którą grecką wyspę wybrać

Część druga przewodnika po greckich wyspach! Część pierwsza jest tutaj.

Kreta

Kreta to częsty numer jeden wszelkich turystycznych list przebojów. Być może nie ze względu na to, że jest najpiękniejsza ze wszystkich, ale ze względu na ogromną różnorodność: każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jest to duża wyspa, na której nie będziemy nudzić się nawet podczas pełnego, dwutygodniowego urlopu. Mamy tutaj duży wybór noclegów, wypożyczalni samochodów i sprzętu sportowego. Możemy zwiedzać urokliwe miasteczka rozlokowane na północy wyspy, jak i poleżeć na jednej z niezliczonych plaż na południu. Kreta różni się od innych wysp dostępnością wyjątkowo urokliwych i rozległych, piaszczystych plaż z palmami. Wśród nich na prowadzenie wysuwa się Balos: mamy tutaj plaże, które wyglądają zupełnie jak te zlokalizowane na Oceanie Indyjskim. Kreta słynie też z doskonałej kuchni i z bogactwa kulturowego. Słynny jest oczywiście też wąwóz Samaria (zarezerwujmy sobie cały dzień na przejście!).

Z Krety dobrze jest udać się na wycieczkę nie tylko na Santorini (bardzo polecamy!), ale również na Spinalongę. Na tej drugiej wyspie znajdowało się kiedyś miejsce wygnań śmiertelnie chorych osób Greków. Mieszkańcy Hellady, gdy stwierdzono u nich trąd. Przemieszczano tutaj mieszkańców Grecji, którzy zdawali sobie sprawę, że jest to bilet w jedną stronę.

Zakynthos

Równie rozległe, piaszczyste i ładne plaże znajdują się na Zakynthos – jest to jedna zupełnie inna część Grecji. Mamy tutaj małe miasteczka, sklepiki z pamiątkami, bary, kluby i knajpki. Możemy udać się w rejsy łodzią wzdłuż wybrzeża wyspy, jak i wspinać się nad urwiskami. To własnie z Zatoki Wraku na Zakynthos pochodzą jedne z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z Grecji, którymi kuszą biura podróży: jest to widok z góry na błękitną zatokę wśród wysokich, ostro zakończonych skał. Miejsce jest najbardziej dostępne dla każdego. Zakynthos to miejsce, które słynie przede wszystkim z żółwi. O ile można je spotkać w każdej części Grecji, o tyle właśnie na Zante występują one szczególnie często. Jeśli chcemy pomóc naszemu szczęściu, warto udać się Maranthonisi (wycieczka fakultatywna). Jest to wyspa w całości zamieszkana przez żółwie. Z Zante warto udać się także do jaskiń Blue Caves – niezapomniane przeżycia!

Korfu

Kolejna zupełna odmiana od Cyklad czy wysp Dodekanezu to wyspa Korfu. Najbardziej włoska z greckich wysp. Przez wieki znajdowała się pod panowaniem Wenecjan i ten wpływ widać w architekturze. Korfu jest zdecydowanie bardziej zielona niż Cyklady. Nie znajdziemy też tutaj typowo cykladzkich krajobrazów, czyli zapomnijmy o chatkach bielonych wapnem z niebieskimi zadaszeniami i okiennicami. Korfu jest doskonałe na wycieczki rodzin z dziećmi oraz dla osób, którym zależy na wygodnym kurorcie, na pięknych plażach i na tym, aby dobrze na wakacjach zjeść. W ramach urozmaicenia wakacji na Korfu warto udać się do wytwórni kumkwatów: właśnie z tego słynie Korfu. Koniecznie też trzeba udać się na zwiedzanie Canal d’Amour – skalistego kanału w wodzie. Dla osób lubiących historię ciekawostką na pewno będzie zwiedzanie Pałacu Cesarzowej Sisi, która przyjeżdżała tutaj, aby spędzać letni dni w latach, gdy w Europie panowała dynastia Habsburgów.

Lefkada

Lefkada to wziąć mało turystyczna wyspa. Wiele plaż nawet w środku sezonu świeci pustkami. Co jest o tyle ciekawe, że urodą nie ustępują one najbardziej na świecie znanym kurortom z Rodos czy z Krety. Infrastruktura na Lefkadzie nie jest rozwinięta: nie znajdziemy tutaj na pewno tak dużej oferty hotelowej jak na innych dużych wyspach w Grecji. Warto tam się jednak udać, jeśli zależy nam na spędzeniu urlopu w Grecji bez tłumów turystów. Wyspa jest chętnie uczęszczana przez sportowców: wieja tutaj silne wiatry, zatem warunki do uprawiania kitesurfingu są wyśmienite. Na Lefkadzie zobaczymy jedne z najpiękniejszych klifów w całej Grecji.

Kefalonia

Podobnie działa Kefalonia. Jest równie mało uczęszczana. Piękno niezadeptanej jeszcze przyrody, wspaniale warunki do uprawiania sportów wodnych, jednak jak na lekarstwo dobrych i tanich hoteli. Nie ma tutaj zbyt intensywnego życia towarzyskiego. Możemy za to zobaczyć koloryt lokalny, pozwiedzać greckie wioski: to dla wielu jest właśnie największa atrakcja!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *