ogródek restauracyjny w grecji na paros na cykladach


Feta to ser, o którym niejeden Polak powie: specyficzny, a niekoniecznie smaczny. Grecy natomiast używają fety absolutnie do wszystkiego. Jest to ich ser narodowy. Sami Grecy twierdzą, że należy nauczyć się „obsługiwać“ ten ser, aby później już nie móc wyobrazić sobie porządnego, smacznego posiłku bez niego. Faktycznie, ser feta może być dodawany nie tylko do greckiej sałatki. Można go przypiekać, smażyć, dodawać do kanapek i mięs, ale najlepiej smakuje oczywiście z warzywami. Najlepiej tymi zanurzonymi w oliwie. Jest dość kruchy, słony, ale też ma kremową konsystencję. Feta połączona z większością potraw będzie grała jako przyprawa sama w sobie – dodaje nieco słonego smaku i sprawia, że danie staje się bardziej wyraziste.

Z czym jeść fetę?

+++++Grecy chętnie dodają fetę też do souvlaków oraz do musaki – dań bardzo rozpowszechnionych w Grecji (naprawdę – na każdym kroku można zamówić w Grecji souvlaki). Dodaje się go w zasadzie do każdego dania z makaronem. Można dodawać też do słodkich ciast. Co ciekawe, feta pojawia się również jako element przekąsem do piwa. Bardzo często również feta gości na stole razem z arbuzem i naprawdę – spróbujcie! Feta jest wprawdzie dość kaloryczna, ale jeśli potraktujemy ją jako głównego dawcę energetycznego w posiłku, to będzie bardzo zdrowe rozwiązanie (feta jest bogata w potrzebny organizmowi wapń).

Ser feta – z jakiego mleka?

Z jakiego sera robiona jest oryginalna grecka feta? Jest to mieszanina pasteryzowanego owczego mleka z kozim mlekiem. Co ważne, wg. urzędu patentowego, który uznaje fetę za grecki ser (czyli fetą nie mogą nazywać się produkty łudząco podobne, produkowane na terenie Albanii i Bułgarii), dodatek koziego mleka nie może być większy niż 30% składu całkowitego wyrobu. Ewentualnie, feta może być zrobiona wyłącznie z sera owczego. Oryginalna grecka feta nie może mieć żadnych dodatków chemicznych. Okres dojrzewania fety wynosi minimum 3 miesiące. Niestety, feta, którą znajdziemy w Lidlu nie jest oryginalnym serem greckim. Smak, konsystencja są jednak różne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *