grecka uliczka

Szukając noclegu na Paros, braliśmy pod uwagę 3 – naszym zdaniem – najbardziej sensowne akomodacje:

Parikia

Parikia, czyli miejsce, do którego dociera prom. Jest to stolica wyspy. Miejsce najdroższe spośród pozostałych trzech branych pod uwagę, ale z drugiej strony takie, które umożliwia nam szybkie przedostanie się ze statku do miejsca noclegowego. Odrzuciliśmy jednak ostatecznie to miejsce, bo wydawało nam się, że jest to mało spokojne, portowe miasto, bez klimatu, zatłoczone, bez ładnych plaż w bezpośredniej bliskości. Uznaliśmy, że lepiej wybrać ładniejszą, klimatyczną miejscowość oddaloną o około 10 km od Parikii, czyli:

Widok na Parikia z promu dobijającego do portu. W dole, po prawej, widoczne są autokary, którymi można dotrzeć bezpośrednio z portu do Naussa, Lefkes i do wielu innych miejscowości na wyspie (do części z nich z przesiadką)

Naussa

Nieco tańsza i mniejsza niż Parikia. Gdybyśmy mieli przełożyć te miasta do polskich warunków, zakładaliśmy, że Parikia, pod kątem estetyki, to coś takiego jak Gdynia, a Naussa: coś jak Sopot. Jeśli dodamy do tego fakt,że blisko hotelu mielibyśmy super plażę, decyzja wydawała się w 100% trafiona.

Widok na Naussa

Jak te założenia przełożyły się na rzeczywistości? Oczywiście jesteśmy zadowoleni! Jednak zaskakujące było to, że tak naprawdę to Parikia podobała nam się bardziej. Ktoś, kto jest fanem cykladzkiej zabudowy, to właśnie w Parikii znajdzie znacznie ciekawsze zakątki niż w małej Naussa. Naussa jest jednak ciekawsza o tyle, że niezależnie od tego, gdzie zanocujecie, tam zawsze będziecie mieli blisko plaży. To spokojna miejscowość, leżąca na bardziej górzystym terenie niż Parikia. Z drugiej strony, w okolicach starego portu tawerny wieczorami potrafią być gwarne. Również nasze założenia odnośnie przejazdu między Parikia a Naussa zostały zweryfikowane dopiero na miejscu: bezpośrednio po wyjściu ze statku, kierujemy się w prawo. Autobusy czekają na turystów wychodzących z promu i odjeżdżają co chwilę. Nie jest to dziwne: jeden prom Blue Star Ferries może pomieścić znacznie więcej niż tysiąc osób. Za około 2 euro można dostać się do centrum Naussa wygodnym autokarem. Być może taki dojazd bezpośrednio ze statku do Naussa jest nawet lepszy, niż szukanie hotelu pieszo, przemieszczając się po nieco rozległej Parikia. Ma to kluczowe znaczenie, gdy lądujemy po długiej podróży i „na ostatnich nogach“. W każdym innym przypadku nie ma co demonizować, żadna odległość nie jest na pewno w Parikia nie jest zbyt duża do przejścia pieszo.

Logaras

Trzecia akomodacja to Logaras. Tutaj jest najtaniej, co oznacza, że w cenie zbliżonej do tej, która panuje w Parikia, dostaniemy w Logaras apartament na przykład o dwa razy wyższym komforcie/wielkości lub o lepszym widoku. Odrzuciliśmy jednak tę lokalizację ze względu na odległość od portu i od najciekawszych miejscówek na wyspie. Jak te z kolei założenia miały się do rzeczywistości?

plaża grecka wyspa paros, miejscowość logaras
Plaża w Logaras

No cóż, przybyliśmy do Logaras podczas tego urlopu na jedno popołudnie. Okazało się, że jest to miejscowość o kurortowym charakterze. Bardzo dobra dla mniej mobilnych rodzin szukających ładnej plaży i spokoju. Szeroka, piaszczysta plaża, dostęp do sklepu i bardzo kameralny charakter miejscowości. Dla nas jednak było to trochę za mało. Zakładaliśmy zobaczenie jak największej ilości miejsc podczas tego urlopu, dlatego Logaras mogłoby nas nie zadowolić, mimo bardzo dobrego hotelu, jaki sobie upatrzyliśmy (Nicos Hotel). Jeśli Twój dzień ma być podzielony na część mniej aktywną (plaża i pływanie +tawerna) i aktywną: zwiedzanie miasteczek, jeżdżenie po wyspie, to Logaras może być kulą u nogi. Dla osób, które jednak jadą na wakacje pod palmę, poleżeć i odpocząć, Logaras jest super. Zabudowa tutaj jest mniej zwarta niż w Parikia i Naussa. Krajobraz to rozsiane gdzieniegdzie wille, łyse pagórki. Najważniejsze jest w tej miejscówce morze, do którego jest szeroki dostęp. Należy jednak zwrócić tutaj uwagę na fakt, że morze Egejskie jest po tej stronie wyspy mniej spokojne niż w Naussa. Fale są większe, z reguły bardziej wieje, a co za tym idzie: woda jest też niestety znacznie bardziej chłodna niż w okolicach Naussa. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do wypożyczalni aut, skuterów, czy rowerów jest tutaj znacznie mniejszy niż w Naussa. Zdecydowanie też utrudniony jest dostęp do Logaras z Parikia: trzeba jechać autobusem z przesiadką.

Ostatecznie wybrany przez nas hotel to Ioanna Rooms w Naussa:

Widok z hotelu – Paros Island – Naussa – Greece

Więcej o tym hotelu tutaj. Jeśli zdecydujecie się odszukać ten lub inny hotel na Booking, wchodząc na portal przez mój link polecający, po zakończeniu pobytu otrzymacie 50 zł zwrotu na kartę debetową (pod warunkiem rezerwacji za kwotę przekraczającą łącznie 350 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *