zamek gniew sylwester 2024(1)

Podobno ludzie dzielą się na dwie grupy: na tych, u których pytanie „Co robisz w Sylwestra?” wzbudza dreszczyk emocji oraz na tych, u których to pytanie jest zbywane lekko poirytowanym poczuciem, że „znowu MUSZĘ coś organizować…”. Niezależnie od tego, czy macie pozytywny, czy negatywny stosunek do fetowania tej przełomowej daty, która zdarza się każdego roku, trzeba przyznać, że w Polsce Sylwester JEST ważny. Dziś chciałabym się podzielić z Wami jednym z pomysłów na ten rok.

Sylwester w zamku krzyżackim

Skąd taki pomysł? To proste – z zamiłowania do zwiedzania gotyckich twierdzy. Jedna z nich, prawdziwa gratka na mapie takich obiektów do zwiedzania na terenie Polski, czyli zamek Gniew w woj. Pomorskiem, w miejscowości Gniew (między Grudziądzem a Gdańskiem), ma na swoim „terytorium” całkiem wygodny, a przede wszystkim spójnie zaaranżowany hotel. Hotel z pokojami, w których nocleg jest prawdziwym rarytasem, bo spać w dawnej twierdzy krzyżackiej, chroniącej rycerzy przed wrogimi strzałami, za grubymi murami, to rzecz nieprzeciętna. Szczególnie, że jest to miejsce z szalenie długą historią (obiekt powstał na przełomie XII i XIV wieku).

W tamtych czasach był to jeden z najpotężniejszych zamków krzyżackich: zbudowany na planie kwadratu, z dużym dziedzińcem w środku. Dziś nad tym dziedzińcem znajduje się szklana kopuła, a sam dziedziniec został przystosowany do urządzania na jego bruku imprez tanecznych. Wygląda to niezwykle elegancko i dostojnie. Na bokach murów znajdują się wieżyczki, a za murami płynie Wisła, która wieczorem, gdy odpalają się iluminacje, wygląda bardzo romantycznie. Całość robi bardzo dobre wrażenie, bo przede wszystkim mam wiadomostka, że nie jest to sztuczna wydmuszka, a prawdziwe miejsce z duszą. Mimo że niektórym nie przypada do gustu idea „robienia czegokolwiek” z zabytkami, to jednak trzeba przyznać, że w przypadku tego krzyżackiego, czerwonocegłego zamku, zrobiono świetną robotę w kwestii odrestaurowania i przystosowania zabytku do użyteczności w dzisiejszych warunkach.

Jak wygląda Sylwester w zamku Gniew?

Przede wszystkim jest to noc z królewskim balem, z noclegiem w prawdziwych komnatach, zakończona pokazem sztucznych ogni. Po drugie, jest to elegancka impreza z uroczystym powitaniem przez konny poczet Husarski, a także z Polonezem na start. Jest to też wyśmienita zabawa z wodzirejem, obfitująca w atrakcje, takie jak pokazy mistrza iluzji, pokazy rycerskie, nocny spacer z pochodniami, nocna wizyta w zamkowej izbie tortur (przypominamy, kiedyś na zamkach tego typu miejsca należały do standardowego wyposażenia). Dla spragnionych jeszcze większych emocji i wrażeń, dedykowana jest dyskoteka w Night Clubie na terenie zamku. Pary z dziećmi mogą liczyć na to, że ich pociechy zostaną zabawione przez cały wieczór na osobnym Kinder Balu z profesjonalnymi opiekunami. Po wszystkim goście mogą udać się do komfortowo wyposażonych pokoi z wygodnymi łóżkami, a rano zejść na dół, do hotelowej restauracji, na pożywne śniadanie w cenie. Goście hotelowi, korzystający z oferty sylwestrowej, mogą nieodpłatnie skorzystać również ze strefy basenowej oraz z sauny, a także zagrać w bilard. Brzmi naprawdę kusząco i wygląda na to, że jest to chyba najlepszy hotel na Sylwestra 2023/2024.

Co będzie można zjeść podczas Sylwestra w sezonie 2023/2024?

W menu widzimy tatara, pierożki z wołowiną, mięso z jelenia, czyli wspaniałe, obfitujące w dziczyznę staropolskie smaki. Dodatkowo, w formie bufetu ciepłego znajdziemy sandacza smażonego z rydzami, krewetki z czekoladą, wieprzowinę w żubrówce, kaczkę w sosie wiśniowo-karmelowym, czy też kurczak a ananasie i ossebuko pieczone w ziemniakiem, w sosie czosnkowym. W ramach bufetu zimnego mamy natomiast melony z szynką szwarcwaldzką, sałatki z ravioli szpinakowym, krewetki duszone, podane na mango, carpaccio z łososia i sandacza podawane w formie pikantnej, a także schab w kaparach, czy też carpaccio z polędwicy wołowej z marynowanymi grzybkami.

Sylwester w zamku jako pomysł na prezent dla bliskiej osoby i dla… siebie samego

Trzeba przyznać, że pomysł na spędzenie Sylwestra w zamku jest jednym z najciekawszych, na które można wpaść, gdy szukamy nietuzinkowego miejsca do eleganckiej imprezy. Dla wielu z nas może to być odczarowanie tej daty, której być może zdążyliśmy przyzwyczaić się myśleć, że jest wtedy przymus bawienia się. Potraktujmy datę 31 grudnia 2023 jako jedną z tych, na która rezerwujemy sobie czas na wyjątkowe party, do którego starannie wcześniej przygotowujemy fajne ubranie i dobieramy fryzurę. Zdecydowanie jest to też piękny prezent dla naszej połówki, która lubi podróże, która lubi zwiedzać oraz która uwielbia się przede wszystkim bawić. Oferta zamku Gniew jest na tyle ciekawa na tle innych ofert tego typu, że warto udać się na Pomorze nawet z dalszych destynacji i połączyć sylwestrową zabawę z wycieczkę nad sam Bałtyk w Nowy Rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *