Wybierając się na wakacje warto pamiętać o tym, aby zadbać o siebie i bliskich w trakcie podróży. Zakup ubezpieczenia to odpowiedzialna decyzja, która może ochronić nas przed wieloma stresującymi sytuacjami. Warto pamiętać, że leczenie za granicą jest często bardzo drogie i może wiązać się z poważnymi problemami finansowymi. Czym różni się ubezpieczenie turystyczne od komunikacyjnego i co warto o nich wiedzieć?
Najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia turystycznego
Ubezpieczenie turystyczne chroni przed nieprzewidzianymi sytuacjami, do których może dojść za granicą lub na terenie naszego kraju. Obejmuje ono zarówno leczenie w obcym państwie, organizację powrotu do Polski, rehabilitację, opóźnienie samolotu oraz kradzież bagażu. W jego zakres wchodzi także ochrona cywilna w przypadku, gdybyśmy wyrządzili komuś szkodę. Samodzielnie ponoszenie tych kosztów może wiązać się z bardzo dużymi wydatkami, zwłaszcza jeśli wybieramy się na wakacje do kraju, w którym jest dość drogo.
Najważniejszą zaletą ubezpieczenia turystycznego jest możliwość pokrycia kosztów leczenia związanych np. z wizytami lekarskimi, hospitalizacją, transportem sanitarnym czy transportem do kraju. Ponadto obejmuje ono ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.
Czym różni się ubezpieczenie turystyczne od ubezpieczeń komunikacyjnych?
Ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje zarówno ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, autocasco, NNW oraz assistance. Jest zatem ściśle związane z pojazdami mechanicznymi. Tego typu ubezpieczenia chronią kierowców przed konsekwencjami różnego rodzaju zdarzeń, np. kolizji. W przypadku wyjazdu za granicę bardzo przydatne jest autocasco. Przyda się nam ono w sytuacji, gdy pojazd zostanie uruchomiony na drodze, a także gdy dojdzie do awarii lub wypadku. Jeśli jednak wybieramy się za granicę, konieczne jest rozszerzenie autocasco poza terytorium naszego kraju.