czerwone domy szwedzkie

Wielu z nas Szwecja kojarzy się z czerwonymi domkami. Charakterystyczne rdzawo-czerwone domki są wszędzie i wrosły już na stale do powszechnych wyobrażeń o tym kraju. Niewielu z nas jednak wie, dlaczego tak wiele domów jednorodzinnych i domów letniskowych ma jeden kolor – zawsze w tym samym odcieniu? Odpowiedź jest banalna. Szwedzi, jako naród zaskakująco praktycznie myślący o życiu, wykorzystuje po prostu na masową skalę odpady z kopalni miedzi. Czerwień faluńska na ścianach, bo tak nazywa się ten odcień (Falu Rödfärg), pochodzi z farb, które w składzie mają odpady generowane przez fabryki przetwarzające wydobywaną na terenie Szwecji miedź.

Skąd wziął się zwyczaj malowania szwedzkich domów na czerwono?

Mimo że odpowiedź wydaje się prosta, to jednak nadal dość zdumiewające jest, dlaczego Szwedzi w zasadzie nie chcą wyróżniać się z tłumu. Czyżby nie mieli czasami ochoty zindywidualizować swojego domostwa i wyłamać się z tego narodowego pędu na czerwony? No cóż, tutaj właśnie kwestia się komplikuje. Po pierwsze, powinniśmy porozmawiać o historii: szwedzkie domki malowano na czerwono już od setek lat.Miedzy wydobywa się głównie z miasteczka Falun, oddalonego od Sztokholmu o około 222 km na północny-zachód. Czerwony pigment to niejako skutek uboczny wydobycia miedzi. W połączeniu ze skrobią, daje wspaniale mieniący się w słońcu odcień rudo-rdzawego-czerwonego Zwyczaj ten więc wrósł mocno w mentalność dzisiejszych Szwedów. Podobno malowano w ten sposób drewniane domy po to, aby zwykła chata z drewna wydawała się zbudowana z cegły. Dawniej bowiem używanie cegły oznaczało, że gospodarzom dobrze się wiodło.

W dzisiejszych czasach czerwone szwedzkie domki mają białe obramowania okien. Dawniej obramowania okienne malowano na żółto lub szaro. Wszystko po to, aby z daleka takie okucie wyglądało jak na skonstruowane z drogiego gatunku drewna. Dodatkowo, zwyczaj uchował się również z tego powodu, że szybko zauważono, że związki obecne w tych barwnikach świetnie impregnują drewno: przedłużają jego żywotność, niwelują butwienie i zabezpieczają przed wnikaniem szkodliwej wilgoci.

Dlaczego współcześni Szwedzi nadal malują swoje domy na czerwono?

Obecnie już używanie czerwieni faluńskiej nie jest wyrazem chęci pokazania się ze swoim bogactwem sąsiadom. Jest to raczej wyraz konformizmu i zamiłowania do tradycji, przejawianej silnie przez Szwedów, a nie do końca zrozumiałej w naszej części Europy. Szwecja jest krajem, w którym nie ma tak dużego zamiłowania do zachodnich trendów jak w Polsce.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *