plecak rowerowy

Plecak rowerowy może być rozwiązaniem wygodnym i na krótkie przejażdżki, i na bikepackingową przygodę, i na szaleństwa po leśnych ścieżkach. Warunek jest tylko jeden – trzeba taki plecak dobrze wybrać. Żeby to ułatwić, warto poznać 4 najważniejsze cechy idealnego plecaka rowerowego.

Wielkość plecaka podstawowym kryterium wyboru

O ile wybór wielkości plecaka na rower będzie kwestią indywidualną, o tyle ogólna zasada może być dość zaskakująca: im dłuższa podróż, tym mniej atrakcyjne będą duże plecaki rowerowe. Duży plecak na rower można nosić na grzbiecie przez kilka godzin, może kilkanaście, ale dźwiganie dziesięcio czy kilkunastolitrowego plecaka przez parę dni nie będzie wygodniejsze niż jazda z torbą albo sakwą. Oczywiście warto sobie wprowadzić też dolny limit pojemności. Dla większości rowerzystów będzie to między 3 a 5 litrów, przy górnym limicie 7-8 litrów. 

To wartości niezbyt imponujące, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że nieduże plecaki turystyczne mają po 15, czasem 20 litrów, jednak jeśli planujesz zabrać taką ilość bagażu, to zdecydowanie zapakowanie go jedynie do plecaka nie będzie wygodne.

Jak podzielić miejsce w plecaku rowerowym?

Sama pojemność to nie wszystko. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy plecak męski na wakacyjne przygody, musisz wziąć pod uwagę funkcjonalny podział tej przestrzeni.

  • Wielu rowerzystów lubi jeździć z bukłakiem na plecach. Małe modele mają litr pojemności, duże do trzech, a najczęściej wybierane mieszczą dwa litry wody. To oznacza, że ilość miejsca do wykorzystania może się naprawdę mocno zmniejszyć.
  • W plecaku na pewno powinno znaleźć się miejsce na kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli zestaw narzędzi i dętka nie mieszczą się w Twojej torebce podsiodłowej, to najpewniej właśnie w plecaku powinny wylądować, a żeby utrzymać jakikolwiek porządek, lepsza będzie mniejsza kieszonka z przegródkami niż jedna duża kieszeń.
  • Niektóre plecaki mają dodatkowe kieszonki na trokach albo paskach – nie każdemu one pasują, ale jeśli mieści się tam żel energetyczny, to świetnie – nie będzie trzeba się martwić, że jego opakowanie rozedrze się w głównej kieszeni.

Jak ważna jest marka plecaka na rower?

Z jednej strony – plecaki na rower lepszych marek mają naprawdę większy potencjał od tych z segmentu budżetowego. Warto jednak wziąć pod uwagę również to, że i ten najtańszy segment nie jest bez szans nawet na długich i regularnych wyjazdach. Marki z górnej półki na pewno będą godne zainteresowania w przypadku rowerzystów jeżdżących w ekstremalnych warunkach: na parotygodniowe obozy enduro albo ultramaratony w trudnym klimacie.

Nie warto jednak traktować marki jako głównego wyznacznika jakości. Zdarza się, że producenci kojarzeni z dolną półką często mają w portfolio plecaki rowerowe warte uwagi.

Ile zapłacisz za plecak rowerowy?

Najtańsze plecaki na rower już z bukłakiem kosztują nawet poniżej 100 złotych. O ile do ich trwałości często nie można mieć większych zastrzeżeń, to nadal są to modele podstawowe. Plecak o większej pojemności, z zabezpieczeniem termicznym kieszeni na bukłak i z wodoodpornym poszyciem to koszt około 400 złotych, a czasem więcej. Znów – to, czy warto tyle zapłacić, zależy od tego, czy naprawdę zamierzasz jeździć w trudnym terenie i w deszczu. Jeśli nie, ale chcesz naprawdę porządnej jakości, to plecak rowerowy będzie kosztował Cię zwykle nieco ponad 200 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.