cyfrowi nomadzi

Nomadami nazywa się ludzi, którzy nie posiadają jednego miejsca zamieszkania i z własnego wyboru ciągle podróżują po świecie. W obecnych czasach pogodzenie chęci poznawania kolejnych miast, państw czy kultur z posiadaniem stałej pracy stało się jeszcze prostsze za sprawą trybu zdalnego. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Jakie zalety posiada cyfrowy nomadyzm? Dla kogo może sprawdzić się takie rozwiązanie?

Popularność cyfrowego nomadyzmu – zalety

Jak można wywnioskować, cyfrowy nomadyzm to nic innego jak połączenie stałego podróżowania z wykonywaniem obowiązków zawodowych w trybie zdalnym. Zjawisko to staje się coraz bardziej popularne z uwagi na wzrost zainteresowania niestacjonarną pracą – nie tylko wśród pracujących, ale i samych pracodawców, którzy dostrzegają zalety tego rozwiązania. Za cyfrowym nomadyzmem przemawia możliwość pogodzenia zwiedzania różnych zakątków świata przy jednoczesnym zachowaniu posady, dzięki której możemy się utrzymywać i kontynuować wędrówkę. Jeśli mamy tylko dostęp do internetu, możemy pracować z gorącej plaży na południu Europy, planując przy tym wyjazd do azjatyckiego kraju, który zawsze chcieliśmy odwiedzić.

Dla kogo się sprawdzi?

Aby cyfrowy nomadyzm sprawdził się w naszym przypadku, należy być zwolennikiem kosmopolityzmu, a przynajmniej czuć chęć podróżowania bez większych ograniczeń przez większość czasu. Przemieszczanie się z jednego miejsca w kolejne jest niemałym wyzwaniem, dlatego nie można bać się różnych przygód i odczuwać tęsknoty za krajem, z którego pochodzimy. To szansa dla wszystkich tych, którzy nie lubią rutyny i monotonii, a na pierwszym miejscu stawiają odkrywanie świata. Należy być zaradnym i dobrze planować kolejne podróże. Równie ważna będzie znajomość różnych języków – przynajmniej na poziomie podstawowym lub komunikatywnym, jednak płynne posługiwanie się wyłącznie angielskim powinno okazać się pomocne w większości przypadków. Jeśli uważamy, że jesteśmy w stanie spełnić te wymagania, a może nawet marzyliśmy o takiej przygodzie, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby móc pracować zdalnie. W ten sposób wykonywanie obowiązków zawodowych z różnych miejsc świata stanie się możliwe.

Jak zdobyć odpowiednią pracę?

W kwestii pracy zdalnej dominuje branża IT oraz marketingowa, a więc to od tych sektorów warto zacząć poszukiwania pracy. Przeglądając ogłoszenia, należy kierować się tym, czy zapewniona jest elastyczność czasu pracy. W ten sposób nie będą ograniczały nas ramy, podczas których należy wykonywać kolejne obowiązki. Aby zdobyć odpowiednią pracę, należy odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej (jeśli interesuje nas IT, więcej można dowiedzieć się np. tutaj: https://www.dobreprogramy.pl/jak-przygotowac-sie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej-w-branzy-it,6869956943612512a). Co jednak ciekawe, więcej swobody przy pracy zdalnej może zapewnić freelancing, dlatego warto wziąć go pod uwagę. Jeśli jednak wolimy nieco poczucia stabilności, przynajmniej w kwestii pracy, postawmy na etat. Aby nie zmarnować ciekawej okazji współpracy, dobrze jest zaznajomić się z częstymi błędami popełnianymi podczas poszukiwań zatrudnienia – różne przykłady znajdziemy m.in. na stronie: https://dziennikpolski24.pl/najczesciej-popelniane-bledy-podczas-poszukiwania-pracy-oto-czego-powinienes-sie-wystrzegac/ar/c10-17225265.

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *