stodoła pruska z kwiatami

 1. Świeże powietrze, cisza i kontakt z przyrodą
  To te zalety wyjazdu na Mazury, które szczególnie cenią sobie dorośli. Zmęczeni korkami, przebodźcowani w pracy, zagonieni i niewyspani. Dzieci w mazurskiej ciszy usłyszą po raz pierwszy krowę, cykady, klekot bociana i plumkanie ryb. Dla tych maluchów, które na co dzień mają niewiele kontaktu z przyrodą każdy taki wyjazd będzie świetną okazją, żeby poszerzać swoją wiedzę o świecie. Na przykład, aby poznać zależność między ciężarną krową a uzyskiwaniem mleka, które dodaje się do porannej miseczki z płatkami. Lub do sprawdzenia, jak wyglądają roślinki, z których biorą się ziemniaki. Pokazujmy dzieciom zwierzątka, opowiadajmy o tym, jak pozyskuje się ziarna zbóż z żółtych pól i cierpliwie wyjaśniajmy świat. Gdy dziecko będzie miało wszystko przed oczami, zrozumie zależności lepiej.
 2. Dodatkowo, urlop na Mazurach daje wyjątkową okazję spędzania większości dnia na zewnątrz, dzięki czemu dziecko ma wcale nieczęstą szansę przebywać przez cały dzień na świeżym powietrzu, w ruchu. Nocą natomiast niebo na Mazurach w wielu miejscach będzie zdecydowanie mniej zanieczyszczone światłem niż to, które widujemy w miastach i miasteczkach na terenie naszego kraju. To doskonałe warunki do pokazania maluszkowi najważniejszych konstelacji gwiazd i np. Jowisza i Saturna, widocznych z naszej szerokości geograficznej.
 1. Historia
  Starsze dzieci szybko zauważą, że architektura mazurskich wsi i miasteczek różni się od tej, którą znajdą z innych części Polski. To dobra okazja do wyjaśnienia, jak wyglądała historia Polski – co sprawiało, że na terenie naszego kraju znajdują się poniemieckie domy oraz pokazania, jak żyli Kurpie. Na Mazurach znajdziemy kilka ciekawych skansenów, w których zorganizowano ekspozycje obrazujące jak dawniej żyli Kurpie.
Przystań w Węgorzewie
 1. Popluskać się w wodzie
  Jednak Mazury to nie tylko wieś, ale przede wszystkim: jeziora. Maluchy, gdy tylko je ośmielimy i oswoimy z wodą, będą czerpały niesamowitą frajdę z pluskania się, bez względu na wiek. Budowanie domków z piasku, nauka pływania, pływanie z dmuchanym materacem, gry w wodzie – za tym wszystkim dzieci będą tęskniły przez cały rok. Dodatkowo, Mazury to miejsce, w którym można wynająć łódkę, rowerem wodny (szczególnie ten ze zjeżdżalnią), kajak, czy żaglówkę, tudzież skuter wodny. Wszystkie te pojazdy wodne można zabierać dzieci.
 2. Dziecięce przyjaźnie
  Dzieci bardzo szybko nawiązują znajomości. Nierzadko relacje, które narodziły się na plaży między miejscowymi a turystami trwają latami i owocują bardzo dobrą przyjaźnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *