wakacje pod namiotem

Wyjazd pod namiot to wspaniały pomysł na aktywną, pełną przygód wyprawę. To prawdziwy powrót do natury i miła odmiana od wypoczynku w luksusowych hotelach. Na takie wakacje można zaprosić znajomych, drugą połówkę lub nawet całą rodzinę. Oczywiście, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. O czym więc należy pamiętać, organizując taki wypad?

Odzież na każde, nawet ekstremalne warunki

Miejsca, które można odwiedzić z myślą o wakacjach pod namiotem, to przede wszystkim różnego rodzaju, zorganizowane campingi. Pola namiotowe tego typu są zlokalizowane w najpopularniejszych regionach wypoczynkowych Polski, m.in. nad morzem i w górach. Plusem takiego rozwiązania jest najczęściej dostęp do bieżącej wody oraz obecne na miejscu łazienki i toalety. Szukając zaś ekstremalnych wrażeń, można po prostu spakować się i wyruszyć w nieznane: polskie góry, lasy, a nawet za granicę. W każdej sytuacji, konieczne jest zabranie ze sobą wygodnej odzieży. Nie jest to pora na zwiewne sukienki, lepsze będą długie dresy, luźne koszulki oraz szorty. Jeśli zaś chodzi o obuwie – buty trekkingowe, które sprawdzą się podczas różnych warunków. Najlepsze damskie buty trekkingowe, czyli jakie? Odpowiedź na te pytanie nie jest prosta. Jeśli mają służyć krótkim spacerom po leśnych szlakach, powinny posiadać niską cholewkę oraz być lekkie. W góry, lepsze będą z kolei buty z grubą podeszwą i długą cholewką.

Namiot – jak wybrać najlepszy

Poza odpowiednią ilością odzieży, oczywiście należy pomyśleć o tak zasadniczej kwestii, jak namiot. W końcu musisz pod czymś spać… Powinien być solidny oraz posiadać szereg udogodnień – dzięki temu nie tylko umożliwi wygodny wypoczynek, ale także posłuży przez wiele lat. Inwestycja w namiot musi być zatem dobrze przemyślana. Kwestie, które należy zaś wziąć pod uwagę, to:

  • ilość osób, które mają nocować w namiocie
  • warunki atmosferyczne, tzn. czy ma być używany tylko latem, czy również zimą
  • doświadczenie w składaniu i rozkładaniu namiotu
  • wielkość ekwipunku, który ma się w nim również zmieścić

Ilość propozycji, które można znaleźć na rynku jest obecnie tak duża, że kupno odpowiedniego namiotu nie będzie stanowiło problemu. Namioty jednoosobowe, rodzinne, tunelowe, igloo i znacznie więcej. Istotną kwestią jest za to tropik – nieprzemakalna warstwa, która ochroni przed deszczem oraz wszelkimi, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym, dobrze żeby namiot był łatwy w składaniu, a także był wyposażony w przedsionek (idealny do przechowywania np. butów trekkingowych) oraz moskitierę.

Akcesoria, które warto ze sobą zabrać

Standardowe wyposażenie każdej wyprawy pod namiot, to karimaty oraz śpiwory. Umożliwią one komfortowy wypoczynek w każdych warunkach. Karimata znakomicie izoluje ciało od zimnego podłoża, śpiwór pozwoli zaś utrzymać ciepło w nawet najchłodniejszy dzień. W sytuacji, kiedy namiot ma być rozstawiony na nierównym podłożu, gdzie mogą się znajdować też kamienie lub gałęzie, warto pomyśleć zaś o zakupie specjalnej podłogi do namiotu. Będzie ona stanowiła nie tylko izolację cieplną, ale również ochroni namiot przed ostrymi krawędziami i przedmiotami – podłoga tego typu musi być jednak dopasowana do rozmiarów i modelu wybranego namiotu. Inne sprawy, o których należy pamiętać? Przyda się środek odstraszający komary i kleszcze, a także turystyczna menażka harcerska. Nie można też zapomnieć o przyborach kosmetycznych oraz akcesoriach przydatnych podczas rozpalania ogniska. Taka wyprawa dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć i wspomnień. A kiedy już raz spróbujesz takich wakacji, z pewnością będziesz organizować wyprawy pod namiot co rok!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *