Fira, Santorini

1. Santorini jest zamieszkiwana przez jedynie 14 tysięcy stałych mieszkańców. Rocznie natomiast odwiedza ją 5,5 miliona turystów.

2. Santorini ma żyzne gleby, ale rolnictwo na niej praktycznie nie istnieje. Co więcej, niewiele rośnie tam też roślin. W niektórych miejscach spotkamy pola uprawne, ale większość terenów niestety porastana jest trawą, którą żywią się np. osiołki lub konie.

3. Mieszkańcy Santorini mają problem z dostępem do wody pitnej. Muszą sobie ją samodzielnie odsalać. Większość zapotrzebowania na wodę pitną jednak pokrywają dostawy z lądu: promem dociera na Santorini co miesiąc ogromna ilość wody słodkiej (pitnej).

4. Mimo że brakuje tutaj regularnych upraw rolniczych, na wyspie niemal wszędzie znajdziemy winogrona. Porastają altanki, werandy i tarasy. Znajdziemy je w ogródkach, czy w całkowicie dzikich miejscach. Winogrona na Santorini są wyjątkowo urodziwe. Jak w całej Grecji.

5. Santorini to miejsce aktywne sejsmicznie, co oznacza, że ziemia drży regularnie. Teren ten wciąż jest zagrożony też wielką erupcją wulkanu, znajdującego się nieopodal wyspy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.