kilkupiętrowy prom

Pływanie promami po greckich wyspach nie jest ani tak drogie, ani tak trudne logistycznie, jak może się początkowo wydawać. Jak najbardziej warto pomyśleć właśnie o tym środku transportu, gdy:
-chcemy podczas jednych wakacji zwiedzić jak najwięcej greckich wysp i zrobić to szybko (samoloty nie latają tak często jak promy)
-chcemy mieć możliwość zmiany planów nawet w ostatniej chwili (bilety na promy można kupić w ostatniej chwili, co pozostaje bez wpływu na jego cenę)

Zwiedzanie greckich wysp: samolotem, czy promami?

Skorzystanie z promu jest też niemal konieczne, gdy chcemy dostać się z Polski na jedną z mniej popularnych wysp, takich jak Hydra, czy Kea. Z doświadczenia wiemy też, że podzielenie podróży na pół: lot z Polski do Aten + prom z Aten na wyspę pozwala zaoszczędzić prawie zawsze kilkaset złotych. Wyjątkiem jest lot na Santorini lub na Kretę: bilety lotnicze z Aten na te wyspy są tanie (często tańsze niż prom), nawet w środku sezonu.

Widok z tylnej części promu. Morze Śródziemne

Jak zorganizować samodzielny rejs po greckich wyspach statkami?

Jedynym problemem w przypadku promów i urządzania sobie samodzielnego rejsu po kilku wyspach jest zorientowanie się w tym, jaką kolejność zachować. Jednym z mądrzejszych założeń, jakie możemy sobie obrać jest to, aby nie spędzać nigdy na promie więcej niż 8 godzin. Tyle trwa rejs z Aten na Santorini tańszym przewoźnikiem (Blue Star Ferries za ok. 36 euro), czyli na jedną z najbardziej oddalonych od lądu wysp Cyklad (pomijając oczywiście Kretę). Istnieje na szczęście możliwość znalezienia promu Seajets, droższego o kilkanaście euro (49 euro), który na Santorini zawiezie nas w 4,5 godziny, jednak nie pływa on tak często jak Blue Star Ferries. Dlatego, o ile uda nam się zarezerwować lot z Aten na Santorini Ryanairem, który startuje codziennie o 7:00 rano, bez wahania powinniśmy zacząć właśnie tak. Istnieje też opcja lotu na Santorini o 23:00, jednak tutaj trzeba liczyć na dostępne taksówki, a także na przychylność hotelarzy, którzy będą chcieli nas zakwaterować po północy na wyspie.

Prom Seajets

W jakiej kolejności zwiedzać greckie wyspy?

Dlaczego warto wybrać Santorini na początku? Jeśli jest to nasze pierwsze zetknięcie z greckimi wyspami, będziemy niesamowicie oczarowani. Dodatkowo, będzie to chyba najbardziej forsująca wyspa. Nie tylko ze względu na to, że poruszanie się po niej zawsze oznacza pokonywanie górzystych terenów, ale też ze względu na to, że mając tak niesamowite widoki na każdym kroku, nie da się z nich zrezygnować na rzecz leżenia na plaży. Będziemy po Santorini zmęczeni:) Dlatego, dopiero w dalszej kolejności należy zaplanować sobie kolejno: wyspy, które fajnie jest zwiedzać skuterem lub te, na których panują dobre warunki do sportów, które uprawiamy, a na końcu: odwiedzenie wysp mniej wymagających, z lepszymi plażami (plaże na Santorini są kamieniste, wulkaniczne i często niesamowicie wietrzne).

Santorini warto odwiedzić jako pierwszą w czasie rejsu po greckich wyspach

Po przylocie na Santorini i po nacieszeniu się tą perełką Cyklad, rozpoczynamy rejs po wyspach, który jest w rzeczywistości powrotem do Aten (do portu w Pireusie). Jako pierwsza, dobra będzie wyspa Ios. Wyruszamy o 8:00 z santoryńskiego portu promem Zante Ferries i za około 7 euro, po ponad godzinie, lądujemy na Ios (o wyspie Ios więcej tutaj).

Następnie, warto wybrać się na Paros. Tutaj cena biletu może wahać się: od 12 do 27 euro, w zależności od przewoźnika. W każdym jednak przypadku rejs będzie krotki, nie trzeba będzie, zgodnie z założenie, marnować połowy dnia na statek, ani też nie trzeba będzie zrywać się na poranny rejs.
Paros to relaksująca wyspa, z największą w tym zestawieniu ilością dobrych plaż na jedną wyspę. Oznacza to, że nie będzie tam tłumów. Jednocześnie, jest to doskonała wyspa do zwiedzania skuterem.

Z których greckich wysp polecimy samolotem na północ Europy?

Paros to dobra baza wypadowa na Mykonos, czy Naxos. Bilet powrotny na prom do Aten z Paros kosztuje około 30 euro, a na promie spędzimy na tej trasie ponad 4 godziny. Jeśli zdecydujemy się przedostać z Paros na Mykonos lub na Naxos (bilety między wyspami w tym przypadku kosztują po ok. 100 zł) i jeśli zechcemy na jednej z nich zakończyć wycieczkę, będziemy mogli skorzystać z lotnisk rozlokowanych w tych dwóch miejscach. Loty z Naxos lub z Mykonos do Aten są droższe niż promy na tej trasie, jednak różnica w cenie nie jest duża (przykładowo, Olympic Air sprzedaje bilety po ok. 200 zł). Dodatkowo, Mykonos ma lotnisko, z którego można względnie tanio dostać się np. na północ Włoch lub do Niemiec (do 100 euro za bilet).

W tym miejscu w Pireusie można kupić bilety na promy Seajets

4 komentarze

  1. Zacząłbym od najdalszych wysp. I stopniowo zbliżał się do Aten, do których dopłynąłbym z Wysp Sarońskich.
    A w Atenach jest lotnisko, skąd lata się “wszędzie”.

  2. Zaczynamy od Santorini, bo tam dolecimy z Warszawy. Nie bardzo wiedziałam co potem…czy IOS, czy od razu Naxos, czy jednak Paros, a ominąć Mykonos? Docelowo chcemy przemieścić się na Samos. Dlatego proszę o podpowiedź, którą wyspę zobaczyć po drodze. Nie jesteśmy najmłodsi, ale podróże to nasza pasja i nie boimy się trudów podróżowania promami. Pozdrawiam serdecznie 🥰

  3. Planuje w maju chwilę popływać ale z Salonik. Czy znajdę gdzieś stronę internetową z informacjami dotyczącymi zaplanowania podróży promami z Salonik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *