Północ Niemiec to miejsce, w którym zaobserwujemy mnóstwo nowoczesnych domów z dachami krytymi strzechą.
Poniższe zdjęcia pochodzą z wyspy Rugia:
Domy konstruowane są oczywiście zgodnie ze sztuką budowlaną, a pokrycie strzechą to nie fanaberia lub moda. Niemcy słyną z dość dużego zaawansowania w stosowaniu nowoczesnych technologii budowlanych i całkowicie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Stąd też nie dziwi, że w powszechnym zastosowaniu sięga się po tak ciekawe rozwiązanie, które niestety w wielu rejonach świata nadal nie jest jeszcze dobrze znane.
Nowoczesne dachy ze strzechy tworzone są przy użyciu oczywiście całkowicie naturalnego materiału: trzciny. Włókna w żadnym wypadku nie są syntetyczne. Łodygi trzciny używanej do produkcji strzechy muszą mieć co najmniej pół centymetra średnicy. Są starannie selekcjonowane: muszą być mocne i proste. Do użytku w tym wypadku nadaje się tylko trzcina pochodząca z pierwszego sezonu. Zbiera się ją po zakończeniu lata.
Dachy z trzciny mają grubość max. 35 cm. Gdy pada deszcz, woda dostaje się na grubość najwyżej pięciu centymetrów wgłąb tej warstwy – woda opadowa nie przelewa się do środka (ze względu na krzemionkę i naturalne woski obecne w składzie włókien trzcinowych). Jednocześnie, pokrycie trzcinowe pozwala budynkowi oddychać: naturalnie wydalać nadmiar wilgoci i pobierać ją z zewnątrz, gdy w środku jest zbyt gorąco i sucho. Strzecha jest też dobrym regulatorem temperatury: dzięki niej, domy latem nie przegrzewają się, a zimą dłużej zatrzymują ciepło.
Materiałem z trzciny można uformować dachy o najróżniejszych kształtach, co nie zawsze jest możliwe w przypadku, gdy dach jest pokryty tradycyjnym poszyciem (np. blachodachówką). Dodatkowo też wiemy, jak szybko każda kolejna lukarna w projekcie zwiększa koszty budowy domu z tradycyjnym dachem. Tutaj nie ma tego problemu: dach z trzciny przyjmie wszystkie pomysły dość tanio. Załamania, zaokrąglenia itp. Trzeba jednak przyznać, że mimo wszystko sporządzenie sobie takiego dachu trzcinowego nadal nie jest dość tanie. Mamy jednak nadzieję, że wraz ze wzrastającą konkurencją w branży (obecnie niewielu mamy specjalistów, którzy zbudują nam profesjonalnie taki dach, szczególnie w Polsce), ceny dyktowane przez dekarzy będą się obniżać. Sam surowiec jest oczywiście tani.
Jak odróżnić tradycyjny dom ze strzechy od nowoczesnego? W nowoczesnych domach widzimy, że kąt nachylenia dachu z trzciny jest standardowy. W starszym budownictwie jednak możemy zaobserwować, że dachy są strome – dawniej, przy braku nowoczesnych technologii, budowa stromego zadaszenia była sposobem na przedłużenie żywotności konstrukcji. Dodatkowo oczywiście nowoczesne dachy mają bardzo regularny splot: układanie pasm strzechy jest wspomagane przez maszyny. Dawniej wszystko robiono ręcznie.