wycieczka do azji do spakowac

Daleki Wschód kojarzy się zwykle z orientalną przygodą, odmienną kulturą, pięknymi widokami i aromatycznymi smakami. Wybierając się w podróż do wschodnich obszarów Azji, trzeba mieć na uwadze wiele czynników przy pakowaniu. Od czego powinna zależeć zawartość bagaży, o czym powinno się pamiętać, pakując się w dalekowschodnią podróż? Zapraszamy do zapoznania się z praktycznym poradnikiem.

Cel podróży a typ bagażu — do czego się spakować?

Torba podróżna, pojemna albo podręczna walizka, a może plecak turystyczny? Możliwości jest wiele, jednak zanim wybierze się rodzaj bagażu, należy określić dokładnie:

  • typ wyjazdu — wypoczynek na miejscu czy wędrówka, zwiedzanie, czas pobytu na Dalekim Wchodzie,
  • warunki pogodowe, jakie czekają na miejscu,
  • indywidualne potrzeby, uwarunkowania.

W podróży do rozwiniętych turystycznie miejsc, w których nie jest planowana dłuższa wędrówka czy zwiedzanie, można wybrać wygodną walizkę, bądź nieco mniej komfortową torbę podróżną. Kiedy jednak rejony są mniej rozwinięte, lub też w planach jest częste przemieszczanie różnymi środkami komunikacji, lepiej zainwestować w komfortowy i pojemny plecak. Dobrze sprawdza się, gdy zachodzi konieczność przejścia dłuższych odcinków w trudniejszym terenie, może być także zabrany do samolotu jako bagaż podręczny jeżeli spełnia wymogi wagowo-wymiarowe.

Intensywne zwiedzanie czy relaks i odpoczynek — dopasowanie odzieży i akcesoriów

Z pewnością przy planowaniu podróży na Daleki Wschód ma się jasno określone cele. Do nich właśnie należy dopasować pakowane ubrania i inne akcesoria. Jeżeli pobyt będzie raczej stacjonarny i skoncentrowany na wypoczynku, nie przydadzą się buty do wędrówki czy dodatkowy pojemny powerbank do telefonu. Zawsze pakowanie warto rozpocząć od podstawowego zestawu ubrań na określony czas. 

Przy dłuższym wyjeździe najczęściej bardziej opłaca się rozważyć pranie odzieży na miejscu niż branie większej ilości i płacenie za dodatkowy bagaż. Ponadto Azja cechuje się najczęściej niższymi cenami niż w Polsce, w razie konieczności nie trudno dokupić brakujące elementy garderoby. Należy dobrze przemyśleć, jaki sprzęt elektroniczny zostanie wzięty w podróż. W przypadku aparatu fotograficznego z pewnością należy pamiętać o zapasowej baterii i ładowarce. Bardzo istotne jest sprawdzenie, jaki typ gniazdek elektrycznych ma kraj, do którego się udaje. W większości orientalnych państw konieczne będą odpowiednie przejściówki z systemu europejskiego.

Warto również uwzględnić w planach podróżniczych sposób, w jaki będziemy korzystać z Internetu. W niektórych krajach Azji, takich jak np. Chiny jest on mocno cenzurowany i ograniczony przez władze. Jest to problemem jeżeli na co dzień korzystamy z Facebooka, Instagrama czy usług Google. Sposobem na to jest korzystanie w Chinach z VPN, dzięki czemu można ominąć cenzurę i wszystkie blokady stron.

Uniwersalny must have: dokumenty, kosmetyczka, mini-apteczka

Podróż zagraniczna wymusza na każdym spakowanie ważnych dokumentów: paszportu z ważną wizą jeżeli jest wymagana, często prawa jazdy, dowodu ubezpieczenia oraz karty płatniczej lub walutowej. Warto mieć przygotowane bezpieczne miejsce na te rzeczy, na przykład saszetkę w formie cienkiej wodoodpornej torby biodrowej, którą można nosić na różne sposoby, również pod wierzchnią warstwą odzieży. 

Pakując się w podróż na Daleki Wschód, nie można zapomnieć o podstawowych kosmetykach, jakich używa się na co dzień, najlepiej w niewielkich opakowaniach pojemnością nieprzekraczających 100 ml (dzięki temu zmieszczą się w wymogach linii lotniczych). Do Azji warto zabrać również krem z filtrem, by uniknąć oparzeń słonecznych, a na miejscu może być w niektórych rejonach problem z zakupem produktu tego typu. Kosmetyki dobrze jest trzymać dodatkowo w wodoszczelnym opakowaniu, na przykład woreczku strunowym. Podstawowe leki takie jak środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, preparat na biegunkę, plastry czy jednorazowe krople do oczu mogą w wielu sytuacjach wybawić z opresji.

Czy warto postawić na minimalizm?

Odwiecznym pytaniem dla osób pakujących się w dalekie podróże jest to, czy lepiej być zabezpieczonym na niemalże każdą sytuację i wozić ze sobą wiele rzeczy, czy lepiej wziąć niezbędne minimum i w razie konieczności uzupełniać ekwipunek na miejscu. W przypadku wyjazdów na Daleki Wschód najczęściej zalecany jest rozsądny minimalizm. Odpowiednie przygotowanie do podróży, przeanalizowanie potrzebnych rzeczy i ewentualnych kosztów wynikających z zabrania bądź zostawienia innych akcesoriów powinno pomóc w wypracowaniu złotego środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *