kraje muzułmańskie

Wyjazd do krajów muzułmańskich uważany jest za wakacje podwyższonego ryzyka. Jak bardzo słuszne jest takie podejście? Już na południu Europy możemy zanurzyć się w kulturze islamu, spędzając urlop w Maroku. Czy Maroko jest bezpieczne i na co uważać podczas wizyty? Już podpowiadamy!

Kwestie bezpieczeństwa dla turystów

Choć Maroko uznawane jest za kraj stosunkowo spokojny (próżno szukać tu informacji o niebezpieczeństwie od 2015 roku) warto pamiętać o szacunku do miejscowych zwyczajów i przepisów. Maroko to kraj muzułmański, obowiązuje tu inna religia, a wraz z nią inne obyczaje. Dotyczy to szczególnie ubioru kobiet – rodowite mieszkanki Maroka mają odsłoniętą jedynie twarz. Przez szacunek dla lokalnej kultury, turystki mogą nosić zasłonięty dekolt, ramiona i nogi. Mniej skromny strój nie jest przestępstwem, jest jednak źle odbierany. Złym pomysłem jest także zdejmowanie koszulki przez mężczyzn oraz palenie papierosów wśród innych osób – szczególnie przy kobietach.

Kontrole na lotniskach i ulicach miast, sprawiają, że miejsca te są bezpieczne i przychylnie nastawione do turystów. Odkąd Maroko znajduje się we władzy powszechnie uwielbianego króla Muhammada VI, wyraźnie wzrosły standardy bezpieczeństwa. Nie należy więc spodziewać się tutaj eksternistycznych zachowań, porwań czy kradzieży. Jak w każdym kraju, nie warto zachodzić do oddalonych od centrum miasta dzielnic i uliczek. Ogólnie rzecz biorąc, Maroko jest jednym z najbardziej gościnnych państw w Europie. Należy pamiętać o kwestiach dotyczących zdrowia i innego klimatu, które mogą okazać się szkodliwe dla Europejczyka z północy kontynentu.

Maroko – bezpieczeństwo wody pitnej i żywności

Ponieważ Maroko leży na styku Europy z Afryką, a częściowo zahacza nawet o tak ekstremalny klimat, jaki oferuje Sahara Zachodnia, istnieje większe ryzyko infekcji przewodu pokarmowego.  Przed podróżą warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej, szczególnie jeśli nie zamierzasz trzymać się jedynie popularnych turystycznych szlaków. Osoba podróżująca po Maroku powinna też uważać na jakość wody pitnej – zdecydowanie bezpieczniej jest wybierać wodę butelkowaną, niż korzystać z wody kranowej. W ten prosty sposób można uniknąć sporo przykrych, a nawet niebezpiecznych dolegliwości zdrowotnych. Pamiętaj też, że nasza flora bakteryjna może ucierpieć na skutek kontaktu z mocno przyprawionymi daniami kuchni marokańskiej. W centrum miast można jednak bez trudu znaleźć restauracje serwujące dania międzynarodowe, chociaż zwykle nie kupimy w nich alkoholu.

Bezpieczny kraj – trzeźwi mieszkańcy

Ponieważ w Maroku obowiązuje religia islamu, nie można więc legalnie spożywać alkoholu w miejscach publicznych. Za spacer po mieście pod wpływem również można zarobić mandat. Alkohol jest trudno dostępny oraz drogi. Oczywiście, nielegalne jest też posiadanie środków odurzających, ale też homoseksualizm, prostytucja czy związki pozamałżeńskie. Turysta może zostać w każdym z wymienionych przypadków ukarany karą grzywny lub pozbawienia wolności. Z drugiej strony, surowe prawo regulujące picie w miejscach publicznych czyni z Maroka bezpieczny cel podróży także dla dzieci i młodzieży.

Wakacje w Maroku – bezpieczeństwo w dobrej cenie

Odpowiedź na pytanie, czy Maroko jest bezpieczne, jest jak najbardziej pozytywna. Przyjaźnie nastawieni do turystów mieszkańcy, niskie ceny towarów i usług (10 dirhamów to około 1 euro), ciepły klimat i pełen niezwykłych zakątków kraj sprawiają, że kto raz zawitał do Maroka, ten ciągle będzie tu wracał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *