gruzja góry

Wyobraź sobie kraj niemal w całości położony na terenie górskim. Kraj, który zachwyca nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale i wyjątkowo smaczną kuchnią oraz znakomitym winem. Kraj, w którym czas się zatrzymał. Właśnie taka jest Gruzja – nieokiełznana, nieco dzika, zielona, ale i otwarta dla turystów. Planujesz wyjazd do tego kraju? A zatem sprawdź, jaka jest pogoda w Gruzji.

1. Pogoda w Gruzji – kiedy warto tam pojechać?

2. Cztery pory roku w Gruzji

Gruzja jest przepięknym krajem, zyskującym coraz większą popularność wśród turystów. Jednak przed podróżą na Kaukaz warto się odpowiednio przygotować. Taki wyjazd różni się nieco np. od wyjazdu wakacyjnego do Chorwacji czy Hiszpanii. W którym miesiącu najlepiej wybrać się do Gruzji? O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

1. Pogoda w Gruzji – kiedy warto tam pojechać?

Jedną z najważniejszych kwestii dla turystów, szykujących się do wyjazdu, jest oczywiście pogoda w Gruzji. W związku z tym, że Gruzja leży w północnej części Kaukazu, jego warunki pogodowe i klimat są ukształtowane przez znajdujące się tu góry. Za dnia temperatura może sięgać sięgać nawet ponad 30 stopni Celsjusza, a w nocy spadać poniżej 0. 

Jeżeli rozważasz podróż do Gruzji, np. wycieczki objazdowe lub samodzielny wyjazd, najlepiej wybierz się tam wiosną lub na początku jesieni (w maju, czerwcu lub wrześniu). Wówczas krajobraz na terenie całego kraju jest imponujący, a temperatury przyjemne. Planujesz podróż latem lub zimą? Nie ma problemu! Pamiętaj jednak, że w kraju takim jak Gruzja sytuacja pogodowa może się zmieniać bardzo dynamicznie. Powszechne są np. opady deszczu czy opady śniegu. Dlatego w podróż należy zabrać odpowiednie obuwie i ubrania. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że pogoda w Gruzji jest bardzo zróżnicowana ze względu na jej położenie. Różnice między terenami górskimi i nadmorskimi są dość duże.

Dobre wieści są takie, że gruziński klimat śródziemnomorski tak naprawdę przyciąga turystów z całego świata o każdej porze roku.

2. Cztery pory roku w Gruzji

W Gruzji marzec to najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Podobnie jak w Polsce, dopiero w kwietniu Gruzja staje się cieplejsza i bardziej słoneczna. Nadal można się jeszcze spodziewać opadów deszczu ze śniegiem.

Latem temperatura powietrza w Gruzji wynosi pomiędzy +25°C a +30°C, ale noce bywają chłodne. W wakacyjnych miesiącach na północy kraju często pada deszcz.

Jesień w Gruzji jest bardzo ciepła i sprzyja wypoczynkowi. Pamiętaj jednak, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego należy sprawdzać, jaka jest prognoza pogody w poszczególnych miesiącach i na tej podstawie zdecydować, kiedy najlepiej jechać do Gruzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *