grecka wyspa Ios

Grecka wyspa Ios należy do Cyklad. Nie jest tak widowiskowa jak Santorini, Naxos, Mykonos, czy nawet niedaleka mała Paros, ale jednak warto urządzić sobie tutaj przystanek, jeśli organizujemy sobie samodzielny rejs po greckich wyspach. Po pierwsze, jest niesamowicie spokojna. Po drugie, widoczny jest na niej jak najbardziej cykladzki rys. Po trzecie, jest tańsza niż inne gwiazdy Cyklad.

Jak dostać się na wyspę Ios?

Ile kosztuje prom na Ios?

Na pewno nie samolotem. Nie ma tutaj lotniska. Jeśli jednak udajemy się na rejs po greckich wyspach, zaczynając od Krety lub od Santorini, to Ios powinna być druga na liście po Santorini właśnie – najtańszy prom z Santorini na Ios kosztuje nieco ponad 30 zł, czyli grosze. Z Ios warto udać się na Paros, za około 50 zł. Następnie, warto popłynąć na Naxos, a stamtąd na Mykonos. Z Mykonos natomiast dostaniemy się dość tanio samolotem na północ, na przykład na jedno z niemieckich lotnisk.

Jak dolecieć na Ios z Polski?

Jeśli zechcemy udać się z Polski bezpośrednio na Ios, aby spędzić tylko tam cały urlop, musimy dostać się np. samolotem do Aten, a stamtąd przedostać się do portu w Pireus. Prom z Pireus na Ios kosztuje około 260 zł (to stosunkowo niezmienna cena). Nie jest to najszczęśliwszy plan na pierwszy w życiu urlop w Grecji, bo wyjdzie i drogo i rozczarowująco – wyspa tak naprawdę jest do objeżdżenia w trzy dni, a tuż za rogiem są tak niesamowite miejsca jak Santorini, czy Mykonos. Warto potraktować Ios jakkolwiek to brzmi, jako jeden z przystanków podczas rejsu po wyspach greckich, trochę lepiej traktując swój budżet. Ewentualnie, ze względu na to, że noclegi na Ios należą do jednych z najtańszych sposrod greckich wysp na Cykladach, warto pomyśleć o Ios jak o bazie wypadowej do zwiedzania pobliskich Paros, Naxos, Santorini i/lub Mykonos. Promy na te wyspy z Ios pływają dość często do końca września, są tanie, a sama podróż nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Plaże na Ios

Nie zmienia to oczywiście faktu, że dla niektórych np. blogerów to właśnie Ios jest najpiękniejszą grecką wyspą, na jakiej mieli okazję być, a mówimy tutaj o osobach, które jednak trochę tych wysp zobaczyli. Wiele zależy oczywiście od oczekiwań turysty. Można wyobrazić sobie, że ta wyspa może być ulubiona dla osób, które szukają urokliwych plaż (a szczególnie pięknych plaż na Cykladach, wbrew pozorom, nie ma zbyt wiele), niewielkich cykladzkich miasteczek oraz trochę spokoju od turystów. To wszystko na pewno jest na Ios. Dodatkowo, panują tutaj doskonałe warunki do pływania na desce.

Nad zabudowaniami na tej małej wyspie króluje wzgórze: na nim również znajdują się klockowe białe domki. Widok na wzgórze po zmroku jest szczególnie ciekawy, kiedy w oknach zapalają się światła. Na wzgórzu nieopodal portu znajduje się trochę miejsc do imprezowania.

Wyspa Ios – dla kogo?

Wyspa jeszcze do końca lat 50-tych była ubogą grecką osadą, której mieszkańcy niewiele wiedzieli o świecie. Wesela trwały tydzień, a statek w czasie, gdy pogoda była niespokojna, potrafił nie zawijać do portu przez wiele dni. Dopiero od lat 60-tych przybywają tutaj turyści: na początku hipisi, którzy obozowali na dziko na plażach Ios. Obecnie już w głównej mierze imprezowicze, mimo że władze Ios starają się wylansować ją jako nieco bardziej ekskluzywną. Nie do końca się to udaje: Ios nie ma drogich, bardzo nowoczesnych restauracji, czy butików lub przystani z luksusowymi jachtami. Zdecydowanie jest to nadal miejsce, które zachowało swój unikalny, lokalny koloryt.

Na wyspie jest w zasadzie tylko jedna miejscowość: Chora. Oddając się od niej, doznamy prawdziwego spokoju i zobaczymy, co tak naprawdę oznacza funkcjonowanie na greckiej wyspie. Bez większych wygód, rozbudowanej komunikacji miejskiej oraz nawet bez szczególnej infrastruktury pod jakiekolwiek przedsięwzięcia. Istnieją oczywiście autobusy wożące turystów z portu na górę (można też wspiąć się po schodkach), są wygodne pensjonaty i małe hoteliki, a także nowsze osiedla domków. Wszystko to jednak nie przytłacza żadną nowoczesnością.

Co zobaczyć na Ios?

Warto zobaczyć przede wszystkim port, należący do jednych z najbardziej urokliwych na całym Morzu Egejskim. Piechurzy mogą wybrać się na przechadzkę, zajmującą około pół dnia z Chory, na Agia Theodoti, gdzie znajduje się ładna plaża. W sezonie, jest też tam camping, można rozbić sobie namiot. Na południu i na wschodzie wyspy można spotkać przystanie kajakarskie. Warto wybrać się na przejazdzkę kajakiem, bo tylko w ten sposób dostaniemy się na jedne z lepszych plaż – zupełnie niedostępnych z lądu. Bezludne, piaszczyste i otoczone skałami. W Theodoti jest kościół, w którym 8 września co roku zbierają się wszyscy mieszkańcy wyspy, aby obchodzić Święto Patrona.

*Wpis o pobliskiej i dużo większej wyspie Naxos

*Wpis o najpiękniejszej greckiej wyspie – Santorini


Wchodząc przez ten link na Booking i rezerwując nocleg, otrzymasz 50 zł zwrotu (zniżka aktywna nawet dla osób, które mają tam stałe konto)


Rezerwując nocleg na Airbnb przez ten link, zyskujesz 75 zł zniżki (tylko dla osób rejestrujących się poraz pierwszy na Airbnb)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *