łowienie za pomocą magnesu neodymowego pod wodą

Magnes neodymowy — co to jest?

Magnes neodymowy to rodzaj silnego magnesu, który jest wytwarzany z połączenia boru, żelaza, neodymu metodą prasowania sproszkowanych komponentów w polu magnetycznym, a procesowi towarzyszy wysoka temperatura. Wbrew pozorom wytwarzanie magnesów neodymowych nie jest trudne, dlatego też na rynku można znaleźć wiele typów tego sprzętu.

Magnes neodymowy wyróżnia się bardzo dużą siłą przyciągania, potrafiąc utrzymywać ogromne ciężary- z tego też powodu wykorzystuje się je w silnikach maszyn, uchwytach magnetycznych czy wielu urządzeniach elektronicznych. Niepozorny rozmiar magnesu neodymowego wcale nie świadczy o jego jakości — najważniejsza dla kupującego jest moc produktu oraz jakość wykonania. Dobry sprzęt powinien być pokryty warstwą materiału nierdzewnego oraz dobrze, jeśli posiada wygodny uchwyt.

Poszukiwania metalu z neodymem

Magnesy neodymowe są nazywane wykrywaczami metalu — wykorzystują je zarówno amatorzy, jak i osoby czy instytucje prowadzące oficjalne poszukiwania. Przy wykorzystaniu neodymu przeczesuje się dna rzek, jezior czy stawów, a odpowiednia siła magnesu gwarantuje powodzenie nawet przy dużym zamuleniu. Do magnesu należy przymocować linę o odpowiedniej grubości, która nie zerwie się podczas wydobywania metalowych przedmiotów.

Magnes rzuca się jak najdalej od brzegu, następnie przy pomocy liny przeciąga się go po dnie. Jeśli pojawi się opór, może to oznaczać zaczepienie się magnesu np. o roślinność wodną, jednak silne pociągnięcie powinno zweryfikować, czy magnes uda się uwolnić, czy może jednak przyczepił się on do metalowego przedmiotu. W ten sposób można prowadzić poszukiwania złomu, artefaktów historycznych, przedmiotów codziennego użytku czy wykorzystać magnez do oczyszczania dna zbiorników.

Magnesy neodymowe – czy są legalne?

Tak naprawdę polskie prawo nie wypowiada się na temat stosowania magnesów neodymowych w celach poszukiwawczych. Oznacza to, że stosowanie neodymów nie jest zabronione, chyba że na akwenach znajdujących się np. na obszarze ochrony przyrodniczej. Tak naprawdę nikt nie może zabronić innej osobie moczenia w wodzie magnesu na linie, dokąd nie zostaną wyłowione jakieś przedmioty.

“Skarby” z dna jezior i rzek, jeśli mają wartość historyczną, to powinny zostać przekazane do zbiorów państwowych — tak jest w teorii, natomiast w praktyce wielu poszukiwaczy wykorzystuje magnesy, by znaleźć np. pamiątki po II wojnie światowej. Dokładnie takie same zasady dotyczą przecież artefaktów, które są znajdowane w lasach, bagnach czy innych obszarach, gdzie toczyły się walki, istniały dwory czy inne dawne budowle. Przeszukiwanie prywatnych zbiorników wodnych może wiązać się z pretensjami właścicieli do znalezionych artefaktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.