kamienice kolorowe we wrocławiu rynek stary

Weekendowa wycieczka do Wrocławia, w trakcie której przez kilka godzin można niespiesznie zwiedzać miasto, podążając za przewodnikiem, to obecnie marzenie – dla mnie, matki 1,5-rocznego maluszka, który niestety nie wytrzyma takiego wyzwania. Zwiedzanie z półtoraroczniakiem odbywa się na jego zasadach, czyli: zatrzymując się przy każdym kamyku, patyku, żwirku, dotykając i całując każdej rzeźby, przyglądając się kaczuszkom, chmurkom, drapiąc tynki, uśmiechając się do przechodniów. Dlatego wycieczka z przewodnikiem po Wrocławiu znajduje się na liście rzeczy do zrobienia, gdy mój szkrab trochę podrośnie. Wycieczkę po tym mieście odbyłam już kilka lat temu, kiedy Piotrusia jeszcze na świecie nie było i wspominam tamten wiosenny weekend 2017 roku jako bardzo relaksujący…

Dlaczego warto zwiedzać Wrocław z indywidualnym przewodnikiem?

Dlaczego zwiedzanie Wrocławia (i innych miast) tak bardzo mi się spodobało? Z zasady zwiedzam samodzielnie i nie korzystam z usług biur podróży. Jednak zwiedzanie z przewodnikiem to coś innego. Po pierwsze dlatego, że z przewodnikiem, z którym ruszamy w drogę, mamy stały kontakt. Grupy są niewielkie. Może to być 20 osób, a może być tylko jedna. Przewodnik i tak ruszy w drogę, wypełniając skrupulatnie bogatą listę punktów do odwiedzenia i snując opowieści do opowiedzenia. Niezobowiązujące jest tempo zwiedzania. Aczkolwiek, gdy powtórzyłam taką wycieczkę już w Warszawie, będąc w siódmym miesiącu ciąży, musiałam odłączyć się w pewnym momencie od grupy, bo nie nadążałam. Wiele zależy od dynamiki spotkania.

Firm organizujących takie spacery po mieście jest naprawdę wiele. Wiele z nich działa bardzo profesjonalnie, oferując liczne ciekawe i dobrze, kompleksowo przygotowane wycieczki tematyczne. Nadal jednak zachowując luźną atmosferę zwiedzania. Którą wybrać?

Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikami z Wrocmanią – czy warto?

Jedną z takich firm, z których usług obecnie warto skorzystać, jest Wrocmania. W ofercie mamy standardową wycieczkę po mieście, trwającą nawet 5 godzin (!). Szybsze zwiedzanie jedynie rynku we Wrocławiu (2 h) lub zwiedzanie Ostrowa Tumskiego ze Starym Miastem. Ciekawostką są też wycieczki tematyczne, takie jak Śladem Krasnali czy Wrocław od Kuchni. Co ciekawe, przewodnicy po Wrocławiu z Wrocmanii mogą zabrać nas również na wycieczkę rowerową, a także na wycieczkę z przewodniczką przebraną w historyczny strój mieszczki-czarodziejki.

Wszystkie wycieczki to okazja do poznania historii miasta, usłyszenia ciekawostek na temat zwiedzanych miejsc, a także okazja do zobaczenia w pigułce tego, co warto zobaczyć we Wrocławiu. Z mojej perspektywy, jest to idealny sposób na zwiedzanie dla osób, które Wrocławia za bardzo nie znają, a nie mają czasu na robienie planów i researchów przed wyjazdem. Przewodnik oprowadzi nas po najciekawszych miejscach, zatrzyma się w kluczowych punktach, aby o nich opowiedzieć i zrobić zdjęcia, pokaże, gdzie warto zjeść czy kupić pamiątki.

W przypadku Wrocmanii jest to nie tylko zwiedzanie, ale też sposób na spędzenie czasu ze znajomymi. Chodzi szczególnie o ostatnią wymienioną wycieczkę, z przewodniczką przebraną za parającą się magią mieszczką z czasów dawnych. Podczas tej wycieczki turyści są zapraszani do zabawy. Jest to wycieczka interaktywna, uwzględniająca pokaz zapachów Wrocławia zamkniętych w miksturach oraz obcowanie z narzędziami tortur z czasów Średniowiecza, stosowanych w mieście. Jest to dobry pomysł na prezent urodzinowy.

Którą wycieczkę wybrać, gdy jesteśmy we Wrocławiu po raz pierwszy i chcemy zobaczyć to, co w nim najciekawsze, ale też najbardziej charakterystyczne?

Rynek we Wrocławiu

Klasyczny must see dla Wrocławia to oczywiście Stary Rynek. Chcąc ograniczyć się tylko do zwiedzania tego miejsca, wybierzmy dwugodzinną w wycieczkę z Wrocmanią, ograniczającą się do zobaczenia najciekawszych zabytków i punktów centralnie na Rynku oraz bezpośredni przy nim. Będą to: Ratusz Gotyki, Pręgierze, Kościół św. Elżbiety, dawne więzienie Miejskie, Uniwersytet, Ossolineum, a także Jaś i Małgosia, czyli najsłynniejsze kamieniczki we Wrocławiu, obecne na pocztówkach z tego miejsca.

Ostrów Tumski

Warto jednak zarezerwować sobie nieco więcej czasu (lub skorzystać z dwóch wycieczek, każda w innym dniu) i zwiedzić również Ostrów Tumski, najstarszą część Wrocławia, którego początki sięgają IX wieku. To tutaj rozpoczynała się historia miasta i można znaleźć wiele zabytków z różnych okresów, które zachowały się do dziś. Szczególnie, gdy wycieczka będzie odbywała się wieczorem, gdy można zobaczyć efekty wspaniałych iluminacji obiektów sakralnych zlokalizowanych na wyspach. Robi to niesamowite wrażenie.

Najciekawsze zabytki zlokalizowane na wyspach połączonych mostami, które warto zobaczyć, to:

  1. Katedra św. Jana Chrzciciela – jest to jedno z najważniejszych zabytków Wrocławia. Można zwiedzać wnętrze katedry, gdzie znajdują się cenne dzieła sztuki, takie jak złoty ołtarz główny czy słynna kaplica “Boża ciała”.
  2. Panorama Racławicką – jest to największy obraz olejny na płótnie w Polsce. Przedstawia Bitwę pod Racławicami w 1794 roku. Można podziwiać panoramę w specjalnie przygotowanym budynku.
  3. Wyspa Słodowa – to mała wyspa położona na Odrze, która jest popularnym miejscem dla spacerów i odpoczynku. Na wyspie można znaleźć różne kawiarnie i lokale rozrywkowe.
  4. Kościół św. Elżbiety – jest to jeden z najważniejszych zabytków gotyckich we Wrocławiu. Kościół skrywa wiele cennych dzieł sztuki, m.in. witraże i ołtarz.
  5. Zakon Wrocławski – to zespół budynków, w którym kiedyś mieścił się jeden z największych klasztorów w Polsce. Obecnie można zwiedzać niektóre pomieszczenia oraz obejrzeć znajdujące się tam muzeum.
  6. Most Tumski – nazwany tak ze względu na położenie na Ostrowie Tumskim. Most łączy wyspę z resztą Wrocławia i oferuje piękne widoki na katedrę i okolicę.

To tylko kilka propozycji. Warto również spędzić czas na samych uliczkach Ostrowa Tumskiego, ciesząc się atmosferą i pięknem tego historycznego miejsca. Ostrów Tumski jest obszarem o niewielkich rozmiarach, co sprawia, że można łatwo zwiedzić go na pieszo. Zabytkowe uliczki, malowniczo przyozdobione kamienice i klimatyczne podwórka tworzą unikalne miejsce, które warto zobaczyć.

Ossolineum we Wrocławiu – dlaczego warto je zobaczyć?

W mojej opinii, szczególnie warto zobaczyć we Wrocławiu Osssolineum. Znajduje się w nim jedne z najcenniejszych zbiorów w Polsce. Biblioteka posiada ponad 2 miliony woluminów, w tym wiele unikalnych i nieocenionych dzieł. Można znaleźć tam m.in. starodruki, manuskrypty, rękopisy, mapy oraz szereg innych dokumentów historycznych. Ossolineum znajduje się w pięknych zabytkowych budynkach, które same w sobie są warte odwiedzenia. Budynek główny został zbudowany w stylu neorenesansowym. Ossolineum ma też długą i ciekawą historię. Założone zostało w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego jako instytucja mająca na celu zachowanie kultury, literatury i historii polskiej. Przez wiele lat przechodziło różne zmiany i przetrwało trudne czasy, takie jak rozbicie Polski i okres komunizmu. Dziś miejsce to jest renomowaną biblioteką naukową, która służy badaczom, naukowcom i studentom.

Ogród japoński we Wrocławiu

Korzystając z opcji zwiedzania Wrocławia z przewodnikiem na rowerze, zahaczymy o Ogrody Japońskie. Znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i jest jednym z najważniejszych japońskich ogrodów w Europie Środkowej. Został otwarty w 1913 roku i od tego czasu przyciąga turystów i miłośników ogrodów z całego świata. W ogrodzie można podziwiać tradycyjną japońską architekturę, jak pagody, bramy i mosty. Na terenie znajduje się także staw z koi, które są jednymi z najpiękniejszych ryb ozdobnych na świecie. Warto odwiedzić ten ogród ze względu na jego unikalny charakter i atmosferę. Jest to miejsce doskonałe do wyciszenia się, zrelaksowania i zanurzenia w japońskiej kulturze i estetyce. Dodatkowo, w okresie kwitnienia wiśni, ogród staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Tysiące różowych kwiatów tworzą zapierający dech w piersiach widok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *