Zanim przejdziemy do pamiątek, pomyślmy, co można kupić takiego w Grecji, czego nie dostaniemy w Polsce? Na pierwszy rzut oka wydaje się, żę jest tego sporo. Zacznijmy więc od oczywistości:

Oliwa – najlepsza pamiątka z Grecji

grecka oliwa w sklepie w butelkach

Mimo że coraz więcej dobrej, greckiej oliwy jest w polskich sklepach, to jednak nadal bardzo dobrym pomysłem jest kupienie greckiej oliwy w greckim sklepie. Jeśli mamy w dodatku dostęp do rolnika greckiego, nie wahajmy się nawet przez chwilę. Pamiętajmy, że oliwa powinna być raczej przechowywana w ciemnych butelkach i taką kupujmy z marketów. Jeśli jednak trafimy do rolnika, zwykle zostaniemy uraczeni zwykłą plastikową butelką. Nie zmienia to faktu, że to właśnie w takich prywatnych gospodarstwach oliwa nie będzie miała sobie absolutnie równych – oliwa w takich miejscach jest wytłaczana natychmiast, ze świeżych oliwek. Nie jest przechowywana długo. Jest w dodatku znacznie tańsza.Oliwa z oliwek jest jednym z najzdrowszych olejów ze względu na to, że ma wyjątkowo wysoko postawioną granicę spalania: ulega spalaniu dopiero po osiągnięciu 210 stopni C – to więcej niż większości innych olejów. Regularne spożywanie jej z sałatką, bez obróbki cieplnej, jest prawdopodobnie jednym ze skuteczniejszych sposobów na zachowanie dobrej kondycji organizmu na długie lata.

Poza samą oliwą, która w Grecji jest doskonałej jakości (szczególnie wtedy, gdy uda nam się kupić taką, którą wytłacza się z oliwek zebranych w tym samym dniu), w tym kraju działa wielu producentów naturalnych kosmetyków wyrabianych właśnie z oliwek. Prym wiedzie grecka marka Korres. Nie znajdziemy jej w Polsce. Zawartość kosmetyków Korres wolna jest od silikonów i innych ulepszaczy, które wcale tak naprawdę działają toksycznie na nasz organizm.

Buty ze skóry, czyli co w Grecji jest tańsze niż w Polsce

Tutaj przechodzimy już do mniej oczywistych pamiątek z Grecji. Skórzane, doskonałej jakości buty greckie to niemal instytucja. Kraj ten słynie z tradycji ręcznego wyrabiania butów z najlepszej jakości skóry. Skórzane sandałki z Grecji nie mają sobie równych, szczególnie, gdy uda nam się znaleźć pracownię, w której nie ma seryjnej produkcji. Przekonamy się wtedy, jak wiele wzorów sandałów można zobaczyć na raz!
Również inne wyroby ze skóry, takie jak płaszcze, czy torebki, nie mają sobie równych w Grecji. Dodatkowo, można je kupić w znacznie niższej niż w Polsce cenie. Dlatego, jeśli czekają nas większe zakupy porządnej jakości estetycznych butów, zostawmy sobie tę czynność na wakacje w Grecji!

Wyroby z drewna oliwnego

Przybory kuchenne i meble wykonane z drewna oliwnego nie mają sobie równych. W Polsce są niestety trudno dostępne. Mimo że są dość drogie, warto je kupić dla pięknego rysunku drewna, delikatnego zapachu, jakie wydzielają, a także ze względu na ich wyjątkową trwałość. Być może meble to przesada, ale grzebień z drewna oliwnego jest całkiem oryginalnym pomysłem na to, co przywieźć przyjaciółce lub siostrze z Grecji.

Greckie słodycze jako dobry pomysł na to, co przywieźć z Grecji naszej rodzinie

Przeglądając półki w sklepach w Grecji szybko przekonamy się, że znajdują się tam zwyczajne paczkowane batoniki, czy ciastka, których na pewno nie ma w Polsce. Być może nie mają szczególnie odmiennego smaku od czekoladowych słodyczy, do których przywykliśmy, jednak taki prezent jest dobrym pomysłem na to, co przywieźć z Grecji znajomym. Szczególnie charakterystyczne dla Grecji są orzeszki zatopione w miodzie. Lokalna jest także loukoumi.

Pakowane próżniowo ser feta i oliwki, czyli co przywieźć z Grecji, aby przedłużyć smak wakacji

bazar z oliwkami w grecji

Te podstawowe składniki greckiej sałatki inaczej smakują, gdy jadamy je w lokalnej tawernie na terenie Grecji. Dotyczy to szczególnie sera feta, który w zasadzie w niczym nie przypomina tego, który znamy ze sklepów w Polsce. Warto przywieźć z Grecji właśnie ser feta. Pamiętajmy, aby był pakowany próżniowo.

Ciekawostką dla miłośników miodu będzie uzyskiwany z łatwością w Grecji miód tymiankowy. Ma bardzo ciekawy smak – nieco mniej słodki niż miód, do którego tradycyjnie przywykliśmy. Kolejny pomysł na nietypowy smak przywieziony z Grecji to oczywiście syrop z cynamonu. Będzie doskonałym pomysłem na prezent z Grecji kupiony przed zimą.

Jeśli o smakach zresztą mowa, nie można zapominać o winie. O ile doskonałe wina greckie można kupić w wielu polskich sklepach, tak te produkowane przez lokalsów, kupione bez etykiety, będą ciekawostką dla koneserów. Takiego wina szczególnie poszukajmy na Santorini, które słynie z doskonałych winogron.

Taniej niż w Polsce, kupimy w Grecji orzechy pinii oraz pistacje. Produktem typowo greckim będzie też Mastiha, która jest produkowana z żywicy drzew z wyspy Chios. Jest to doskonały dodatek do ciast i do domowej roboty słodyczy. Czasami można spotkać też kosmetyki z dodatkiem Mastihy. Poza Grecją w zasadzie trudno kupić ten przysmak. W samej Grecji jest to natomiast element codziennego zycia. Jest doskonała dla osób, które zmagają się z problemami żołądkowymi.

Ubrania

No cóż, to dość kontrowersyjne. Przechodząc przez najbardziej popularne miasteczka na wyspach, znajdziemy mnóstwo sklepów z pamiątkami. Wśród nich znajdują się ubrania. Najczęściej są to ubrania plażowe – wiele z nich całkiem fajna. Zdarza się jednak, że są tam modele, które trudno jednoznacznie zakwalifikować, ale jeśli już trzeba je nazwać, spróbujmy je określić jako ubrania, które są wyobrażeniem zachodniej Europejki o tym, jak wygląda typowa Greczynka. Cepelia. Motywy ze starożytnej Grecji. Skojarzenia ze starożytną boginią. I tym podobne. Prawdopodobnie ściągają uwagę turystów, oczarowanych Grecją. Jeśli jednak przypomnimy sobie realnie okazję, z której mogłyśmy się naprawdę ubrać jak Atena z serialu o Herkulesie, okaże się, że trudno nam znaleźć takie zdarzenie w życiu.

Sklepik z pamiątkami na Paros

Co można kupić w Grecji dla znajomych?

Odpowiedź nasuwa się sama: alkohol. Doskonałe greckie nalewki nie mają sobie równych. Rakija, ouzo to coś charakterystyczne dla tego rejonu Europy i zawsze warto spróbować, czym raczą się wieczorami lokalsi. Trudno znaleźć osobę, której nie smakuje rakija, dlatego z powodzeniem warto kupić właśnie ten alkohol, choćby w małej buteleczce, do spróbowania (dozwolona w bagażu podręcznym).

Sadzonki lokalnych roślin

Niektórzy decydują się na to, aby przywieźć sobie na przykład małe drzewko oliwne w doniczce. Z powodzeniem można spróbować uprawiac je w Polsce. Podobnie jak roślinkę widoczną na tym zdjęciu:

Jest to sławna anginka, którą w Polsce znamy w wersji doniczkowej. Jest to roślinka, która po potrzęsieniu rozsiewa intensywny cytrynowy zapach. Jak widać, w południowym słońcu krzew przybiera formę prawdziwego monstrum!

Jakie pamiątki z Grecji będą bezwartościowe?

Istnieją osoby, które zbierają magnesy na lodówkę – wyszukują jak najbardziej oryginalne okazy wszędzie, gdzie są. Istnieją też osoby, które lubią przywiązywać się do przedmiotów i małe drobiazgi ze stoisk jak ze zdjęcia poniżej przypominają im później o fajnych wakacjach. Poza tymi wyjątkami trudno wyobrazić sobie sytuację, w której zasadne byłoby kupowanie przedmiotów ze stoisk z pamiątkami. Figurki z podobizną greckich bogów, łańcuszki z greckimi literkami: to wszystko w zasadzie cieszy oko przez chwilę, a później o tym zapominamy. Nie zmienia to faktu, że sklepiki z pamiątkami takie jak te poniżej, naprawdę cieszą oko!

Drobiazgi w sklepie z pamiątkami na jednej z greckich wysp

*Artykuł powstał przy współpracy z sklep konopny https://konopny-sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *