Pandemia to czas, gdy bardziej niż tym, którą grecką wyspę wybrać, interesujemy się tym, jak żyje żubr oraz co zrobić, aby spotkać w Polsce łosia. Ostatnie nasze wycieczki to: Biebrza i Białowieża (z Krainą Otwartych Okiennic po drodze). Inne ciekawe pomysły na weekend w Polsce to wg. nas Wrocław i okolice, czyli Góry Stołowe i piękne Kłodzko, a także Kolbuszowa lub polskie Wybrzeże w okolicach Ustki.
Jedną z największych atrakcji podróżowania po polskich puszczach jest element animalny. Spotkanie w naturalnym otoczeniu wilka, łosia, czy żubra to prawdziwa gratka. Niestety, spotkanie tych zwierząt podczas zwyczajnej przechadzki po lesie jest prawie bardzo trudne. O ile jeszcze łosie powodują wypadki wyskakując na jezdnię, wprost pod koła samochodów, to już wilki i żubry są niesamowicie płochliwe. Aby spotkać łosia w Biebrzańskim Parku Narodowym, należy uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim konieczne jest poczytanie o tym, jakie są zwyczaje tych zwierząt: gdzie żerują, co jedzą, o jakiej porze dnia można je spotkać, jak się zachowują i ostatecznie, czy łosie są groźne?

Gdzie żyją łosie na świecie?
Obecnie łosie żyją na dziko w Skandynawii, w północnej Azji, w Kanadzie i na Alasce oraz w niektórych północnych stanach USA. Łosie bytują w lesie, najchętniej na podmokłych terenach.
Gdzie żyją łosie w Polsce?
Polska to kraj, w którym łosie dawniej żył wyłącznie na Podlasiu. Obecnie najwięcej jest ich w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ocenia się, że na wolności znajduje się tam około 600 sztuk. Możemy spotkać je też w okolicach Warszawy, w Kampinoskim Parku Narodowym (jednak tam jest już ich o połowę mniej), a także w Poleskim Parku Narodowym (ok. 150 sztuk). Nieliczne łosie można także spotkać czasami w Wielkopolsce lub na terenie Puszczy Bydgoskiej, jednak trzeba się mocno napracować, aby faktycznie wyszło coś ze spotkania na linii człowiek – łoś na tych terenach. Aby więc zobaczyć łosia, zdecydowanie należy udać się na wschód, w tym na północny wschód Polski.
Jakie zwierzę może zabić i zjeść łosia?
Łosie w naszym kraju są pożywieniem dla wilków oraz dla rysi, czyli najgroźniejszych drapieżników niewystępujących w polskich lasach. Łosie nie walczą. Gdy tylko wyczują zagrożenie, a wyczują je szybko, biorą nogi za pas i uciekają. Nie oznacza to jednak, że są zwierzętami płochliwymi. Co zrobi łoś, gdy zobaczy człowieka? Najprawdopodobniej niespiesznie zejdzie nam z drogi. Raczej nie zaatakuje. Ani jednak masa i opieszałość nie powinny nas zmylić. Łosie potrafią biec z prędkością 60 km na godzinę.
Co jedzą łosie?
Łosie jedzą ok 20 do 25 kg pokarmu roślinnego dziennie. Wydaje się, że jest to dużo, jednak tak naprawdę masa zwierzęcia również jest pokaźna. Najchętniej żerują na brzegach zbiorników wodnych, na bagnach. Jedzą również trawę. Dobrym źródłem mikroelementów dla łosi są także owoce, pędy drzew, a także niektóre liście. Zimą, gdy o pokarm jest trudno, zjadają nawet korę drzew lub igły drzew iglastych. W lecie, gdy zbiorniki wodne stoją otworem, łosie nurkują i wyjadają jedzenie z dna. Są w stanie zanurkować nawet kilka metrów w poszukiwaniu jedzenia.
Łosie – ciekawostki
Łoś należy do tej samej rodziny, do której należą jelenie. Łoś, podobnie jak jeleń, ma ogromne poroże (poroże występuje wyłącznie u przedstawicieli płci męskiej łosi). Samica łosia to klępa. W niektórych rejonach Polski nazywa się je łoszami. Dzieci łosia, czy – inaczej mówiąc – młode łosia to cielęta lub łoszaki.
Czy łosie żyją w stadach?
Łosie żyją samotnie. Zbierają się w grupy dopiero wtedy, gdy nadchodzi zima i dotyczy to raczej samic. W stadzie zawsze łatwiej jest się wyżywić, ogrzać i obronić się przed zwierzyną zagrażającą. Samce jednak nigdy z tego nie korzystają. Zbliżają się do stada tylko wtedy, gdy nadchodzi czas rui i decydują się na zapłodnienie.
Łosie w Biebrzańskim Parku Narodowym
Biebrza to chyba ulubione miejsce Polaków marzących o spotkaniu z łosiem. Łosie poruszają się po Biebrzy spokojnie i dość cicho (szczególnie w terenie suchym). Najłatwiej jest spotkać łosia, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Jeśli więc wybieramy się na spotkanie w łosiem latem, musimy przygotować się na wycieczkę nad ranem. Niestety, łosie nie są terytorialsami, co oznacza, że trudno jest namierzyć ich stałe siedliska.

Zderzenie łosia z samochodem
Biebrzański Park Narodowy jest bardzo duży – w całości można przejechać go autem. Poruszając się po drogach okalających lasy pamiętajmy, aby jechać powoli. Zderzenie samochodu z łosiem bywa powodem wielu wypadków. Kopyta łosia wbijają się w szybę i staja się śmiertelnym niebezpieczeństwem – tym większym, im większa jest prędkość jadącego auta.
NA BLOGU: