recykling śmieci w szwecji

Każdy Polak wyjeżdżający do Szwecji po to, aby osiedlić się tam na dłużej, zwykle jest zdziwiony tym, jak bardzo serio Szwedzi traktują kwestię segregowania śmieci.

Różnice w segregowaniu śmieci: Szwecja vs Polska

O ile Polacy mogą już mieć poczucie, że jesteśmy całkiem zaawansowani w segregowaniu (wszak coraz chętniej kupujemy po kilka pojemników na śmieci do domu i wynosimy je karnie do odpowiednich kontenerów na śmietnisko pod blokiem), tak jednak zetkniecie z tym, co dzieje się w Szwecji, może być nadal szokujące. Niezliczona ilość kategorii kontenerów. Ogromne place z dużym pojemnikami osiedlowymi…. to wszystko może wydawać się utopijne. Trzeba jednak przyznać, że w Szwecji to rzeczywiście działa całkiem sprawnie! Mimo że system sortowania śmieci w Szwecji jest drobiazgowy, to w rzeczywistości zaskakująco wiele osób ze społeczeństwa podporządkowuje się mu z poczuciem lepszej racji. Nie ma pomyłek, nie ma rebeliantów. Pomyłki, robienie bałaganu, czy nonszalancja jest tutaj źle widziana. Sąsiedzi pilnują się nawzajem i są gotowi zrobić awanturę,gdy  zobaczą, że ktoś nieopatrznie pozostawił papierową reklamówkę ze śmieciami obok kontenera. Doszło nawet do tego, że od 2001 roku powołano do życia aktywistów, którzy mieli za zadanie pilnować porządku wśród sąsiadów w kwestii segregowania śmieci.

Szwedzka instytucja sopspionierów

Aktywiści, zwerbowani wśród zwykłych mieszkańców osiedli, nagrywają śmieciowych przestępców. Dokumentują winę za pomocą fotografii, filmów. Czasami szperają w śmieciach w celu ustalenia tożsamości delikwenta. Dzięki ich aktywności można udowodnić, że jeden z obywateli zrobił śmieciowe przestępstwo – podjechał autem na parking z kontenerami, władował wszystkie śmieci do jednego kontenera i odjechał, zaniechawszy w ten sposób segregacji. Niczego nieświadomy dostaje później sowity mandat.
Zjawisko z czasem oczywiście dobrnęło w swoich rozmiarach do absurdu. Rozpętywano ciągnące się sprawy sądowe staruszkom, które nie mogąc zmieścić starej patelni w otworze pojemnika na sieci, zostawiały je obok kontenera. Wystawiano ogromne grzywny właścicielom pojedynczych doniczek za to, że nie rozpoznali, że twardy plastik, z których owe pojemniki na kwiaty byli wykonane, nie nadaje się do dalszego przetworzenia, w związku z czym nie można wrzucić go do pojemnika na plastik, a do pojemnika na odpady niesegregowalne. Jak można się domyślić, szybko koszty procesów sądowych przerosły jakiekolwiek racjonalne potencjalne zyski, które mogłyby wynikać z prawilnego zachowywania porządku wśród obywateli w kwestii segregowania przez nich odpadów.

Dlaczego Szwedzi tak chętnie segregują śmieci?

Pomijając jednak patologie, szwedzki system segregowania niekoniecznie jest tak upiorny, jak to się może na początku wydawca. Mimo że pojemników i ich odcieni jest faktycznie sporo, to jednak dzięki temu, że system jest ujednolicony, da się z tym żyć. Niektórzy emigranci z Polski twierdzą nawet, że jest to wbrew pozorom prostsza sytuacja niż w Polsce, gdzie co powiat, to inne zasady segregowania odpadów.Na opakowaniach wszelkiego rodzaju produktów w Szwecji znajdziemy ścisłe instrukcje, jak recyklingować poszczególne części: gdzie wrzucić zakrętkę, gdzie korpus opakowania,a gdzie jego zewnętrzną warstwę.
Dodatkowo, w Szwecji działa rozbudowana strona internetowa, na której można sprawdzić, jak obchodzić się z każdym dowolnym przedmiotem, który wpiszemy do wyszukiwarki. Co zrobić ze skórką od banana, a co z kartonowym opakowaniu po sztućcach? Tutaj dostaniemy wskazówki odnośnie niemal wszystkiego. W dodatku, dowiemy się mnóstwa ciekawostek o tym, jak recyklinguje się poszczególne produkty, co oczywiście pozytywnie działa na budowanie świadomości ekologicznej. Gdy wiemy, jakie korzyści przynosi ekonomia cyrkularna, jesteśmy bardziej skłonni do sprawnego segregowania. Zdecydowanie nasz wysiłek nad wrzuceniem gazety do odpowiedniego pojemnika na śmieci w domu, a następnie wyniesienie jej do trafnego kontenera ma większy sens, gdy dowiemy się, że w zamian Ziemia uzyska tytle energii, ile potrzeba na zrobienie siedemnastu filiżanek kawy z ekspresu. Obecność takich obrazowych przykładów w życiu codziennym typowego Szweda powoduje, że rośnie ich motywacja do odpowiedniego obchodzenia się z odpadami.

Czy tak sprawna segregacja śmieci w Szwecji ma sens?

Krótko odpowiadając na pytanie, należy przytoczyć dane mówiące o tym, że w 2019 roku na szwedzkich wysypiskach śmieci zalega zaledwie 1% odpadów. Dla porównania, w Polsce jest to grubo ponad 80% ! Z jednej strony, jest to informacja dla Polaków szukających dobrego pomysłu na biznes: będziemy się w tej kwestii na pewno rozwijać. Z drugiej jednak strony, ta dysproporcja może nas zabić. Nie jesteśmy zbyt ekologiczni. Z drugiej jednak strony, porównujemy się do najlepszych. W zadnym innym kraju na świecie nie ma tak sprawnej segregacji śmieci. Nawet w karnych Niemczech.

Jeden komentarz

  1. Witam jestam zaitersowany Farbom SZweckom do pomalowania domku na działce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *