kręte drogi na mazurach

Przemierzając mazurskie tereny autem niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie: dlaczego drogi na Mazurach wciąż zakręcają, mimo że teren jest stosunkowo płaski?

Dlaczego drogi na Mazurach zakręcają?

Istotnie, Mazury mogą dać się we znaki osobom, które chcą podróżować szybko i w miarę się przy tym nie zmęczyć kierując autem. Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem będzie podróżowanie kamperem, który można posiadać na własność lub kupić kampera na wynajem. Wyjaśnienie zjawiska polegającego na tym, że drogi na Mazurach są kręte bardziej niż w innych rejonach kraju szukajmy w historii. 

Wyjaśnienie zjawiska polegającego na tym, że drogi na Mazurach są kręte bardziej niż w innych rejonach kraju szukajmy w historii. Trasy zostały wytyczone w czasach, gdy ludzie nie mieli do dyspozycji ani traktorów ani samochodów. Transport odbywał się konno. Konie, napotykając na wzniesienia, nie mogły udźwignąć dużych ładunków. Dlatego drogi wytyczano wśród mazurskich wzniesień tak, aby zapewnić im jak największą płaskość. Stąd serpentyny, które omijają nawet najmniejsze wzniesienia. Dodatkowo, droga była wytyczana pod kątem tego, gdzie znajdują się bagna.

Nawet w czasach późniejszych, gdy budowanie dróg w wielkich górach nie jest tak dużym wyzwaniem jak w przeszłości, dróg już na Mazurach nie przenoszono. Wszystko dlatego, że w czasach pierwotnego wytyczania drogi były wyznacznikiem do wydzielania działek. Trudno było już w późniejszych czasach zmieniać układ komunikacyjny, gdyż pociągnęłoby to za sobą konieczność naruszania własności (np. dzielenia pól).

W dzisiejszych czasach taki układ dróg na Mazurach być może drażni, ale też sprawia, że przejażdżka po tych terenach przynosi pewne walory estetyczne. Dodatkowo, warto wspomnieć, że nawet nowoczesne drogi ekspresowe nie są całkowicie proste – co kilka kilometrów buduje się celowe zakręty, które urozmaicają trasę i rozbudzają kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *