chata-podlaska-ze-zdobionymi-okiennicami

Podobno ludzie dzielą się na podróżujących aktywnie i na podróżujących komfortowo. Ci pierwsi poszukują atrakcji na wakacjach i wyjeżdżają w miejsca wymagające aktywności (np. w góry lub w mało zurbanizowane kraje azjatyckie). Niestraszne im podróżowanie miejscowymi autobusami, cenią sobie noclegi znajdowane na miejscu i niekiedy nawet ciągnie ich do takich przygód jak podróżowanie autostopem. Ci drudzy natomiast, bardziej o wakacjach myślą jak o wypoczynku. Bardziej niż miejscowy folklor, interesuje ich standard hotelu i sensowny plan wyjazdu, obfitujący w dobrze zaplanowane wycieczki fakultatywne.

Mimo że ten podział wydaje nam się dość ograniczony, to jednak trzeba przyznać, że wakacje all inclusive różnią się od zbójeckich wypraw bez planu. Na szczęście, oba rodzaje podróżowania można zgrabnie połączyć: dobrej jakości, regenerujący wypoczynek, z ciekawą wyprawą w nieznane dla nas miejsce. W taki sposób można wybrać się na wycieczkę na wschód od Warszawy.

Zaczynamy od Otwocka i okolic – tutaj można obejrzeć stare, drewniane wille nawiązujące do stylu zakopiańskiego. Pochodzą z czasów, gdy Otwock był uznany za uzdrowisko (nadal mamy tam fajny klimat z sosnami w roli głównej, mimo że obecnie smogu tam jest często więcej niż w centrum Warszawy). Gdy popatrzymy na Airbnb, okaże się, że w jednej z nich z pewnością znajdziemy klimatyczny nocleg. Będąc w tych okolicach, warto wybrać się nad Świder (a latem przepłynąć tę rzekę kajakiem), obejrzeć drewniane zabudowania w samym Otwocku oraz – co polecane jest amatorom mocnych wrażeń – zwiedzić stary budynek opuszczonego szpitala psychiatrycznego dla dzieci znajdującego się na tych terenach. Miejsce to znajduje amatorów zwiedzania szczególnie nocą.

Następnie, ruszamy na wschód, przez wieś Jaruzal, w której kręcony jest serial Ranczo. To właśnie tutaj znajduje się kościół, sklep i ławeczka pod sklepem, na której powstała spora część scen oglądanych w serialu. Podążamy w kierunku Siedlec, które są celem podróży na cały drugi dzień podróży. Zatrzymujemy się tutaj ze względu na niższe ceny zabiegów medycyny estetycznej w klinice. Między mezoterapią i innymi zabiegami kosmetycznymi odżywiającymi skórę, zwiedzamy Siedlce. Jest to małe, spokojne miasteczko z kilkoma ciekawymi budynkami utrzymanymi w stylu barokowo-klasycystycznym. Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Ogińskich, z rozległym ogrodem, po którym polecamy zrobić sobie spacer. Ze względu na to, że zabiegi na twarz w Est Clinic w Siedlcach zabierają nam sporo czasu, zdecydowaliśmy się przenocować w tym miasteczku. Wybraliśmy jeden z hoteli na obrzeżach, gdzie zjedliśmy pyszne pierogi z kaszą gryczaną, tutejszy przysmak. Przebywając w Siedlcach, koniecznie zobaczmy jedyny obecny w Polsce obraz El Greco (znajduje się w jednym z siedleckich kościołów). Następnego dnia po południu, ruszamy w dalszą drogę. Tym razem celem jest siedlisko Sobibór zlokalizowane niedaleko Włodawy. Jest to już całkowity kraniec naszego kraju, gdzie widoczny jest wyraźny wschodni ryt.

Siedlisko Sobibór to ten punkt na mapie który chcieliśmy odwiedzić już od lat. Początkowo niewielkie i mało znane, dziś jest już modnym noclegowiskiem dla warszawiaków. Mamy tutaj kilka drewnianych chat, których aranżacja stylizowana jest na wiejską chatę sprzed lat. 

Przebywając w Sobiborze, po nacieszeniu się klimatem tego miejsca, warto ufać się na wycieczkę do Holi, maleńkiej wioski, w której znajdziemy cerkiew-prawdziwą perełkę na mapie świątyń prawosławnych w Polsce. Nieopodal cerkwi, znajduje się w Holi niewielki prywatny skansen.

Przebywając w Holi w i okolicach Włodawy, znajdujemy się również blisko jezior takich jak Białe, Piaseczno, Rogóźno, jezioro w Białce i wiele innych, (Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie). Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez przybyszy z okolicznych województw, szczególnie latem, gdy prężnie działają miejscowe bary, dyskoteki i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Warto skorzystać z oferty miejscowych stadnin koni, a także wypożyczyć rower i zwiedzać okolicę aktywnie. Noclegi znajdziemy tutaj w licznych domkach letniskowych nad jeziorem, a także w większych kompleksach SPA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *