wycieczki do Jordanii i do Izraela

Odkrywanie magicznego Bliskiego Wschodu warto zacząć od postępowej Jordanii i zabytkowego Izraela. Taki wyjazd to niepowtarzalna okazja, by odwiedzić starożytne miasta z zabytkami wpisanymi na listę UNESCO, wykąpać się w Morzu Martwym czy zaznać życia nocnego w nowoczesnym Tel Avivie. To jednak dopiero początek atrakcji i obowiązkowych punktów do zobaczenia.

Wakacje na Bliskim wschodzie – kolorowe krajobrazy i tygiel wielu kultur

Bliski Wschód to rejon, który przyciąga turystów i podróżników z całego świata. To właśnie tutaj można poznać barwną kulturę orientu i zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki. Chcąc wybrać się tu na wyjazd, warto wybrać jedną z wygodnych, zorganizowanych wycieczek objazdowych lub wczasów, które oferuje np. R.pl: https://r.pl/jordania  

Co można zobaczyć w Jordanii?

Poznawanie Bliskiego Wschodu dobrze jest zacząć od bezpiecznej i postępowej Jordanii. Ten niezwykły kraj skrywa niepowtarzalne widoki i historyczne zabytki, które do niedawna nie były znane światu. Wśród nich wymienić trzeba przede wszystkim Petrę, czyli tajemnicze miasto wykute w skale, w całości wpisane na listę UNESCO. Miejsce z pewnością jest warte odwiedzenia i nie bez przyczyny zostało zaliczone do nowych Siedmiu Cudów Świata. 

Choć Petra to miasto antyczne, jest ono szerzej znane dopiero od 1812 r. Do tego wyjątkowego miejsca można dostać się wyłącznie jedyną drogą, która prowadzi przez wąski wąwóz As-Sik. Spacerując tą wyjątkową ścieżką, można podziwiać różowo-pomarańczowe skały. W prawdziwy zachwyt wprawi jednak niezwykła architektura, w tym „Skarbiec Faraona” – piętrowa budowla, która pochodzi z ok. I-II w.p.n.e.

Niepowtarzalne atrakcje Jordanii

Wakacje w Jordanii to także okazja do zobaczenia Doliny Jordanu i panoramy Ziemi Świętej z Góry Nebo. Uznaje się, że jest to miejsce, z którego biblijny Mojżesz po raz pierwszy zobaczył Ziemię Obiecaną. Na szczycie góry znajduje się sanktuarium poświęcone Mojżeszowi i park archeologiczny. 

Miejscem pełnym starożytnym zabytków jest także stolica Jordanii – Amman. Miasto nie tylko przyciąga zabytkowymi budowlami, ale także licznymi restauracjami i kafejkami, rozsianymi w wąskich uliczkach. Warto spróbować w nich mocnej, arabskiej kawy, herbaty, falafela czy aromatycznego hummusu. Więcej o atrakcjach i zabytkach Jordanii można przeczytać tutaj: https://r.pl/blog/top-5-zabytkow-w-jordanii

Zwiedzanie Izraela to nie tylko Jerozolima

Wyjazd na Bliskich Wschód warto także połączyć z wakacjami w Izraelu, który jest światową stolicą chrześcijańskiego kultu. Zobaczyć trzeba tu oczywiście Jerozolimę, która jest tyglem wielu kultur i wierzeń. Miasto nie tylko zachwyca architekturą, w której dominuje biały kamień, ale także bajkowym położeniem. Wśród najważniejszych zabytków Jerozolimy nie można pominąć Bazyliki Grobu Świętego, która uchodzi za miejsce pochówku i zmartwychwstania Chrystusa. Koniecznie trzeba także zobaczyć Drogę Krzyżową, a także monumentalną Ścianę Płaczu. 

W Jerozolimie warto także zagłębić się w klimat miasta i zwiedzić barwną dzielnicę muzułmańską z bazarem arabskim, gdzie trzeba spróbować pysznych oliwek i chałwy. Malownicze są także dzielnice ormiańskie i żydowskie. Z Jerozolimy trzeba również wybrać się do Betlejem i Nazaretu. To właśnie tutaj znajduje się słynna Bazylika Zwiastowania, którą uznaje się za największą świątynię chrześcijańską na Bliskim Wschodzie. Na uwagę zasługuje także Twierdza Masada wpisana na listę UNESCO.

Nowoczesne oblicze Bliskiego Wschodu

Wakacje w Izraelu to także okazja do tego, by odwiedzić nowoczesny i kosmopolityczny Tel Aviv, nazywany Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu. Na unikalny charakter tego młodego miasta składa się deptak z promenadą Tayelet, „Białe Miasto” z architekturą w stylu Bauhaus i położona obok urokliwa Jaffa, której korzenie sięgają Starego Testamentu. To właśnie tutaj można przejść się wzdłuż jednego z najstarszych portów na całym świecie.

Kąpiel w Morzu Martwym – atrakcja wakacji na Bliskim Wschodzie

Będąc w Izraelu i Jordanii, trzeba także wybrać się nad Morze Martwe, które już z daleka przyciąga wzrok swoim niezwykle intensywnym turkusowym kolorem. W rzeczywistości morze jest słonym jeziorem bezodpływowym, położonym w najniższym punkcie na Ziemi. Morze Martwe jest również wyjątkowe z uwagi na swoje bardzo duże zasolenie, które powoduje, że na wodzie swobodnie dryfują nawet osoby, które nie potrafią pływać. Ponadto kąpiel w wodzie Morza Martwego ma właściwości lecznicze i wpływa kojąco na ciało. Z kolei, błoto, które można znaleźć na dnie, pielęgnuje włosy i skórę. Oferty wyjazdów i wycieczek objazdowych na Bliski Wschód można znaleźć na R.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *