molo gdansk

W Brzeźnie molo może nie jest tak znane, jak to sopockie, natomiast nie ustępuje mu w ogóle pod względem pięknych widoków od strony morza czy plaży. Molo w Gdańsku przyciąga wielu turystów, świetnie sprawdza się jako jedna z atrakcji nie tylko wakacyjnych. Przy okazji przypomina także o historii tej okolicy.

W Brzeźnie molo czeka na turystów

W Gdańsku Brzeźnie molo zostało ponownie zbudowane w latach 90. XX wieku i od tej pory cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Z jednej strony to bardzo romantyczne miejsce, gdzie chętnie przychodzą pary, z drugiej — bardzo tłumnie pojawiają się tutaj rodziny z dziećmi. Ten piękny deptak to okazja do podziwiania widoków, ale i oddychania wyjątkowym, morskim powietrzem, wystawiania organizmu na wchłanianie jodu, który jest tak wielu z nas przecież potrzebny. To wszystko sprawia, że molo w Gdańsku Brzeźnie nie ustępuje miejsca molo w Sopocie, mimo że to ostatnie nadal jest zdecydowanie bardziej znane.

Wielu turystów przekonują przede wszystkim wyjątkowe widoki, piękne otoczenie, nieco większy spokój, w porównaniu do tego, co — szczególnie w okresie wakacyjnym — dzieje się na molo w Sopocie. Tutaj można naprawdę odpocząć, wyciszyć się, skorzystać z wyjątkowej atmosfery otaczającej molo. Dla spacerowiczów panują tutaj wprost idealne warunki i to przez cały rok, a nie tylko w wakacyjnym szczycie sezonu.

Molo w Gdańsku — ciekawa historia 

Molo w Brzeźnie zostało zbudowane po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. Było to wtedy przedłużenie ulicy Zdrojowej. Pierwsze gdańskie molo miało 100 metrów długości. W okresie międzywojennym zostało jeszcze bardziej rozbudowane i osiągnęło długość 250 metrów i 6 m szerokości. Wzdłuż molo pojawiły się ławki, wokół zorganizowano przestrzeń do cumowania dla żaglówek i parowców. Można do tego miejsca było zejść bezpośrednio ze schodów. Świetnie funkcjonowało wtedy na przykład połączenie Gdańska z Westerplatte, plażą w Jelitkowie i Helem. W międzywojniu gdańskie molo było bardzo popularne, cieszyło się zainteresowaniem turystów i rodowitych mieszkańców Gdańska. Niestety w czasie II wojny światowej zostało ono właściwie doszczętnie zniszczone. Zachowały się jedynie betonowe fundamenty tego molo. Dzisiaj można je dostrzec, idąc wzdłuż wody z przystanku “Brzeźno Park Zdrojowy”. Przez wiele lat molo było dla spacerowiczów niedostępne, dopiero w latach 90. XX wieku zbudowano nowe molo, z którego do dzisiaj mogą korzystać mieszkańcy i turyści. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź: https://pulsgdanska.pl/artykul/molo-w-brzeznie-zachwyca/1323842 

Plaża i molo w Brzeźnie — chętnie wybierane miejsce 

W Brzeźnie molo jest usytuowane bardzo ciekawie z punktu widzenia turysty, ponieważ w pobliżu znajduje się Stadion Letni Gdańsk. Sama plaża wokół uznawana jest również za jedną z najbardziej urokliwych w całej okolicy. Nic więc dziwnego, że molo w Gdańsku należy do chętnie odwiedzanych miejsc w tych okolicach. Co ciekawe, w odróżnieniu od molo w Sopocie, wstęp do tego gdańskiego jest bezpłatny przez cały rok. A dodatkowo na pomoście i w jego okolicy funkcjonuje ogólnodostępna sieć bezpłatnego dostępu do internetu GD@ŃSKwifi. To wszystko sprawia, że turyści tutaj pojawiają się bardzo chętnie. Spacer samym deptakiem, a także w jego pobliżu, to bardzo dobry plan na wakacyjny poranek, jak i popołudnie. Z molo chętnie korzystają także ci turyści, którzy w Gdańsku pojawiają się poza sezonem. Pomost znajduje się w tej części Gdańska, która również poza sezonem ma wiele do zaoferowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *