balkon srodziemnomorski styl wloski

Spacery uliczkami włoskich miast to prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych urządzaniem wnętrz. Włoskie klimaty w dekorowaniu są lubiane przez Polaków. Poniżej kilka inspiracji dla osób, które chcą mieć balkon w stylu śródziemnomorskim lub taras w stylu południowym – włoskim.

Balkon w stylu włoskim – czyli jaki?

Jak urządzić balkon w stylu włoskim? Jak zrobić aranżację okna w stylu południowym, śródziemnomorskim? Teoretycznie, jest to proste. Jeśli popatrzymy na zdjęcia z południa, spostrzeżemy, że w zasadzie wystarczy wywiesić kilka przypadkowych roślin w niepasujących do siebie doniczkach. Nie zachować przy tym porządku ani żadnej logiki. Nic nie musi stać równo i nie trzeba dobierać do siebie gatunków kwiatów.

balkon we włoskim stylu

Jak stworzyć aranżację balkonu w stylu włoskim?

Z jednej strony to prawda: styl śródziemnomorski w urządzaniu balkonów i tarasów to spontaniczne nieuporządkowanie. Gdy jednak nam to nie wychodzi, przypatrzmy się jeszcze raz zdjęciom. Czasami wydaje się, że odpowiedzią jest otoczenie roślin. Wśród odrapanych kamienic, w słońcu południa wszystko wygląda klimatycznie. Gdy jednak spróbujemy zaadaptować południowe elementy aranżacji do naszych wymuskanych północnych tarasów i okien z plastiku stylizowanego na naturalne, wyjdzie czasami źle. Odpowiedzią na to jest zaciągnięcie jedynie niektórych elementów włoskiego stylu w urządzaniu balkonów do naszego polskiego balkonu, a nie tworzenie stylizacji jeden do jednego tak jak widzimy je na zdjęciach poniżej.

balkon srodziemnomorski styl wloski
Kolejny balkon w stylu śródziemnomorskim

Balkon we włoskim stylu: jakie doniczki i kwiaty doniczkowe kupić?

Do stworzenia balkonu w stylu śródziemnomorskim potrzebne będą ceramiczne lub gliniane doniczki. Jeśli stawiamy na plastikowe doniczki, trzeba wybrać te o pastelowych kolorach. Dodatkowo, szukając roślin na balkon śródziemnomorski szukajmy tych, które będą jak najbardziej podobne do kwiatów rosnących naturalnie w basenie Morza Śródziemnego. Mogą to być ozdobne trawy, cyprysy, jałowce lub werbeny. Świetnie sprawdzą się też drzewka laurowe, oleandry i fikusy). Osoby, które mają w zasięgu Ikeę, mogą kupić np. kwiaty: Chrysalidocaprus Lutescens i Pachira. Niezbyt dobrze sprawdzą się tutaj pelargonie czy paprocie. Zapomnijmy też o hodowaniu tutaj hiacyntów czy krokusów.

balkon w stylu włoskim
Balkony włoskie z roślinami swobodnie zwisającymi z doniczek

Jakie meble ogrodowe na balkon w stylu włoskim?

Jeśli chodzi o meble, na tarasach i balkonach w stylu włoskim dobrze wyglądają meble rattanowe (ewentualnie technorattanowe – te jednak sprawią, że aranżacja nieco straci na swojskości, a nabierze bardziej eleganckiego rytu). Meble na balkon w stylu śródziemnomorskim nie mogą być surowe: na pewno nie pasują tutaj modne ostatnio surowe meble skandynawskie z białymi plastikowymi siedziskami ani japońskie minimalistyczne leżaki z klepek. Dobrze jest postawić na drewno w każdej postaci, ale zrezygnujmy z grubo ciosanych kołków, czy lakierowanych, bardzo wymuskanych nawierzchni. Robinia akacjowa

włoska ulica z balkonami
Włoska ulica

Postawmy na przytulność i swojskość. Na sofach i fotelach oraz krzesłach stojących na balkonie powinny znaleźć się pledy i nakładki z naturalnych materiałów. Len, czy sznurkowy koc sprawdza się w takich aranżacjach lepiej niż ciepłe i przytulne wełniane koce. Jeśli mamy gołą ścianę i odpowiednio dużo czasu, ozdóbmy ją tapetą imitującą zniszczony ceglany mur. W sklepach znajdziemy też specjalne płytki elewacyjne, które imitują zniszczony mur. Jeśli stawiamy na szybkie rozwiązania, możemy posłużyć się zwykłą słomianą matą.

Donice stylizowane na marmurowe

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów włoskich aranżacji jest donica stylizowana na marmurową, nawiązującą do czasów antycznych. Gdy kupimy taką donicę, będziemy musieli w przyszłości być niezwykle konsekwentni w dobieraniu dalszych elementów aranżacji. Trzeba też przyznać, że tak mocno określony element aranżacji trudno złożyć w spójną aranżację tak, aby nie osiągnąć efektu kiczu.

Komponując aranżację balkonu w stylu włoskim, należy sprawić, aby wszystko to, co na nim ustawimy, było spójne z otoczeniem. Nie da się uzyskać dobrego efektu, jeśli jednocześnie w oknach mamy okiennice z łowickim wzorem lub jeśli nad balkonem jest wielka markiza nawiązująca do japońskich klimatów. We włoskich aranżacjach trasów często kluczem do sukcesu jest właśnie otoczenie: można czasami odnieść wrażenie, że w TAKICH kamienicach wystarczy ustawić na balkonie cokolwiek, aby wyglądało bardzo po włosku.

wloska kamienica zolta

Pnącza na włoski balkon

Odpowiedni klimat na balkonie w stylu włoskim zrobią rośliny pnące: można je ustawić wzdłuż ścian, wówczas będą rosły w górę. Rośliny pnące sprawią się też na balkonie z żeliwną balustradą, a taką ma wielu z nas. Podobne pręty można spotkać na włoskich ulicach i trzeba przyznać, że w połączeniu ze zwykłym bluszczem wyglądają naprawdę dobrze.

W porównaniu do balkonów spotykanych na wyspach greckich, na włoskich balkonach raczej nie znajdziemy bugenwilli. Włoskie balkony są zdominowane przez gęstą zieleń, bez kwiatów. Kwiatki czasami pojawiają się w doniczkach w takiej formie, jak widać na zdjęciu po prawej: są drobnolistne, mają niewielkie kwiaty i w zasadzie nie rzucają się w oczy.

Jak oświetlić balkon w stylu włoskim?

Czy modne ostatnio cotton balls sprawdza się na balkonach włoskich? Świecące kulki sprawdzają się w zasadzie w każdej stylizacji. Jeśli jednak mamy w ogrodzie już coś, co przypomina naprawdę taki autentyczny balkon w stylu śródziemnomorski, rodem z najbiedniejszej neapolitańskiej dzielnicy, to zrezygnujmy z takich sznurkowych kulek. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się lampki, w niezbyt strojnych osłonkach. Mogą to być szklane świeczniki z OBI lub metalowe lub mosiężne kandelabry, na których odpalimy długie świece.

Tarasy na dachach kamienic

Na koniec, popatrzcie na taras zawieszony na jednym z dachów weneckich kamienic. To wcale nierzadki widok w tym mieście. Mieszkańcy rzadko mogą cieszyć się z ogródków. W mieście, w którym nawet ulice mają po 1,5 metra szerokości, na ogrody zwyczajnie brakuje miejsca. Dlatego tworzenie konstrukcji zawieszonej na drewnianej platformie, otoczonej balustradą, to jedyny patent na posiadanie kawałka zieleni. O tarasie nad Wenecją wielu z pewnością marzy, jednak zastanawiające jest, co z kwestią stabilności takiej konstrukcji? I czy kwiaty rosną tam dobrze?!

Taras na dachu kamienicy
Taras na dachu kamienicy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *