tawerna w Grecji

Naksos to największa wyspa archipelagu Cyklad. Jest nieco tańsza niż sławna Santorini, ale równie piękna jak wspomniana perełka Cyklad. Na Naksos króluje architektura cykladzka, z białymi domkami na tle skał, ozdobionymi niebieskimi okiennicami. Dlaczego Naxos jest jednym z lepszych wyborów spośród wysp greckich na wakacje?
Po pierwsze, Naxos obfituje w atrakcje. O ile pozostałe wyspy Cyklad po dwóch lub trzech dniach nie stanowią już da nas tajemnicy, bo są małe i można je objeździć w całości skuterem w weekend, tak na Naxos zabawimy nieco dłużej. Są tutaj góry,ciekawe zabytki, ładne plaże i nieco więcej wiosek i miejscowości niż na pozostałych wyspach greckich archipelagu Cyklady. Dodatkowo, Naxos jest nieco tańsze niż na przykład Santorini, która uchodzi za przepiękną, ale niesamowicie drogą wyspę na Cykladach. Noclegi na Naxos z powodzeniem można znaleźć już za 15 euro za osobę w pięknym apartamencie, niedaleko jednej z urokliwych plaż.

Naxos – atrakcje

Uliczka na wyspie Naksos

Naxos jest jedną z najbardziej górzystych wysp całego archipelagu. Największą sławą cieszy się góra Zeusa – według mitologii to właśnie na tej gorze, w jednej z jaskiń zamieszkanych przez nietoperze na świat przyszedł Zeus, władca bogów. Trudno jest się tam dostać,jednak zapaleni piechurzy na pewno będą wniebowzięci, bo po drodze do jaskini będzie naprawdę dziko. Takich miejsc na Naxos – z dala od turystycznej komercji, w których można poczuć się jak na bezludnej wyspie, jest więcej, mimo że wyspa oczywiście uchodzi za jedną z najbardziej atrakcyjnych dla imprezowiczów. Tak naprawdę jednak bary, nocne kluby i duże restauracje znajdują się blisko większych miejscowości (np. Apollon). W głębi wyspy znajdują się stare, malutkie wioski ze średniowiecznymi klasztorami, z małymi bizantyjskimi kościołami, są rolnicze gospodarstwa z uprawami oliwek i tradycyjne domki okolicznych mieszkańców.
Przemierzając wyspę, zauważymy nierzadko ślady dawnego panowania Wenecjan nad tym kawałkiem ziemi: w czasach podbojów, stacjonowali tu zamożni Wenecjanie, po których pozostały dworki w stylu weneckim. Efektem jest dziś prawdziwa sklejka architektoniczna. Mimo to, Naxos w większości jednak prezentuje prawdziwy przykład architektury cykladzkiej, czyli tego, co turyści często poszukują w Grecji najbardziej. Śnieżnobiałych domków zawieszonych na skałach, z rozwieszonymi na ścianach bugenwillami. Po wybrukowanych dróżkach toczą się powoli osiołki z dzwoneczkami, a na podwórkach suszy się tradycyjnie białe pranie. Nie od dziś wiadomo, że południe Europy to miejsce, gdzie rytuał prania przybiera wręcz nabożny charakter: punktem honoru starszych gospodyń jest, aby w domu pachniało świeżością, a pościel była lśniąco biała.

wyspa naksos
Stary wiatrak na Naxos

Które wioski na Naxos odwiedzić?

Jeśli chcemy zobaczyć kawałek lokalnego życia cykladzkich Greków, powinniśmy udać się do wiosek: Chalki, Komiaki, Filoti i Apirados. powinniśmy jednak, że jesteśmy tam jedynie gośćmi, a mieszkańcy są zmęczeni natłokiem turystów. Zatrzymywanie się po drodze po to, aby zrobić zdjęcie cudzego domu, bez przywitania się z mieszkańcami patrzącymi na nas ciekawie, nie nastraja na pewno Greków pozytywnie. Warto być otwartym i przekonać się, jak bardzo gościnny i serdeczny potrafi być ten naród: porozmawiać chwilę, przyjąć zaproszenie na ouzo jeśli szczęście dopisze lub przynajmniej pozdrowić się wzajemnie.

Tak wygląda wyspa Naksos z oddali

Najlepsze plaże na Naxos

Za najlepsze plaże uchodzą te znajdujące się na zachodnim wybrzeżu, skąd rozciąga się widok na Paros. Turyści, którzy mają porównanie z innymi wyspami twierdzą, że to właśnie na Naxos znajdziemy najciekawsze plaże. Najwięcej turystów tłoczy się w miejscu położonym na południe od portu: w Agios Georgios. Ciekawie jest też w Agia Anna (jest to też plaża dla nudystów). Warto udać się również na Plakę, plażę o długości 5 km. Jest to piaszczysta plaża, na której spotkamy już mniejsze tłumy. Całkowicie odludnie natomiast będzie jeszcze dalej na południe, czyli na Kastraki.

Jak dostać się na Naxos z Polski?

Zachód słońca widziany na Naxos

Najtaniej: Ryanairem z Polski do Aten, a następnie promem z Pireusu (portu pod Atenami, do którego dostaniemy się metrem z lotniska).
Koszt biletów to: od 100 do 200 zł za lot z Polski do Aten i ok. 220 zł za miejsce w jedną stronę na promie, na pokładzie (do dyspozycji będziemy mieć fotel lotniczy, ale już nie zamykaną kabinę na statku). Prom płynie około 4 godziny. Wyrusza z Aten około 7 rano. Biletów na prom raczej nie trzeba kupować z wyprzedzeniem, aby uzyskać niższą cenę. Zdecydowanie jednak poleca się kupować z wyprzedzeniem bilety lotnicze do Aten.

Inna opcja to lot greckimi liniami lotniczymi z Aten do Naxos, jednak tutaj koszt lotu będzie o 100% wyższy od biletu na prom. Loty z Naxos bezpośrednio do Polski niestety nie istnieją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *