zolwie na plazy zakynthos grecja

Żółwie wypełzające z morza wprost na plażę po to, aby złożyć tam setki jaj  – zakopać je w piasku, to częsty widok na greckiej wyspie Zakynthos. Żółwie przybywają tutaj po przepłynięciu setek kilometrów przez Morze Śródziemne. Gdy po dobiciu do brzegu zdążą już złożyć jaja, wracają do płytkiej wody, aby odpocząć po długiej wędrówce. Cały ten rytuał jest jednym z walorów lokalnych wyspy Zakynthos. Turyści uwielbiają spotykać egzotyczne żółwie na swojej drodze, bo jest to unikat na skalę europejską.
Niestety, statystyki podają, że niemal połowa samic żółwi w ostatnich latach do brzegu nie dopływa tylko z tego powodu, że udusiła się torebką foliową lub nie przeżyła zderzenia z rowerkiem wodnym, skuterem wodnym lub ze śrubą motorówki – taką, od której zginął na przykład Starak. Może nam się oczywiście wydawać, że ciągłe mówienie o tym, że zwierzęta morskie naprawdę umierają od śmieci wyrzucanych przez nas do morza jest przesadą, bo tak naprawdę skala zjawiska być może nie jest duża. Na zdrowy rozum, kondycji zwierząt może bardziej przeszkadzać zanieczyszczenie wody przez paliwo. Jednak w przypadku żółwi problem jest realny – wszystko przez to, że te małe gady żywią się meduzami. Gdy tylko napotkają foliową torebkę, mylą ją właśnie z ową meduzą, połykają, a następnie duszą się, aż do śmierci. 

Żółwie na Zakynthos – dlaczego jest ich coraz mniej?

Dodatkowo, żółwie po wypłynięciu na brzeg często są przestraszone i zdezorientowane. Przerażają je wszechobecne krzyki turystów, światła restauracji. Przez to uciekają z powrotem do morza, bez złożeniu jaj. Niewiedząc, gdzie mogłyby to zrobić, wytracają jaja. Nie sprzyja to rozmnażaniu. Ponadto, część jaj, które udało się złożyć, są rozjeżdżane przez codzienne sprzątanie plaży i wyrównywanie piasku. Turyści beztrosko przynoszący leżaki i wbijający parawany w ziemię, nieświadomie rozbijają jajka. Żółwie greckie wędrujące po plaży Zakynthos mogą paść ofiarą nawet zwykłych zamków i innych budowli wznoszonych z piasku przez dzieci. Niczego nieświadome wpadają w wykopane zagłębienia i nie mogą się z nich wydostać. Dość istotnym zagrożeniem dla żółwi są też drzewa tamaryszkowe sadzone na brzegach mórz po to, aby uzyskać trochę cienia dla turystów. Żółwie zakopują się w ich korzenie.

Kiedy jest najwięcej żółwi na plażach Grecji?

Niestety, okres wykluwania się żółwi przypada na okres sierpień – wrzesień, gdy turystów na Zakynthos jest najwięcej. Gdy małe żółwie wykluwają się, z ciepłego miejsca na plaży powinny wędrować do morza i tam zacząć swoje dorosłe, swobodne życie. Przez to jednak, że wyspy greckie są coraz bardziej zabudowywane tawernami i hotelami, a najlepszym miejscem jest zawsze bezpośrednia bliskość plaży, żółwie są mylone przez światła. Po wykluciu, zamiast wędrować w stronę morskiego rozświetlonego horyzontu, instynktownie podążają w stronę ostrego światła najbliższego hotelu. Nie napotykają tam życiodajnej wody i zdychają przez wycieńczenie.

Gdzie można jeszcze spotkać żółwie na Zakynthos?

Ze względu na te warunki, na Zakynthos obecnie rozmnaża się o połowę mniej żółwi niż w latach 90-tych. Wcześniej natomiast Zante była wyspą, na której znajdowało się najwięcej żółwi spośród wszystkich lokalizacji Morza Śródziemnego. Szczególnie upodobały sobie wtedy zatokę Loganas. Wskutek napływu turystów, uciekły na Gerakas, Dafni, Sekania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *