Co to jest oko proroka? Jak wygląda oko proroka i co symbolizuje?
Turyści odwiedzający Turcję lub Grecję niemal na każdym kroku mogą natknąć się na oko proroka, czyli na symbol oka namalowanego na najróżniejszych przedmiotach. Oko proroka utrzymane jest w biało-turkusowo-niebieskim kolorze. Symbol występuje najczęściej na wisiorkach: wtedy jest to bardzo fajne szklane niebieskie oko. Wygląda…orzeźwiająco. Zdarza się, że maluje się je na poszewkach poduszek, na autach, obrazach, zawieszkach, brelokach, torebkach, koszulkach i wielu innych przedmiotach. O ile dla nas jest to jednak zupełnie nieznany symbol, który po prostu ładnie wygląda i kojarzy nam się z Turcją czy Grecją, tak dla Turków i Greków jest to przepotężny symbol!
Przed czym chroni Oko Proroka?
Wisiorki z podobizną oka proroka od dawien dawna noszono na szyi, w obronie przed złym urokiem rzucanym przez innych ludzi. Brzmi niepoważnie? Tylko pozornie. Od wieków na terenie Turcji wierzono w to, że ludzie, którzy nam źle życzą (lub patrzą na nas z pogardą/zazdrością/niechęcią/nieżyczliwością) wysyłają w naszą stronę złą energię. Wisiorek/zawieszka lub cokolwiek z podobizną oka proroka miało odpierać tą złą energię. Gdy zawieszka pęka, oznacza to, że oko proroka wykonało swoje zadanie, czyli odparło zła energię wysłaną w naszą stronę ze szczególną siłą.
Skąd wzięła się wiara w Złe Oko?
Wiara w złe oko nie ma żadnego związku z Islamem. Jest to wiara z czasów prereligijnych. W Grecji, która przez długie lata była pod panowaniem Turcji, również istnieje wiara w coś na kształt oka proroka (tutaj jest to “mati”). Greckie złe oko to symbol złego uroku rzucanego na nas przez inne osoby. Greczynki do dziś wierzą, że gdy boli je głowa, a ból zdaje się nie mieć racjonalnego uzasadnienia, chodzi prawdopodobnie o zły urok rzucony na nas przez zawistne, zazdrosne osoby. Być może już nie nosi się w Grecji amuletu tak często jak w Turcji, jednak wiara w to, że przechodzień, który nam czegoś pozazdrościł, może być przyczyną naszego bólu głowy, jest nadal w Grecji żywa. Całkiem rozsądny, europejsko usposobiony i nowoczesny Grek może bez żadnego wahania tłumaczyć nam, że prawdopodobnie boli nas głowa, bo zawieszono na nas złe oko… Wierzy się, że głowa zaczyna nas boleć wówczas, gdy ktoś myśli o nas źle ze szczególną intensywnością lub gdy zwrócił na nas szczególną uwagę będąc negatywnie wobec nas usposobionym.
Oko Proroka a Kościół Prawosławny
Co ciekawe, wiara w złe oko jest uznane oficjalnie przez kościół prawosławny. Kościół ten jednak nie uznaje noszenia wisiorków z podobizną oka proroka. Aby odegnać od siebie zły urok, uznawany za realne zagrożenie przez kościół prawosławny, należy po prostu się pomodlić. Lub sięgnąć po krzyżyk, który jest uznawany przez kościół prawosławny. Kościół Katolicki odrzuca wierzenia w Złe Oko, czy Oko Proroka w takiej formie, w jakiej odbywa się to w Turcji, czy w Grecji.
Odpieranie złej energii za pomocą Oka Proroka
Inne sposoby walki ze złym okiem to splunięcie. Gdy w Grecji lub w Turcji rodzi się wyjątkowo ładne dziecko, spluwa się na nie rytualnie, aby odgonić od niego złą ludzką energię, która może się kłębić od najmłodszych lat nad maluchem i zaburzać jego własną aurę. W dawnych czasach, tak szczególnie urokliwe dzieci zawijano w najgorsze łachmany, zakładano im brudną chustę lub w jakikolwiek inny sposób obrzydzano otoczeniu, aby zapewnić dziecku spokój od ludzkiego zainteresowania, wiążącego się w tym wypadku z zawiścią.
Wisiorek z Okiem Proroka można zawiesić na szyi naszego zwierzątka domowego. Zasłonę z podobizną Oka Proroka można zawiesić w oknie, aby nie wprowadzać do domu złej energii. Oko Proroka zawieszone na obrazku na drzwiach wejściowych również będzie odpędzało złą energię z domostwa. Często wiesza się wisiorek z Okiem Proroka na lusterku w aucie.
Oko Proroka – czy to dobra pamiątka z Grecji?
Czy warto zainteresować się takim Okiem, gdy nie wiemy, co przywieźć z Grecji? No cóż, to jest niesamowicie ciekawe, że w polskiej kulturze lub generalnie w naszym rejonie Europy wiara w Oko Proroka jest zupełnie nieznana, a symbol jest nieczytelny. To najwyżej kojarzący się z morzem ciekawy znaczek, traktowany jako ozdoba. Niektórzy twierdzą, że nie należy bawić się takimi symbolami – otoczone są ludzką wiarą w silne działanie, przez co mogą napytać nam biedy.