wenecja ciekawostki atrakcje
  • Gdy popatrzymy na mapę Wenecji, spostrzeżemy, że ma ona 6 dzielnic. Dzielnice te zostały ustalone już w XII w. Ciekawostką jest fakt, że mimo że przejście z jednego końca miasta na drugi zajmuje nieco ponad godzinę, to aż do II Wojny Światowej mieszkańcy trzymali się głównie swoich dzielnic. Każda  z dzielnic miała własny kościół, targowisko, najważniejsze obiekty, takie jak rzeźnik, czy zegarmistrz i sklep z suknami. Plac Świętego Marka czy Rialto nie były więc punktem spotkań dla wenecjan. Podziały na dzielnice zaznaczał się oczywiście głęboko w mentalności mieszkańców: starsi wenecjanie mają na ten temat dużo do powiedzenia!

 

  • O tym, że Wenecja tonie, wie cały świat. Większym problemem jednak jest drastyczne wyludnianie się tego miasta. Aby unaocznić sobie dynamikę opuszczania miasta przez miejscowych, przyjmijmy, że jeszcze 40 lat temu w Wenecji mieszało ok 140 tyś osób. Dziś na terenie wyspy żyje ok. 60 tys osób (mówimy o ścisłym, historycznym centrum miasta, nie wliczamy dzielnic przybrzeżnych). Wenecję najszybciej opuszczają młodzi, a nie starsi ludzie, co zakrawa na ironię. Wszak to starszym ludziom żyje się tutaj najgorzej. Nie jest to wyspa przystosowana do ruchu balkoników kołowych, nie ma tutaj ruchu samochodów, nie ma wind, dzięki którym można wnieść zakupy na 4. piętro. Jednak Wenecję opuszczają ludzie młodzi. Wśród powodów, które wymieniają najczęściej jest brak pracy, brak możliwości poruszania się autem po wyspie (“mam 30 lat i chce urządzić mieszkanie, mam wszystko wnosić na plecach?”), ograniczenia dla życia nocnego, wysokie ceny (w tym wysokie koszty prowadzenia przedsiębiorstw), a także często… brak możliwości korzystania z klimatyzacji. Nie śmiejmy się, we Włoszech to poważna sprawa.

 

  • Wenecja nie jest najpopularniejszym turystycznie miastem we Włoszech. Zdecydowanie więcej turystów rocznie odwiedza zawsze Rzym. Wenecja jest na drugim miejscu. Dalej plasują się oczywiście takie miasta jak Florencja, czy Neapol i wyspa Sycylia.  Zaskoczeni?

 

  • Przez wieki Wenecja jako miasto byłą potęgą gospodarczą. Działał tutaj rozwinięty port, z którego wypłynął na przykład Marco Polo (który odkrył drogę morską do Chin). Przez port wenecki wpływały statki handlowe z towarami rozprowadzanymi następnie po innych miastach Europy. To właśnie do Wenecji po raz pierwszy w Europie wpłynęła kawa. To właśnie wenecjanie jako pierwsi zobaczyli też cukier i ryż.

 

  • Pierwszy wenecki karnawał z maskami odbył się w XI wieku i był coroczną tradycją przez wieki aż do czasu, gdy Wenecja została podbita przez Napoleona. Mimo że trudno w to uwierzyć, miasto nie widziało karnawału od 1979 roku, a wznowiono tę piękną tradycję dopiero w 1979 roku !

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *