie atrakcje jak miasteczko Western City, oddalone zaledwie o kilka kilometrów. W okolicach znajduje się też Muzeum Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, podziemna trasa turystyczna „Sztolnie Kowary“, a także słynna Dolina Pałaców i Ogrodów. Ciekawostką mogą być też nieco dalsze: Skalne Miasto w Czechach oraz Safari Zoo, również na terenie Czech. Pamiętajmy jednak, aby będąc w Karpaczu, zobaczyć to co ciekawe właśnie na jego terenie. Na przykład:
Wodospad w Karkonoszach
Niedaleko hotelu Biały Jar znajduje się dziki wodospad – malowniczy zakątek w górach, z którego warto zrobić sobie cel jednej z wycieczek pieszych. Wodospad znajduje się na Równi pod Śnieżką. Wydostaje się stąd rzeka Łomnica, wzbierająca okresowo w czasie większych opadów lub roztopów. W przeszłości, rzeka niejednokrotnie zalewała okoliczne osady, aż w końcu pod koniec XIX w. zbudowano tamę hamującą zdradziecką powódź. Pojawiły się też wtedy zbiorniki zbierające nadmiar wody.

Muzeum turystyki w Karpaczu
Muzeum turystyki w Karpaczu może wydawać się niektórym dość nudnym miejscem (chyba że mamy wśród nas miłośników sportu, którzy na wieść o obejrzeniu na żywo nart Kamila Stocha zaczną być szczególnie zmotywowani do wybrania się do tego przybytku), jednak w rzeczywistości oprócz wystawki dla koneserów, znajdują się tutaj rożne ciekawe informacje. Ciekawostki o początkach osadnictwa w Karpaczu oraz informacje o tym, jak rozwijała się turystyka na tym terenie. Poza tym, ciekawy jest sam budynek, w którym ulokowano muzeum: to stary budynek przysłupowy z charakterystycznymi drewnianymi elementami. A jednak więc zaskoczenie!
Zdecydowanie Karpacz :) Byłam kilka razy, a w teraz chętnie wybrałabym się na ferie
Kocham góry, więc chętnie wybrałabym sie i do Zakopanego (tutaj najlepiej poza sezonem), i do Karpacza. Jednak Karpacz ma w sobie coś magicznego. :)